Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony

0

Autor: Jędrzej Franek

18 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S prawdziwą nowością.

Kenko Tokina konsekwentnie modernizuje język stylistyczny swoich produktów, który stał się bardziej czysty i minimalistyczny. Całkowicie zmieniony został tubus, który wykończono prawdopodobnie innym tworzywem. Inne są także gumowe okładziny pierścieni ogniskowej i ostrości. Bardziej nowocześnie i czytelnie prezentuje się nowy krój oznaczeń.

Co mamy w środku?

Wewnątrz obiektywu gruntownych zmian raczej nie uświadczymy, co widać zresztą na schemacie optycznym. Na układ optyczny składa się 13 soczewek w 11 grupach - zastosowano również elementy specjalne: dwa asferyczne i dwa o obniżonej dyspersji. Przysłona jest 9-listkowa i można ją domknąć do wartości f/22.

W przypadku aparatów, do których obiektyw został zaprojektowany, zakres ogniskowych w ekwiwalencie pełnej klatki będzie wynosił 16,5-24 mm na korpusach DX systemu Nikon i 17,6-25,6 mm na Canon EF-S.

Praktycznie wszystkie parametry obiektywu pokrywają się z tymi znanymi z konstrukcji z 2012 roku, która ze względu na rozsądną cenę cieszyła się popularnością wśród wielbicieli szerokich ujęć na cropowych korpusach. Zdecydowano się zachować także kontrowersyjny przełącznik AF/MF One-Touch Focus Clutch.

Producent zapewnia, że udało się wyeliminować część wad, za które krytykowany był poprzednik - a były to głównie podatność na flary i spora aberracja chromatyczna. W zachowaniu czystości przedniej soczewki mają pomóc nowe powłoki.

Cena i dostępność

Sprzedaż obiektywu Tokina ATX-i 11-16 mm F2.8 rozpocznie się 8 listopada 2019 r. Będzie dostępny w cenie 449 dolarów (ok. 1780 zł).

Specyfikacja

Nazwa Tokina ATX-i 11-16mm f/2.8 CF
Producent Tokina
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Canon EF-S
Nikon F
Ogniskowa 11-16 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 13 elementów / 11 grup
Pole widzenia 104 - 82°
Maksymalne powiększenie 0.09x
Minimalna odległość ogniskowania 0.3 m
Tryb makro nie
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Wymiary 84 x 89.2 mm
Waga 555 g

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły