Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tokina kończy 70 lat i z przytupem wkracza w segment bezlusterkowej optyki. 5 jasnych stałek na horyzoncie

1

Autor: Maciej Luśtyk

6 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Po dobrze przyjętym modelu Firin, Tokina na dobre wkracza na rynek obiektywów do bezlusterkowców. W tym roku czeka nas wysyp premier, które zachwycą zarówno użytkowników pełnej klatki, jak i osoby pracujące na aparatach APS-C.

Obiektywy Tokina przez lata cieszyły się opinią prawdziwych “pancerników”. Choć nie były najszybsze, użytkownicy cenili sobie wysoka jakość wykonania, dobre rezultaty i przystępną cenę. Choć w ostatnich latach firma nie atakowała nas premierami tak, jak inni producenci, nie znaczy to bynajmniej, że jej projektanci próżnowali.

Wygląda na to, że firma cierpliwie czekała, by uczcić 70-lecie marki i trzeba przyznać, że będzie to nie dala święto. Na początku stycznia zaprezentowano obiektyw Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 - pierwszy obiektyw z nowej linii ATX-M, projektowanej od podstaw pod kątem aparatów bezlusterkowych. Okazuje się, że już niebawem na rynku zawita 6 kolejnych ciekawych szkieł producenta - 5 jasnych stałek do systemów bezlusterkowych oraz zoom do lustrzanek.

Wygląda na to, że już niebawem Tokina będzie przeżywać drugą młodość

Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 - pierwszy obiektyw reprezentujący nową linię. Wczoraj poznaliśmy wreszcie jego oficjalną cenę.

- Rok 2020 jest szczególny dla marki Tokina ponieważ obchodzi swoją 70 rocznicę istnienia. Centralna część obchodów, planowana była na czas targów CP+ w Jokohamie (Japonia) podczas której miały zostać zaprezentowane nowe obiektywy. Niestety z powodu epidemii CoVid2019 targi CP+ zostały odwołane, a informacja na temat nowych produktów została udostępniona w formie komunikatu prasowego. - komentuje dystrybutor. - Załączona grafika prezentuje plany związane z nowymi obiektywami jakie pojawią się w sprzedaży w tym roku. Więcej informacji na ich temat będziemy publikować bezpośrednio przed premierami. Klienci mogą spodziewać się też ofert specjalnych związanych z obchodami 70-lecia firmy.

Co więc przygotował dla nas producent? Latem tego roku zobaczymy między innymi szerokokątny obiektyw obiektyw Tokina 11-20 mm f/2.8, kierowany do użytkowników lustrzanek APS-C (ekwiwalent ogniskowych 16-30 mm). Oprócz tego, między latem a jesienią czeka nas prawdziwy wysyp jasnej optyki do belzusterkowców. Zobaczymy między innymi, dedykowane aparatom APS-C (Sony E, Fujifilm X), wyposażone w fizyczne pierścienie przysłony modele 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 (ekwiwalenty 35, 50 i 85 mm) oraz pełnoklatkowe szkła 35 mm f/1.8 i 50 mm f/1.8.

Wszystkie pozycje zapowiadają się bardzo ciekawie, zwłaszcza że prawdopodobnie jak zwykle w przypadku producenta będziemy mogli liczyć na atrakcyjne ceny. Najbardziej cieszą chyba jednak jasne stałki do aparatów APS-C. Po pierwsze dlatego, że prawdopodobnie okażą się jednymi z najlepiej wycenionych w systemie, a po drugie dlatego, że będą to pierwsze po chińskich Viltroksach “zewnętrzne” obiektywy do systemu Fujifilm X, wyposażone w silniki AF. Do wspomnianych Viltroksów są zresztą bliźniaczo podobne. Czy będą dzielić również podobne układy optyczne? O tym przekonamy się już niebawem.

Cena i dostępność

Jak na razie nie znamy jeszcze szczegółowych specyfikacji ani orientacyjnych cen. Te producent będzie udostępniać w okresie poprzedzającym rynkowe premiery, które odbędą się latem i jesienią bieżącego roku.

Więcej informacji o obiektywach Tokina znajdziecie pod adresem tokinalens.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Chcielibyście cieszyć się charakterystyczną dystorsją ultraszerokokątnych obiektywów fisheye, ale żal wam pieniędzy? Nowy obiektyw Pergear to prawdopodobnie najtańsza...
4
0
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)