Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Meike 25 mm f/1.8 - kompaktowy i rekordowo tani obiektyw APS-C do systemu Nikon Z

0

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon Z5 i Z50 to wyjątkowo przystępny sposób na wejście z bezlusterkowy system producenta. Problemem może okazać się jednak cena optyki. Ale od czego mamy Meike… Nowy szeroki kąt producenta kupicie za około 300 zł.

Na rynku nie brakuje manualnych budżetowych stałek. Niewielu producentów stosuje jednak tak agresywną politykę cenową jak Meike. Najnowszy obiektyw, Meike 25 mm f/1.8 będzie przede wszystkim gratką dla osób, które szukają taniego odpowiednika obiektywu 35 mm do modelu Nikon Z50 - taki bowiem ekwiwalent ogniskowej (dokładnie 37 mm) zaoferuje nam podpięty do aparatu z matrycą APS-C (szkło może być używane także z aparatami pełnoklatkowymi, ale poza trybem APS-C uświadczymy wyczernienie brzegów kadru).

Miniaturowy kompan wypadów z aparatem na miasto

Manualna konstrukcja zbudowana została w oparciu o 7 elementów w 5 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm. Otrzymujemy też 9-listkową przysłonę, która powinna zagwarantować nam przyjemną reprodukcję nieostrości nawet po domknięciu i którą przymkniemy do wartości f/16.

Nowe szkło jest też wyjątkowo kompaktowe. Mierzy raptem 40,9 x 60,5 mm, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako dyskretny towarzysz fotografii ulicznej czy reportażowej. Do tego body wykonane zostało w całości z metalu i oferuje wygodny, dobrze wyczuwalny pierścień ostrości. Należy jedynie pamietać, że jest to szkło w pełni manualne, bez styków, przez co w jego przypadku nie będziemy mogli skorzystać z trybów automatyki czy zapisać pełnych danych EXIF. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 49 mm.

Cena i dostępność

Ewentualne niewygody i niedoskonałości wynagradza mam niebywale niska cena obiektywu. Wyceniony został on bowiem na 75 dolarów, co w przeliczeniu daje nam ok. 278 zł. Szkło można już zamawiać z darmową wysyłką ze strony producenta, biorąc jednak pod uwagę, że towar wysyłany jest z Chin konieczne może być uiszczenie dodatkowej opłaty celnej.

Na razie nie wiemy w jakiej cenie i kiedy obiektyw będzie dostępny na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Najnowszy Tamron do bezlusterkowców Sony wreszcie został oficjalnie pokazany. Ekwiwalent obiektywu 25-105 mm, ze względu na możliwości i dobrą cenę ma szansę stać się...
3
0
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)