Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E

0

Autor: Maciej Luśtyk

17 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna z najbardziej lubianych konstrukcji - portretowy obiektyw 85 mm f/1.8.

Do niedawna mogło się wydawać, że projektanci Tokiny nieco zaspali. Oprócz modeli Firin i Opera, w ostatnich latach producent nie zasypywał na premierami z taką częstotliwością, jak konkurencja. Wygląda jednak na to, że już niebawem otrzymamy cały zestaw ciekawych szkieł. Tokina wprowadza bowiem nową linię obiektywów ATX-M, które mają być zarówno dobre optycznie, jak i przystępne cenowo.

Pierwszym obiektywem z nowej serii jest model Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE, czyli w założeniu jasna amatorska portretówka, ale dobrze wiemy, że tych konstrukcji często używają także zawodowcy.

Dobra optyka i pełna współpraca z system AF aparatów

Układ optyczny nowego szkła zbudowany został w oparciu o 10 soczewek w 7 grupach, w tym z soczewki SD o obniżonej dyspersji. Producent obiecuje, że obiektyw “dostarcza obraz o wysokiej rozdzielczości w całym polu widzenia, zapewnia wysoki kontrast, niskie zniekształcenia i aberracje chromatyczne.” Do tego nowoczesne powłoki antrefleksyjne Tokina Super Low Reflection, które ponadto poprawiać mają reprodukcję kolorów oraz duża przednia soczewką, dzięki której do minimum ograniczone zostało winietowanie. Układ pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 80 cm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Oprócz tego, otrzymać mamy szybki i cichy silnik autofokusu ST-M, który w pełni współpracować ma z hybrydowym systemem AF aparatów Sony, w tym z trybem wykrywania oka, a w przypadku ostrzenia manualnego wygodę pracy zapewnić ma duży, działający z wyczuwalnym oporem pierścień ostrości,

To wszystko w metalowej, względnie kompaktowej obudowie o wymiarach 93,2 x 80 mm i wadze 645 g. Nie jest to więc typowa lekka amatorska portretówka, jakie znamy z innych systemów. W zestawie otrzymamy też osłonę przeciwsłoneczną.

Cena i dostępność

Jak w przypadku większości obiektywów Tokina, tak i w tym wypadku będziemy mieli do czynienia z atrakcyjną ceną. Szkło wycenione zostało an 450 euro czyli około 1900 zł. Dokładną polską cenę poznać mamy już na początku lutego, gdy obiektyw trafi na sklepowe półki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Specyfikacja:

Nazwa Tokina ATX-M 85 mm f/1.8
Producent Tokina
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 85 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 10 elementów / 7 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 28,5°
Maksymalne powiększenie 1:8
Minimalna odległość ogniskowania 80 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa ST-M
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 93,23 x 80 mm
Waga 645 g
Akcesoria osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 2195 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców Fujifilm X
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców...
Są jasne, solidne i niedrogie. Dwa stałoogniskowe obiektywy z autofokusem do aparatów Fujifilm X prezentuje Tokina. Są już pierwsze sample!
6
0
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - najjaśniejszy obiektyw na rynku
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - najjaśniejszy obiektyw na rynku
Użytkownicy systemu M43 otrzymali właśnie portretowy Święty Graal. Konstrukcja, oferująca ekwiwalent ogniskowej 58 mm zapewni nam niespotykaną w systemie głębię...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)