Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcielibyście cieszyć się charakterystyczną dystorsją ultraszerokokątnych obiektywów fisheye, ale żal wam pieniędzy? Nowy obiektyw Pergear to prawdopodobnie najtańsza (i najmniejsza) propozycja w tym temacie.

Obiektywy typu rybie oko albo się kocha albo nienawidzi. Ale nawet jeśli podoba nam się ich charakterystyka, a także wiemy jak ją wykorzystać w praktyce, często zakup szkła przekreśla jego użyteczność. W końcu tego typu zdjęcia wykonuje się raczej rzadko, w określonych sytuacjach, co skutecznie potrafi zniechęcić zainteresowanych, zwłaszcza amatorów. I właśnie w ten segment celuje Pergear ze swoim nowym obiektywem fisheye, który zarazem jest typowym „pankejkiem”.

Pergear 10 mm f/8 oferuje efekty charakterystyczne dla obiektywów fisheye w rekordowo niskiej cenie, która nie bierze się znikąd

Pergear 10 mm f/8 to wyjątkowo tani i wyjątkowo mały obiektyw do bezlusterkowców APS-C w systemach Sony E, Nikon Z, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie, oferujący ekwiwalent 15 mm i kąt widzenia równy 150°. W przypadku mocowania Mikro Cztery Trzecie będzie to raczej jednak po prostu mały obiektyw szerokokątny (ekwiwalent 20 mm).

Co ciekawe szkło, jak na swoje wymiary i cenę oferuje względnie zaawansowany układ optyczny (5 elementów w 4 grupach), w którym znalazły się aż 3 soczewki niskodyspersyjne ED, minimalizujące występowanie aberracji chromatycznej. Tak czy siak jest to obiektyw typowo budżetowy, którego konstrukcja będzie wymagać od nas chodzenia na pewne kompromisy - szkło charakteryzuje się stałą przysłoną f/8, nie jest wyposażone w elektronikę, a ostrzenie (minimalna odległość 30 cm) odbywa się za pomocą wajchy (to akurat ciekawe rozwiązanie). Na pewno nie będzie też mógł konkurować z droższymi konstrukcjami pod względem jakości obrazu.

Dobre wrażenie robi też metalowa konstrukcja, z którą aparat stworzy prawdopodobnie najbardziej kompaktowy, mobilny zestaw w danych systemie - obiektyw mierzy raptem 5,5 x 1 cm i waży 90 g.

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce, możecie zobaczyć tutaj. Bloger Yukosteel miał okazję fotografować prototypem obiektywu jeszcze przed premierą.

Cena i dostępność

Pergear przyzwyczaił nas do wyjątkowo niskich cen i nie inaczej jest również tym razem. Na europejskich serwisach aukcyjnych obiektyw dostępny jest w cenie 75 euro (ok. 350 zł).

Więcej informacji znajdziecie na stronie pergear.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike Cine 50 mm T2.1 S35 Prime - filmowa stałka do kamer z matrycami Super 35
Meike Cine 50 mm T2.1 S35 Prime - filmowa stałka do kamer z matrycami Super 35
Firma Meike zaprezentowała nowy obiektyw kinematograficzny 50 mm T2.1 do kamer z matrycami Super 35 i APS-C. Będzie dostępny na mocowaniach PL i Canon EF.
0
0
HD Pentax-FA 31 mm f/1.8, 43 mm f/1.9 i 77 mm f/1.8 Limited - nowe powłoki, ta sama optyka
HD Pentax-FA 31 mm f/1.8, 43 mm f/1.9 i 77 mm f/1.8 Limited - nowe powłoki, ta sama optyka
Ricoh aktualizuje serię lustrzankowych obiektywów Pentax o wersje HD trzech szkieł ze swojej oferty. Otrzymamy lepsze powłoki i zaokrągloną przysłonę, reszta zostaje w...
0
0
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - jakość serii ART w kompaktowym wydaniu
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - jakość serii ART w kompaktowym wydaniu
Najnowszy obiektyw Sigmy zapowiada się na kolejny hit sprzedażowy. Przeznaczony do bezlusterkowców obiektyw Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary zamyka układ...
13
0
Powiązane artykuły