Meike 105 mm T2.1 FF Prime - przystępny cenowo pełnoklatkowy obiektyw filmowy do Canon RF, EF, Nikon Z, Sony E i L-mount

Autor: Maciej Luśtyk

15 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Meike zaprezentowało najdłuższy do tej pory obiektyw z serii pełnoklatkowych obiektywów kinematograficznych FF Prime. Tradycyjnie w przystępnej, jak na ten segment, cenie.

Chiński producent optyki Meike wzbogacił linię obiektywów filmowych o jasne pełnoklatkowe szkło Meike 105 mm T2.1 FF Prime, oferujące jedną z najchętniej wykorzystywanych ogniskowych w realizacjach wideo.

Jak wszystkie dotychczasowe konstrukcje, plasuje się ono w kategorii „budżetowych” szkieł kinematograficznych - prawdopodobnie nie dostarczy nam jakości porównywalnej z kilkanaście razy droższymi profesjonalnymi obiektywami Cine, ale może być świetną propozycją dla niezależnych czy początkujących twórców.

Meike 105 mm T2.1 FF Prime to filmowe krótkie tele w przystępnej cenie

Obiektyw bazuje na 11 soczewkach w 7 grupach oraz 11-listkowej przysłonie. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 100 cm i oferuje pole obrazowe o średnicy 45 mm, co pokryje zapotrzebowania pełnoklatkowych kamer typu Sony Venice, Canon C700, Alexa LF czy Mavo LF.

Największą zaletą nowego szkła jest szeroki wybór mocowań. Obiektyw dostępny będzie w wariantach z mocowaniami PL, Canon RF i EF, Sony E, L-Mount i Nikon Z (wersja pod Nikona ujęta jest w specyfikacji, ale na razie nie dostępna do kupienia), dzięki czemu będzie mogło być swobodnie wykorzystywane w każdym z wiodących systemów pełnoklatkowych.

Jak przystało na obiektyw filmowy otrzymujemy też oczywiście pierścienie ostrości i przysłony ze standardowymi zębatkami systemów follow focus i dużym kątem obrotu (340 stopni dla pierścienia ostrości). Szkło zachowuje też przyzwoite wymiary (89,6 x 102/138 mm w zależności od wersji) i wagę (1110-1176 g), a także oferuje gwint filtra o średnicy 82 mm.

Meike 105 mm T2.1 FF Prime - ujęcia przykładowe

Możliwości nowego szkła możemy wstępnie ocenić na poniższym filmie przykładowym nagranym na modelu Canon EOR R3. Wygląda to całkiem przyzwoicie.

Cena i dostępność

Obiektyw Meike 105 mm T2.1 Cine nie należy być może do najtańszych, ale w swojej kategorii może być uznawany za okazję. Za szkło zapłacimy 998 dolarów, czyli ok. 4300 zł. Na razie nie wiemy w jakiej cenie szkło zadebiutuje na polskim rynku.

Obiektyw trafi do sprzedaży 21 marca 2022 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sierpniowe promocje Sony - do 1300 zł rabatu na aparaty i obiektywy
Sierpniowe promocje Sony - do 1300 zł rabatu na aparaty i obiektywy
Sony rusza z kolejną akcją promocyjną. Przez cały sierpień kupimy taniej 6 obiektywów z oferty systemu Sony E i będziemy mogli zyskać do 1300 zł rabatu na Sony Alpha...
8
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - nadchodzi najmniejszy i najlżejszy zoom tego typu
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - nadchodzi najmniejszy i najlżejszy zoom tego typu
Nadchodzi kolejny hit Tamrona. Oferujący unikalny zakres ogniskowych, obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD będzie najbardziej kompaktowym i jednym z najbardziej...
16
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)