Pergear 35 mm f/1.2 - tani ekwiwalent jasnej 50-tki do aparatów APS-C

1

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński ma nową propozycję dla osób, które chcą jak najniższym kosztem rozbudować arsenał obiektywów do bezlusterkowców z matrycą APS-C. Kosztuje raptem 400 zł.

Wszyscy, którzy zaczynają przygodę z bardziej świadomą fotografią stają w końcu przez koniecznością wyboru obiektywu, który pozwoli na coś więcej niż kitowy zoom. I tu zwykle zaczynają się schody, bo okazuje się, że ciekawe systemowe obiektywy kosztują często tyle co sam aparat (a nieraz i dużo więcej).

Manualna jasna stałka na każdą kieszeń

Ciekawą alternatywą pozostają konstrukcje manualne firm trzecich. W tym temacie od pewnego czasu przodują Chińczycy, którzy oferują ciekawe konstrukcje w bardzo konkurencyjnych cenach. Kolejną tego typu propozycją jest kierowane do użytkowników aparatów APS-C szkło Pergear 35 mm f/1.2, które zaoferuje im ewkiwalent ogniskowej 50 mm.

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 6 soczewek w 5 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie już z odległości 25 cm. Do tego 10-listkowa przysłona o zaokrąglonych listkach, która zapewnić ma nam przyjemną reprodukcję nieostrości nawet po mocniejszym domknięciu (maksymalnie fo f/22).

Sam obiektyw jest też lekki i kompaktowy - mierzy jedyne 48 x 53 mm przy wadze 210 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 43 mm. Należy jedynie brac pod uwagę, że jest to obiektyw bez jakiejkolwiek elektroniki. Będziemy więc musieli fotografować w pełnym manualu.

Cena i dostępność

I choć po optyce zapewna nie ma co spodziewać się cudów, zaletą nowego obiektywu jest jego cena. Szkło wyceniono bowiem na 109 dolarów, czyli około 405 zł. Przy uwzględnieniu podatków cena wzrośnie zapewne do okolic 500 zł, ale to nadal atrakcyjna kwota. Aktualnie szkło możemy kupić za pośrednictwem producenta w promocyjnej cenie 99 dolarów.

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Nikon Z, Fujifilm X, Sony E, Canon EOS-M i Mikro Cztery Trzecie (w tym wypadku otrzymamy ekwiwalent ogniskowej 70 mm).

Na razie nie wiemy czy i w jakiej cenie szkło pojawi się na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pergear.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły