Meike 12 mm f/2 - jasny superszeroki kąt za 800 zł

Autor: Maciej Luśtyk

10 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Meike zaprezentowało superszeroki i supertani jasny obiekty do APS-C, który spodoba się zwłaszcza filmującym i fotografom krajobrazu. Meike 12 mm f/2 oferuje ekwiwalent 18 mm i kosztuje ok. 800 zł.

Szeroko, jasno i tanio - niemożliwe trio? Nie dla chińskiej marki Meike, która właśnie zaprezentowała obiektyw Meike 12 mm f/2 do aparatów APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Jest to oczywiście obiektyw w pełni manualny, bez autofokusu i elektroniki, a do tego pewnie nie rzuci nas na kolana jakością optyki, ale dzięki praktycznej ogniskowej (ekwiwalent 18 mm) w niektórych sytuacjach będzie bardzo ciekawym wyborem. Spodobać może się zwłaszcza vlogerom, jak i amatorom krajobrazu czy fotografowania nocnego nieba.

Układ optyczny składa się z 12 soczewek w 9 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne. Przynajmniej pod względem ostrości obiektyw powinien więc oferować przyzwoite rezultaty. Do tego minimalna odległość ostrzenia wynosząca 20 cm i brak jakichkolwiek informacji o przysłonie (oprócz tego, że domkniemy ją do f/16).

Obiektyw waży 277 g, a na przednia soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 62 mm. Niestety producent nie podaje też wymiarów, ale obiektyw wygląda na całkiem kompaktowy.

Cena i dostępność

Szkło Meike 12 mm f/2 dostępne będzie docelowo w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M, Nikon Z i Mikro Cztery Trzecie, ale na początek debiutuje wyłącznie w wariantach Sony E i Fujifilm X.

Obiektyw wyceniono na 189 dolarów, czyli ok. 820 zł. Szkło można zamawiać za pośrednictwem strony producenta. Należy się jednak liczyć z tym, że w przypadku wysyłki z Chin możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami celnymi.

Więcej  informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak postrzegasz szeroki kąt
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak...
Laowa robi to kolejny raz. Nowy model z serii Argus łączy świat szerokiego kąta z dużym rozmyciem, a do tego jest całkiem kompaktowy. Może okazać się idealnym szkłem...
7
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF…...
Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia...
7
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)