Tokina 25-75 mm T2.9 Cinema - uniwersalny filmowy zoom w niezłej cenie

0

Autor: Maciej Luśtyk

22 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tokina rozszerza ofertę obiektywów filmowych o uniwersalny model 25-75 mm, który wypełnia lukę w dotychczasowej ofercie zoomów producenta.

Obiektywy kinematograficzne nie należą do tanich, a zoomy reprezentują wśród jeszcze zupełnie osobną kategorię cenową. W tym segmencie nową, względnie przystępną (jak na te realia) propozycję oferuje Tokina z obiektywem 25-75 mm T2.9 Cinema, który dopełnia trójcę filmowych zoomów producenta (11-20 mm T2.9 i 50-135 mm T2.9 MKII).

Przystosowany do matryc Super 35, ale w razie czego pokryje też pełną klatkę

Obiektyw przystosowany jest do pracy z matrycami Super 35 (filmowe APS-C) oferując ekwiwalent ogniskowych 35-105 mm, co sprawia, że dla wielu może stać się on podstawowym narzędziem pracy, które przyda się tak do rejestracji szerokich planów, jak i zbliżeń. Co ciekawe pole obrazowania ma tu średnicę 36 mm, co czyni obiektyw w pełni kompatybilny z nieco większymi matrycami modeli RED Helium, Red Dragon, Red Monstro czy Alexa LF czy też filmowymi propozycjami Canona, BlackMagic i Panasonica.

Dodatkowo w parze z ekspanderem Tokina Cinema 1.6 (dostępny w wersjach z mocowaniem PL lub EF), obiektyw będzie w stanie pokryć całą filmową pełną klatkę (Vista Vision). W tym wypadku otrzymamy ekwiwalent 40-120 mm i transmisję T4.2. Choć tracimy tutaj na świetle, warto pamiętać, że w przypadku filmowania i tak rzadko kiedy mamy do czynienia z szeroko otwartą przysłoną.

Szkło zbudowano na bazie 18 elementów w 15 grupach, które pozwolą nam ostrzyć z minimalnej odległości 74 cm. Na obiektyw nakręcimy filtry w rozmiarze 86 mm, natomiast przysłona będziemy mogli sterować w zakresie T2.9-T22.

Obiektyw nie należy być może do najmniejszych (199 x 95 mm w najdłuższej wersji), ale w realiach filmowej optyki i tak można uznać go za względnie kompaktowy. Co najważniejsze, położenie pierścieni ostrości, zoomu i przysłony jest identyczne co w przypadku pozostałych zoomów z oferty, co pozwoli na wygodne sprzężenie z systemami follow focus, a dodatkowo jest to obiektyw parfokalny, który będzie utrzymywał płaszczyznę ostrości podczas zoomowania.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży wiosną 2021 roku, w wersjach z mocowaniem Arri PL, Canon EF, Nikon F, Mikro Cztery Trzecie i Sony E, w cenie 5800 dolarów (ok. 24 tys. złotych). Oczywiście na rynku znajdziemy i tańsze konstrukcje, ale biorąc pod uwagę, że wiele filmowych zoomów o podobnym zakresie oferowanych jest w cenach nawet 2 razy wyższych, oferta Tokiny dla wielu może okazać się złotym środkiem. Zwłaszcza, że w przypadku filmowej optyki producent przykłada dużą wagę do jakości oferowanej optyki.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem tokinacinema.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH - uniwersalny zoom do bezlusterkowców L-Mount
Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH - uniwersalny zoom do bezlusterkowców L-Mount
Leica prezentuje popularny zoom 24-70 mm, który wzbogaca ofertę systemu L-Mount (Leica, Panasonic, Sigma) i obiecuje stać się idealnym kompanem dla bezlusterkowych...
4
0
Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO - superjasny ekwiwalent 50 mm do bezlusterkowców APS-C
Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO - superjasny ekwiwalent 50 mm do bezlusterkowców APS-C
Na rynku debiutuje długo oczekiwana linia Argus, wśród której znajdziemy jasne manualne obiektywy stałoogniskowe do współczesnych bezlusterkowców. Na początek...
2
2
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
9
1
Powiązane artykuły