Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF - szerokokątny zoom klasy premium w świetnej cenie

Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF - szerokokątny zoom klasy premium w świetnej cenie

Nowa rodzina profesjonalnych szkieł Tokiny wzbogaciła się o ciekawy szerokokątny zoom, który trafić ma w gusta wymagających fotografów krajobrazu, akcji, reportażystów czy osób zajmujących się fotografią wnętrz.

Nowy pełnoklatkowy obiektyw, według założeń serii Opera oferować ma najwyższą jakość optyczną w parze z nowoczesną konstrukcją. Jak twierdzi producent, “ideą było dostarczenie współczesnego narzędzia dla profesjonalnego fotografa”. Jeżeli pod względem jakości obrazu będzie tak dobrze, jak zapowiada producent, możemy mieć do czynienia z bardzo popularną konstrukcją. A to także dlatego, że szkło oferowane będzie w bardzo atrakcyjnej cenie.

Na układ optyczny modelu Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF składa się 15 elementów w 13 grupach. Zastosowano między innymi 3 soczewki typu asferycznego, oraz elementy ze szkła o niskiej dyspersji SD, co pozwala na skuteczne tłumienie aberracji chromatycznych i sferycznych. Do tego mamy spodziewać się wysokiej rozdzielczości w całym zakresie ogniskowych, nawet na “pełnej dziurze”, a także świetnego kontrastu i odwzorowania kolorów. Oprócz tego, jak czytamy w informacji prasowej “ze względu na dobrze kontrolowaną aberrację sferyczną, Tokina Opera 16-28mm F/2,8 zapewnia delikatny bokeh przy ogniskowej 28 mm, dzięki czemu wyróżnia się od innych super szerokokątnych konstrukcji.”

Otrzymujemy 9-listkowa przysłonę, która przymkniemy do wartości f/22 i możliwość ostrzenie z minimalnej odległości 28 cm. Do tego nowo opracowany silnik AF, dzięki magnetycznemu czujnikowi AF GMR pracować ma znacznie szybciej i ciszej niż poprzednie generacje szkieł producenta. Mamy też charakterystyczny dla Tokiny mechanizm sprzęgła One-Touch Focus, który pozwala na przełączanie się między trybami AF i MF poprzez przesunięcie pierścienia ostrości.

Użytkownicy różnych systemów ucieszą się zapewne także z faktu, że Kierunek obrotu pierścienia ostrości jest inny dla obiektywów Nikon oraz Canon, tak jak ma to miejsce w szkłach systemowych. Konstrukcja nie należy jednak do najlżejszych - szkło waży 940 g, przy rozmiarach 89 x 133,5 mm. Wypukła soczewka nie pozwoli nam też na nakręcenie filtrów.

Cena i dostępność

Szkło dostępne będzie na rynku w wariantach z mocowaniem Canon EF i Nikon F. Obiektyw pojawić ma się na rynku w połowie marca, w bardzo przystępnej jak na tę klasę sprzętu cenie 700 dolarów (około 2700 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0