Meike 25 mm f/1.8 - kompaktowy i rekordowo tani obiektyw APS-C do systemu Nikon Z

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon Z5 i Z50 to wyjątkowo przystępny sposób na wejście z bezlusterkowy system producenta. Problemem może okazać się jednak cena optyki. Ale od czego mamy Meike… Nowy szeroki kąt producenta kupicie za około 300 zł.

Na rynku nie brakuje manualnych budżetowych stałek. Niewielu producentów stosuje jednak tak agresywną politykę cenową jak Meike. Najnowszy obiektyw, Meike 25 mm f/1.8 będzie przede wszystkim gratką dla osób, które szukają taniego odpowiednika obiektywu 35 mm do modelu Nikon Z50 - taki bowiem ekwiwalent ogniskowej (dokładnie 37 mm) zaoferuje nam podpięty do aparatu z matrycą APS-C (szkło może być używane także z aparatami pełnoklatkowymi, ale poza trybem APS-C uświadczymy wyczernienie brzegów kadru).

Miniaturowy kompan wypadów z aparatem na miasto

Manualna konstrukcja zbudowana została w oparciu o 7 elementów w 5 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm. Otrzymujemy też 9-listkową przysłonę, która powinna zagwarantować nam przyjemną reprodukcję nieostrości nawet po domknięciu i którą przymkniemy do wartości f/16.

Nowe szkło jest też wyjątkowo kompaktowe. Mierzy raptem 40,9 x 60,5 mm, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako dyskretny towarzysz fotografii ulicznej czy reportażowej. Do tego body wykonane zostało w całości z metalu i oferuje wygodny, dobrze wyczuwalny pierścień ostrości. Należy jedynie pamietać, że jest to szkło w pełni manualne, bez styków, przez co w jego przypadku nie będziemy mogli skorzystać z trybów automatyki czy zapisać pełnych danych EXIF. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 49 mm.

Cena i dostępność

Ewentualne niewygody i niedoskonałości wynagradza mam niebywale niska cena obiektywu. Wyceniony został on bowiem na 75 dolarów, co w przeliczeniu daje nam ok. 278 zł. Szkło można już zamawiać z darmową wysyłką ze strony producenta, biorąc jednak pod uwagę, że towar wysyłany jest z Chin konieczne może być uiszczenie dodatkowej opłaty celnej.

Na razie nie wiemy w jakiej cenie i kiedy obiektyw będzie dostępny na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meikeglobal.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)