Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony

Autor: Jędrzej Franek

18 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S prawdziwą nowością.

Kenko Tokina konsekwentnie modernizuje język stylistyczny swoich produktów, który stał się bardziej czysty i minimalistyczny. Całkowicie zmieniony został tubus, który wykończono prawdopodobnie innym tworzywem. Inne są także gumowe okładziny pierścieni ogniskowej i ostrości. Bardziej nowocześnie i czytelnie prezentuje się nowy krój oznaczeń.

Co mamy w środku?

Wewnątrz obiektywu gruntownych zmian raczej nie uświadczymy, co widać zresztą na schemacie optycznym. Na układ optyczny składa się 13 soczewek w 11 grupach - zastosowano również elementy specjalne: dwa asferyczne i dwa o obniżonej dyspersji. Przysłona jest 9-listkowa i można ją domknąć do wartości f/22.

W przypadku aparatów, do których obiektyw został zaprojektowany, zakres ogniskowych w ekwiwalencie pełnej klatki będzie wynosił 16,5-24 mm na korpusach DX systemu Nikon i 17,6-25,6 mm na Canon EF-S.

Praktycznie wszystkie parametry obiektywu pokrywają się z tymi znanymi z konstrukcji z 2012 roku, która ze względu na rozsądną cenę cieszyła się popularnością wśród wielbicieli szerokich ujęć na cropowych korpusach. Zdecydowano się zachować także kontrowersyjny przełącznik AF/MF One-Touch Focus Clutch.

Producent zapewnia, że udało się wyeliminować część wad, za które krytykowany był poprzednik - a były to głównie podatność na flary i spora aberracja chromatyczna. W zachowaniu czystości przedniej soczewki mają pomóc nowe powłoki.

Cena i dostępność

Sprzedaż obiektywu Tokina ATX-i 11-16 mm F2.8 rozpocznie się 8 listopada 2019 r. Będzie dostępny w cenie 449 dolarów (ok. 1780 zł).

Specyfikacja

Nazwa Tokina ATX-i 11-16mm f/2.8 CF
Producent Tokina
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Canon EF-S
Nikon F
Ogniskowa 11-16 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 13 elementów / 11 grup
Pole widzenia 104 - 82°
Maksymalne powiększenie 0.09x
Minimalna odległość ogniskowania 0.3 m
Tryb makro nie
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Wymiary 84 x 89.2 mm
Waga 555 g

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły