Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF - szerokokątny zoom klasy premium w świetnej cenie

Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF - szerokokątny zoom klasy premium w świetnej cenie

Nowa rodzina profesjonalnych szkieł Tokiny wzbogaciła się o ciekawy szerokokątny zoom, który trafić ma w gusta wymagających fotografów krajobrazu, akcji, reportażystów czy osób zajmujących się fotografią wnętrz.

Nowy pełnoklatkowy obiektyw, według założeń serii Opera oferować ma najwyższą jakość optyczną w parze z nowoczesną konstrukcją. Jak twierdzi producent, “ideą było dostarczenie współczesnego narzędzia dla profesjonalnego fotografa”. Jeżeli pod względem jakości obrazu będzie tak dobrze, jak zapowiada producent, możemy mieć do czynienia z bardzo popularną konstrukcją. A to także dlatego, że szkło oferowane będzie w bardzo atrakcyjnej cenie.

Na układ optyczny modelu Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF składa się 15 elementów w 13 grupach. Zastosowano między innymi 3 soczewki typu asferycznego, oraz elementy ze szkła o niskiej dyspersji SD, co pozwala na skuteczne tłumienie aberracji chromatycznych i sferycznych. Do tego mamy spodziewać się wysokiej rozdzielczości w całym zakresie ogniskowych, nawet na “pełnej dziurze”, a także świetnego kontrastu i odwzorowania kolorów. Oprócz tego, jak czytamy w informacji prasowej “ze względu na dobrze kontrolowaną aberrację sferyczną, Tokina Opera 16-28mm F/2,8 zapewnia delikatny bokeh przy ogniskowej 28 mm, dzięki czemu wyróżnia się od innych super szerokokątnych konstrukcji.”

Otrzymujemy 9-listkowa przysłonę, która przymkniemy do wartości f/22 i możliwość ostrzenie z minimalnej odległości 28 cm. Do tego nowo opracowany silnik AF, dzięki magnetycznemu czujnikowi AF GMR pracować ma znacznie szybciej i ciszej niż poprzednie generacje szkieł producenta. Mamy też charakterystyczny dla Tokiny mechanizm sprzęgła One-Touch Focus, który pozwala na przełączanie się między trybami AF i MF poprzez przesunięcie pierścienia ostrości.

Użytkownicy różnych systemów ucieszą się zapewne także z faktu, że Kierunek obrotu pierścienia ostrości jest inny dla obiektywów Nikon oraz Canon, tak jak ma to miejsce w szkłach systemowych. Konstrukcja nie należy jednak do najlżejszych - szkło waży 940 g, przy rozmiarach 89 x 133,5 mm. Wypukła soczewka nie pozwoli nam też na nakręcenie filtrów.

Cena i dostępność

Szkło dostępne będzie na rynku w wariantach z mocowaniem Canon EF i Nikon F. Obiektyw pojawić ma się na rynku w połowie marca, w bardzo przystępnej jak na tę klasę sprzętu cenie 700 dolarów (około 2700 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4