Venus Optics Laowa 11 mm f/4.5 FF RL - ultraszerokokątny, kompaktowy i… z gwintem filtra

2

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent kolejny raz pozytywnie zaskakuje. Tym razem ma nam do zaoferowania jeden z najszerszych pełnoklatkowych obiektywów na rynku, który w dodatku jest malutki i praktycznie pozbawiony dystorsji.

W charakterystycznym dla siebie stylu, Laowa prezentuje kolejny obiektyw, który jest „jedyny na świecie”. Tym razem jest to najszerszy rektilinearny obiektyw pełnoklatkowy z gwintem filtra (62 mm). Biorąc pod uwagę ogniskową i pole widzenia (126°), jest to nie lada wyczyn.

Mały, ale wariat

To jednak nie jedyna ciekawa cecha obiektywu. Producent obiecuje, że układ optyczny, zbudowany na bazie 14 soczewek w 10 grupach (dwie soczewki asferyczne i trzy soczewki o obniżonej dyspersji) odznacza się prawie zerową dystorsją, a aberracja chromatyczna niemalże nie występuje.

Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm, a 5-listkowa przysłona po domknięciu (maksymalne do f/22) zaoferuje nam przyjemną reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd.

Sam obiektyw jest też bardzo kompaktowy (63,5 x 58 mm) i lekki (254 g), a dzięki współpracy z systemem dalmierza ma być dobrą parą dla aparatów Leica M. Obiektyw będzie jednak oferowany także w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i L-mount. Co ciekawe, obiektyw kompatybilny jest także z systemem mocowania na filtry prostokątne.

A jak nowe szkło sprawuje się w praktyce? Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych. Nie są to jednak sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw jest już dostępny do kupienia ze strony producenta w cenie 699 lub 799 dolarów (ok. 2600-3000 zł), jednak prawdopodobnie do tej ceny trzeba będzie doliczyć jeszcze podatek i opłatę celną.

Jak na razie nie wiemy jeszcze ile za nowy obiektyw zapłacimy na polskim rynku. Dystrybutor informuje jednak, że nowe szkło trafi do sprzedaży już wkrótce.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)