Meike 7,5 mm f/2.8 - fisheye do APS-C za 700 zł

Autor: Maciej Luśtyk

24 Maj 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy obiektyw rybie oko Meike 7,5 mm f/2.8 to gratka dla początkujących, którzy nie dysponują dużym budżetem.

Meike 7,5 mm f/2.8 to nowa, niedroga propozycja na obiektyw fisheye do aparatów APS-C w systemach bezlusterkowych. Szkło jest lekkie (260 g) i kompaktowe - choć producent nie podaje rozmiarów, na zdjęciach produktu widać, że tworzy zgrabną parę z modele Fujifilm X-T3.

Meike 7,5 mm f/2.8 - tani obiektyw fisheye na początek

Jeżeli chodzi o optykę, raczej nie można spodziewać się cudów, ale w przypadku tego typu obiektywów i tak bardziej chodzi o efekt niż wzorową ostrość i tłumienie aberracji. Na pokładzie znalazło się 11 elementów w 9 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm. Ogniskowa 7,5 na matrycach APS-C da nam z kolei ekwiwalent 12 mm na pełnej klatce, oferując kąt widzenia równy 190°. Możemy więc być pewni, że będzie odpowiednio szeroko.

To w zasadzie tyle, co wiemy na temat obiektywu. Na zdjęciach możemy dopatrzeć się także pierścieni ostrości oraz przysłony. Mamy też przymocowaną na stałe osłonę przeciwsłoneczną. Jest to także obiektyw w pełni manualny, także nie mamy co liczyć na współpracę z systemami automatyki aparatu.

Cena i dostępność

Główną zaletą nowe obiektywu Meike jest niewątpliwie cena. W oficjalnym sklepie producenta szkło wyceniono na 149 dolarów, czyli ok. 640 zł. Szkło można zamówić do Polski z darmową wysyłką, ale w przypadku przesyłki z Chin należy liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi opłatami celnymi.

Obiektyw Meike 7,5 mm f/2.8 dostępny jest do kupienia w wersjach z mocowaniami: Sony E, Nikon Z, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie.

Na razie nie wiemy w jakiej cenie obiektyw będzie dostępny na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.
6
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
6
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)