Meike 12 mm f/2 - jasny superszeroki kąt za 800 zł

Autor: Maciej Luśtyk

10 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Meike zaprezentowało superszeroki i supertani jasny obiekty do APS-C, który spodoba się zwłaszcza filmującym i fotografom krajobrazu. Meike 12 mm f/2 oferuje ekwiwalent 18 mm i kosztuje ok. 800 zł.

Szeroko, jasno i tanio - niemożliwe trio? Nie dla chińskiej marki Meike, która właśnie zaprezentowała obiektyw Meike 12 mm f/2 do aparatów APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Jest to oczywiście obiektyw w pełni manualny, bez autofokusu i elektroniki, a do tego pewnie nie rzuci nas na kolana jakością optyki, ale dzięki praktycznej ogniskowej (ekwiwalent 18 mm) w niektórych sytuacjach będzie bardzo ciekawym wyborem. Spodobać może się zwłaszcza vlogerom, jak i amatorom krajobrazu czy fotografowania nocnego nieba.

Układ optyczny składa się z 12 soczewek w 9 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne. Przynajmniej pod względem ostrości obiektyw powinien więc oferować przyzwoite rezultaty. Do tego minimalna odległość ostrzenia wynosząca 20 cm i brak jakichkolwiek informacji o przysłonie (oprócz tego, że domkniemy ją do f/16).

Obiektyw waży 277 g, a na przednia soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 62 mm. Niestety producent nie podaje też wymiarów, ale obiektyw wygląda na całkiem kompaktowy.

Cena i dostępność

Szkło Meike 12 mm f/2 dostępne będzie docelowo w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M, Nikon Z i Mikro Cztery Trzecie, ale na początek debiutuje wyłącznie w wariantach Sony E i Fujifilm X.

Obiektyw wyceniono na 189 dolarów, czyli ok. 820 zł. Szkło można zamawiać za pośrednictwem strony producenta. Należy się jednak liczyć z tym, że w przypadku wysyłki z Chin możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami celnymi.

Więcej  informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosenne ceny Samyang - obiektywy do Sony E i Fujifilm X z dużymi rabatami
Wiosenne ceny Samyang - obiektywy do Sony E i Fujifilm X z dużymi rabatami
Samyang wystartował z wiosennymi rabatami na obiektywy z mocowaniami Sony E i Fujifilm X. Do 30 czerwca 9 modeli z oferty producenta kupicie sporo taniej.
5
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)