Dulens APO 85 mm f/2, czyli droga, manualna chińska stałka

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Oferta chińskiej optyki zwiększyła się o nowy przybytek. Tym razem jest to jednak obiektyw, który celuje w wyższy segment. Czy ma szansę wzbudzić zainteresowanie?

Chińczycy coraz bardziej panoszą się na rynku optyki, co i rusz wypuszczając ciekawe i zwykle bardzo konkurencyjne cenowo szkła. Tym razem producenci z Kraju Środka obrali jednak nieco inną taktykę i prezentują obiektyw, który jak na swoje możliwości wydaje się nad wyraz kosztowny.

Brak styków i bezstopniowa przysłona, ale apochromatyczny układ optyczny

Dulens APO 85 mm f/2, wyprodukowany przez Jakumei Optics, które z dużym prawdopodobieństwem jest odnogą marki Pergear, to kompletnie manualna, pozbawiona elektroniki stałka, która w dodatku oferuje wyłącznie bezstopniową przysłonę. Szkło oferuje jednak ciekawy, apochromatyczny układ optyczny, bazujący na konstrukcji Sonnar.

Otrzymujemy 7 elementów w 6 grupach, w tym dwie soczewki o obniżonej dyspersji i jeden element HR, o zwiększonym współczynniku refrakcji. Do tego b, którą przymkniemy do wartości f/16 i możliwość nakręcenia filtrów o średniczy 55 mm. Jak przystało na konstrukcję apochromatyczna, szkło odznaczać ma się niemal zerową aberracją chromatyczną, a producent obiecuje wysoką rozdzielczość już od nominalnej wartości przysłony.

Opróćz tego, Dulens może pochwalić się ciekawym wzornictwem i metalową obudową, w trzech różnych wariantach kolorystycznych. Samo szkło jest też całkiem kompaktowe, mierząc raptem 65 × 62,5 mm przy wadze 360-400 g (w zależności od wersji). Tylko czy biorąc pod uwagę cenę, nowe szkło ma jakąkolwiek rację bytu?

Cena i dostępność

Obiektyw Dulens APO 85 mm f/2 wyceniony został na 77 tys. jenów, czyli około 2750 zł. Po uwzględnieniu podatków zapłacimy za nie pewnie jeszcze więcej.

Większośc systemowych stałek 85 mm f/1.8 kupimy dziś sporo taniej, nie wspominając już nawet, że będą one wyposażone w system AF i elektronikę. Ba nawet „bezlusterkowy” Canon RF 85 mm f/2, który dodatkowo posłuży za obiektyw makro kosztuje niewiele więcej.  Obiektyw Dulens mógłby więc spodować się filmowcom ze względu na bezstopniową przysłonę i dobrą kontrolę aberracji, tylko że umieszczenie pierścienia przysłony tak blisko mocowania również zapowiada się na mało wygodne w pracy filmowej.

Obiektyw dostępny jest do kupienia w wersjach z mocowaniami Canon EF i Nikon F.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
9
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
1
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
7
Powiązane artykuły