Meike 50 mm f/0.95 - superjasny obiektyw APS-C za tysiąc złotych

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Szukasz niedrogiego, jasnego obiektywu portretowego do swojego aparatu APS-C? Nowy Meike 50 mm f/0.95 może okazać się dokładnie tym czego potrzebujesz.

Kto powiedział, że superjasne obiektywy musza być drogie? Na pewno nie Meike. Nowy obiektyw producenta oferuje rekordową jasność w wyjątkowo przystępnej cenie i - jak się wydaje - w całkiem kompaktowej formie.

Meike 50 mm f/0.95 jest superjasny i tani. Tak po prostu

Obiektyw Meike 50 mm f/0.95 zbudowano na bazie 7 soczewek w 5 grupach i 13-listkowej przysłony. Oprócz faktu pokrycia powłokami antyodblaskowymi, producent nie podaje żadnych szczegółów na temat soczewek. Możemy się więc spodziewać, że nie będzie to obiektyw doskonały, co pokazują chociażby udostępnione sample, na których widać mocno zakręcone i nierówne bokeh. Wygląda natomiast, że szkło może pochwalić się niezłą ostrością.

Oprócz tego, oferując jednak ekwiwalent 80 mm i głębię ostrości w przybliżeniu jak przy pełnoklatkowym obiektywie f/1.6, ma szansę stać się jednym z ulubionych szkieł hobbystów, pracujących na mniejszych matrycach. Nie sposób mu też odmówić charakteru, a dzięki dużej światłosile świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych.

Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 45 cm i umożliwia nakręcenie filtrów w rozmiarze 62 mm. Jest to oczywiście szkło w pełni manualne, bez autofokusu czy elektroniki, która umożliwiałaby pracę w trybach preselekcji. Nie jest to też konstrukcja w jakikolwiek sposób uszczelniona. Wygląda natomiast na to, że producentowi udało się zachować stosunkowo przystępne gabaryty. Obiektyw waży 460 g i wydaje się kompaktowy (choć producent nie podaje dokładnych wymiarów).

Meike 50 mm f/0.95 - zdjęcia przykładowe

Poniżej skromna galeria zdjęć przykładowych udostępnionych przez producenta.

 

Cena i dostępność

Obiektyw Meike 50 mm f/0.95 dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Nikon Z, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie w cenie 249 dolarów (ok. 1120 zł).

Szkło można zamawiać za pośrednictwem strony producenta, jednak w przypadku wysyłki z Azji możemy napotkać konieczność uiszczenia dodatkowych opłat celnych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
13
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
6
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły