Yongnuo 100 mm f/2 - jasny, tani, chiński

6

Autor: Maciej Luśtyk

31 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Obiektywy Yongnuo zawsze wzbudzają sporo emocji. Z nową propozycją chińskiego producenta , która jest niemal kopią szkła Canona będzie zapewne będzie podobnie. Zwłaszcza, że kosztuje tylko 170 dolarów.

Gdy 18 miesięcy temu na rynku pojawił się obiektyw Yongnuo 50 mm f/1.8, nie chciało się wierzyć, że nie narusza on żadnego z patentów Canona. Otrzymaliśmy bowiem niemal identyczny klon popularnego szkła Canon EF 50 mm f/1.8 II, w dodatku w śmiesznie niskiej cenie (około 200 zł). Producent idzie dalej obraną przez siebie drogą i po źle ocenianym modelu 35 mm f/2 prezentuje szkło, które zapewne wzbudzi wiele emocji - Yonguno 100 mm f/2 C.

Kontrowersyjny jest nie tylko wygląd i specyfikacja obiektywu (niemal identyczna jak w przypadku modelu Canon EF 100 mm f/2.0 USM) ale także cena w jakiej szkło debiutuje na rynku. W serwisie Aliexpress zapłacimy za niego raptem około 170 dolarów, a warto dodać, że jest to obiektyw z silnikiem AF. Czy w takiej cenie możemy spodziewać się akceptowalnej jakości?

Układ optyczny obiektywu bazuje na 8 soczewkach w 6 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do tego otrzymujemy 9-listkową przysłonę, która w połączeniu z dużą światłosiłą zaoferować ma nam plastyczne rozmycie nieostrości. Przysłonę domkniemy do wartości f/22, a na obiektyw zamocujemy filtr o średnicy 58 mm.

Szkło o wymiarach 76.6 x 122 mm waży około 400 g. Szkło dostępne jest w wersji pod mocowanie Canon EF, w najbliższych miesiącach pojawić ma się jednak także wersja do aparatów Nikon.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com oraz na aliexpress.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)