Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E

0
Maciej Luśtyk
17 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna z najbardziej lubianych konstrukcji - portretowy obiektyw 85 mm f/1.8.

Do niedawna mogło się wydawać, że projektanci Tokiny nieco zaspali. Oprócz modeli Firin i Opera, w ostatnich latach producent nie zasypywał na premierami z taką częstotliwością, jak konkurencja. Wygląda jednak na to, że już niebawem otrzymamy cały zestaw ciekawych szkieł. Tokina wprowadza bowiem nową linię obiektywów ATX-M, które mają być zarówno dobre optycznie, jak i przystępne cenowo.

Pierwszym obiektywem z nowej serii jest model Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE, czyli w założeniu jasna amatorska portretówka, ale dobrze wiemy, że tych konstrukcji często używają także zawodowcy.

Dobra optyka i pełna współpraca z system AF aparatów

Układ optyczny nowego szkła zbudowany został w oparciu o 10 soczewek w 7 grupach, w tym z soczewki SD o obniżonej dyspersji. Producent obiecuje, że obiektyw “dostarcza obraz o wysokiej rozdzielczości w całym polu widzenia, zapewnia wysoki kontrast, niskie zniekształcenia i aberracje chromatyczne.” Do tego nowoczesne powłoki antrefleksyjne Tokina Super Low Reflection, które ponadto poprawiać mają reprodukcję kolorów oraz duża przednia soczewką, dzięki której do minimum ograniczone zostało winietowanie. Układ pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 80 cm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Oprócz tego, otrzymać mamy szybki i cichy silnik autofokusu ST-M, który w pełni współpracować ma z hybrydowym systemem AF aparatów Sony, w tym z trybem wykrywania oka, a w przypadku ostrzenia manualnego wygodę pracy zapewnić ma duży, działający z wyczuwalnym oporem pierścień ostrości,

To wszystko w metalowej, względnie kompaktowej obudowie o wymiarach 93,2 x 80 mm i wadze 645 g. Nie jest to więc typowa lekka amatorska portretówka, jakie znamy z innych systemów. W zestawie otrzymamy też osłonę przeciwsłoneczną.

Cena i dostępność

Jak w przypadku większości obiektywów Tokina, tak i w tym wypadku będziemy mieli do czynienia z atrakcyjną ceną. Szkło wycenione zostało an 450 euro czyli około 1900 zł. Dokładną polską cenę poznać mamy już na początku lutego, gdy obiektyw trafi na sklepowe półki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 20 mm f/1.8 G - uniwersalny szeroki kąt wyższej klasy
Sony FE 20 mm f/1.8 G - uniwersalny szeroki kąt wyższej klasy
Po raz pierwszy od dłuższego czasu Sony pokazuje nowy pełnoklatkowy obiektyw z reprezentującej średnią półkę linii optyki G. Choć nie należy do najtańszych, Sony FE 20...
32
0
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M
Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E?
0
0
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki
Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)