Dulens APO 85 mm f/2, czyli droga, manualna chińska stałka

0

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Oferta chińskiej optyki zwiększyła się o nowy przybytek. Tym razem jest to jednak obiektyw, który celuje w wyższy segment. Czy ma szansę wzbudzić zainteresowanie?

Chińczycy coraz bardziej panoszą się na rynku optyki, co i rusz wypuszczając ciekawe i zwykle bardzo konkurencyjne cenowo szkła. Tym razem producenci z Kraju Środka obrali jednak nieco inną taktykę i prezentują obiektyw, który jak na swoje możliwości wydaje się nad wyraz kosztowny.

Brak styków i bezstopniowa przysłona, ale apochromatyczny układ optyczny

Dulens APO 85 mm f/2, wyprodukowany przez Jakumei Optics, które z dużym prawdopodobieństwem jest odnogą marki Pergear, to kompletnie manualna, pozbawiona elektroniki stałka, która w dodatku oferuje wyłącznie bezstopniową przysłonę. Szkło oferuje jednak ciekawy, apochromatyczny układ optyczny, bazujący na konstrukcji Sonnar.

Otrzymujemy 7 elementów w 6 grupach, w tym dwie soczewki o obniżonej dyspersji i jeden element HR, o zwiększonym współczynniku refrakcji. Do tego b, którą przymkniemy do wartości f/16 i możliwość nakręcenia filtrów o średniczy 55 mm. Jak przystało na konstrukcję apochromatyczna, szkło odznaczać ma się niemal zerową aberracją chromatyczną, a producent obiecuje wysoką rozdzielczość już od nominalnej wartości przysłony.

Opróćz tego, Dulens może pochwalić się ciekawym wzornictwem i metalową obudową, w trzech różnych wariantach kolorystycznych. Samo szkło jest też całkiem kompaktowe, mierząc raptem 65 × 62,5 mm przy wadze 360-400 g (w zależności od wersji). Tylko czy biorąc pod uwagę cenę, nowe szkło ma jakąkolwiek rację bytu?

Cena i dostępność

Obiektyw Dulens APO 85 mm f/2 wyceniony został na 77 tys. jenów, czyli około 2750 zł. Po uwzględnieniu podatków zapłacimy za nie pewnie jeszcze więcej.

Większośc systemowych stałek 85 mm f/1.8 kupimy dziś sporo taniej, nie wspominając już nawet, że będą one wyposażone w system AF i elektronikę. Ba nawet „bezlusterkowy” Canon RF 85 mm f/2, który dodatkowo posłuży za obiektyw makro kosztuje niewiele więcej.  Obiektyw Dulens mógłby więc spodować się filmowcom ze względu na bezstopniową przysłonę i dobrą kontrolę aberracji, tylko że umieszczenie pierścienia przysłony tak blisko mocowania również zapowiada się na mało wygodne w pracy filmowej.

Obiektyw dostępny jest do kupienia w wersjach z mocowaniami Canon EF i Nikon F.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
1
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Powiązane artykuły