Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - Rozmycie

Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
6
Budowa:
7.5
Nasza ocena
72%
Spis treści
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu Konstrukcja Ustawianie ostrości Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia przykładowe

Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:

Wartości dla matrycy:

  • poniżej 0.5 - obraz zbyt ostry
  • 0.5-1.5 - obraz ostry
  • 1.5-2.5 - delikatne rozmycie
  • 2.5-3.5 - rozmycie widoczne
  • 3.5-4.5 - rozmycie jest denerwujące
  • powyżej 4.5 - rozmycie nie do przyjęcia

Wartości dla odbitki 20 x 30 cm:

  • poniżej 10 - obraz zbyt ostry
  • 10-20 - obraz ostry
  • 20-30 - delikatne rozmycie
  • 30-40 - rozmycie widoczne
  • 40-50 - rozmycie jest denerwujące
  • powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia

Specyfika układu optycznego szerokokątnych stałek często nie pozwala na otrzymanie przyjemnego rozmycia dalszego planu. Tak jest i tym razem. Od kombinacji ogniskowej 20 mm i 9-listkowej przysłony o nominalnym otworze względnym f/2 nie powinniśmy oczekiwać ponadprzeciętnej plastyki z papierową głębią na czele - jak w przypadku obiektywów o dłuższej ogniskowej. Nie oznacza to jednak, że testowaną Tokiną nie rozmyjemy tła. Uda nam się to osiągnąć (głównie z minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej 28 cm), ale otrzymamy mało estetyczny obraz dalszego planu z wyraźnymi krawędziami obiektów znajdujących się w tle.

Obiektyw nie zachwyca także w przypadku ogólnego rozmycia obrazu. Powyższe trójwymiarowe wykresy BxU wygenerowane z plików RAW (dla matrycy i odbitki 20 x 30 cm) są kolejnym potwierdzeniem rozdzielczości dla nominalnego otworu przysłony. W rzeczywistości otrzymamy wyraźne obrazy w centrum i nieostre brzegi planu fotograficznego.Tak więc o ile zdjęcia na najszerszej przysłonie (zazwyczaj) prezentują się dobrze i wyglądają na wyraźne, o tyle 100% przybliżenie kadru obnaża wszelkie braki w wyrazistości brzegów. Oczywiście sporo w tej kwestii dołożył także 42-milionowy sensor pełnoklatkowego modelu Sony A7R III, który nie wybacza choćby najmniejszych niedociągnięć optyki.

Rozmycie obrazu w praktyce

1/800s, f/2, ISO 100, ogniskowa: 20 mm
Spis treści
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu Konstrukcja Ustawianie ostrości Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia przykładowe
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Tokina
logo logo
Magazyny
Zamów