Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
6
Budowa:
7.5
Marka:
Tokina
Nasza ocena:

72%

Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.

Autor: Michał Chrzanowski

28 Styczeń 2019
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Tokina to kolejny z niezależnych producentów optyki, który w najbliższym czasie chce mocno zaznaczyć swoją obecność w świecie pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony. W połowie 2016 roku zaprezentowała w pełni manualny obiektyw FíRIN 20 mm f/2 FE MF. Zaś niespełna rok później ukazał się model FíRIN 20 mm f/2 FE AF - stałka o podobnych parametrach wyposażona w ultradźwiękowy silnik autofokusa, który wspiera sensor GMR.

Obiektyw został także zoptymalizowany do pracy z nowej generacji pełnoklatkowymi matrycami Sony, a ogniskowa 20 mm ma zainteresować zarówno miłośników krajobrazu, architektury, jak również dokumentu i reportażu. A jeśli dołożymy do tego pełną kompatybilność z systemem Fast Hybrid AF oraz kompletną komunikację z aparatem i przesył wszystkich niezbędnych danych potrzebnych do wprowadzenia automatycznej korekcji winietowania, dystorsji oraz aberracji chromatycznej, to mamy otrzymać konstrukcję o ponadprzeciętnych możliwościach.

Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF jest już dostępna w polskiej sieci sprzedaży. Za obiektyw przyjdzie nam zapłacić 3595 zł. Warto jednak zauważyć, że model ten nie jest następcą starszego i w pełni manualnego brata, a uzupełnieniem rodziny FíRIN do systemu Sony E. Tak więc teraz do wyboru mamy dwie szerokokątne stałki: 20 mm f/2  z AF lub MF. Ale Tokina mimo niewielkiej konkurencji w systemie Sony E (zważywszy na kombinację ogniskowej i światła) może wcale nie mieć łatwego życia. Wszystko przez Sigmę A 20 mm f/1.4 DG HSM, która jest wyraźnie jaśniejsza i jedynie o 100 zł droższa - stałka z linii Art jest wyceniona na 3690 zł. Jest jednak przy tym sporo większa, co dla fotografów poszukujących kompaktowej konstrukcji może nie być bez znaczenia.

Zapraszamy do lektury testu Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium DxO oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z Sony A7R III.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)