Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF

Autor: Maciej Luśtyk

29 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o podobnej specyfikacji, a kosztuje ułamek ich ceny.

Meike nie jest być może synonimem jakości. Przez lata producent skupiał się przede wszystkim na tym, by oferować ciekawe konstrukcje w możliwie jak najniższej cenie. Chrapkę na coś więcej spowodowało zapewne wejście w segment optyki filmowej. Do tej pory katalog obiektywów producenta wyposażonych w silniki AF ograniczał się do dwóch konstrukcji. A w zasadzie do jednej - budżetowego modelu 85 mm f/1.8, który pojawił się w wersji lustrzankowej i w wariancie do systemów bezusterkowych.

Wygląda jednak na to, że Meike zamierza dołączyć do ofensywy prowadzonej aktualnie przez chińskich producentów optyki i wypuścić na rynek więcej konstrukcji wspierających systemy AF. Na rynku właśnie zadebiutował model Meike 85 mm f/1.4 STM, który z jednej strony jest najtańszym pełnoklatkowym szkłem w swojej klasie, a z drugiej wydaje się oferować naprawdę przyzwoitą specyfikację.

Meike 85 mm f/1.4 STM to najtańsza propozycja w tym segmencie, a do tego całkiem niezła

Meike 85 mm f/1.4 STM bazuje na układzie 13 soczewek w 8 grupach i aż 12-listkowej przysłonie, która zapewnić ma przyjemne i plastyczne rozmycie nieostrości. Jeżeli chodzi o samą optykę, producent nie zdradza informacji na temat elementów specjalnych, ale obiecuje, że szkło jest naprawdę ostre już od nominalnej wartości przysłony. Trzeba przyznać, że ujęcia przykładowe na stronie producenta robią bardzo pozytywne wrażenie, a obiektyw otrzymuje też dobre recenzje od youtuberów.

 

O tym, że mamy do czynienia z poważnym obiektywem świadczy też, niestety, jego waga. Szkło waży aż 735 g i nie należy też do najbardziej kompaktowych. Przeciętnie wypada też minimalna odległość ostrzenia, która wynosi w tym wypadku 98 cm.

Obiektyw wynagradza nam to jednak obecnością systemu AF i rozbudowaną ergonomią. Silnik STM zapewnić ma szybka i płynną współpracę z systemami ostrzenia zarówno w trybie foto, jak i podczas filmowania. Nie należy tu raczej oczekiwać skuteczności rodem z profesjonalnych natywnych stalek, ale biorąc pod uwagę dokonania innych wschodzących producentów, nie powinniśmy też przesadnie narzekać.

Dodatkowo na tubusie znajdziemy przycisk funkcyjny, przełącznik AF/MF oraz fizyczny pierścień przysłony, co nie zdarza się zbyt często.

Cena i dostępność

Największym atutem nowego obiektywu jest oczywiście cena. Model Meike 85 mm f/1.4 STM wyceniono na raptem 470 dolarów, czyli ok. 1850 zł. Szkło dostępne jest do kupienia w wersjach z mocowaniami Sony E i Nikon Z.

Co ciekawe, na grudzień planowana jest także premiera wariantu z mocowaniem RF. Czy oznacza to, że Canon otwiera się na nowych producentów czy może po prostu Meike zamierza spróbować swoich sił tam gdzie poległ Samyang i Viltrox? Tego nie wiemy, ale jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozwinie się sytuacja.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły