Yongnuo 100 mm f/2 - jasny, tani, chiński

Autor: Maciej Luśtyk

31 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Obiektywy Yongnuo zawsze wzbudzają sporo emocji. Z nową propozycją chińskiego producenta , która jest niemal kopią szkła Canona będzie zapewne będzie podobnie. Zwłaszcza, że kosztuje tylko 170 dolarów.

Gdy 18 miesięcy temu na rynku pojawił się obiektyw Yongnuo 50 mm f/1.8, nie chciało się wierzyć, że nie narusza on żadnego z patentów Canona. Otrzymaliśmy bowiem niemal identyczny klon popularnego szkła Canon EF 50 mm f/1.8 II, w dodatku w śmiesznie niskiej cenie (około 200 zł). Producent idzie dalej obraną przez siebie drogą i po źle ocenianym modelu 35 mm f/2 prezentuje szkło, które zapewne wzbudzi wiele emocji - Yonguno 100 mm f/2 C.

Kontrowersyjny jest nie tylko wygląd i specyfikacja obiektywu (niemal identyczna jak w przypadku modelu Canon EF 100 mm f/2.0 USM) ale także cena w jakiej szkło debiutuje na rynku. W serwisie Aliexpress zapłacimy za niego raptem około 170 dolarów, a warto dodać, że jest to obiektyw z silnikiem AF. Czy w takiej cenie możemy spodziewać się akceptowalnej jakości?

Układ optyczny obiektywu bazuje na 8 soczewkach w 6 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do tego otrzymujemy 9-listkową przysłonę, która w połączeniu z dużą światłosiłą zaoferować ma nam plastyczne rozmycie nieostrości. Przysłonę domkniemy do wartości f/22, a na obiektyw zamocujemy filtr o średnicy 58 mm.

Szkło o wymiarach 76.6 x 122 mm waży około 400 g. Szkło dostępne jest w wersji pod mocowanie Canon EF, w najbliższych miesiącach pojawić ma się jednak także wersja do aparatów Nikon.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com oraz na aliexpress.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm zaprezentowało swój najszerszy dotychczas obiektyw szerokokątny. Odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 12 mm oferuje kompaktową budowę, możliwość nakręcenia...
1
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
Wraz z aparatem EOS R100 Canon wprowadza na rynek nowy budżetowy obiektyw typu pancake. Jest mały i lekki, a dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się zarówno z korpusami pełnoklatkowymi, jak i...
2
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)