Lomo T43 40 mm f/4 - tani radziecki obiektyw, który zaskoczy was jakością

Lomo T43 40 mm f/4 - tani radziecki obiektyw, który zaskoczy was jakością

Fotograf Mathieu Stern na swoim kanale w serwisie Youtube recenzuje rzadkie i zapomniane obiektywy. W najnowszym odcinku prezentuje ciekawy obiektyw Lomo, który łatwo zaadaptujemy do współczesnych aparatów.

O przedsięwzięciu Mathieu Sterna informowaliśmy Was na przestrzeni zeszłego roku kilkukrotnie. Fotograf recenzuje stare i rzadkie szkła, adaptując je do aparatów cyfrowych. Na przykład obiektyw z 1880 roku, który - jak się okazało - w kwestii ostrości i reprodukcji kolorów w niczym nie ustępuje współczesnym konstrukcjom. W ostatnich odcinkach Stern skupia się na tanich, ale ciekawych szkłach.

 

Obiektyw Lomo T43 40 mm f/4 został zdemontowany z aparatu Lomo Smena 8M. Jego układ optyczny składa się z 3 soczewek, a całość jest niewiele większa od zakrętki do butelki. W zagranicznych serwisach aukcyjnych zapłacimy za niego od 5 do 40 dolarów. W Polsce można go dostać już za 20 zł. Jak na swoją cenę, jest wyjątkowo ostry i kontrastowy.

- Szkło dostarcza naprawdę ostry obrazek o głębokich i mocnych kolorach. Zdjęcia będą odznaczały się wysoką szczegółowością nawet po wykadrowaniu. Świetnie radzi sobie też w słabym świetle. Uwielbiam filmowy ‘look’, który obiektyw nadaje każdemu wykonanemu zdjęciu - mówi Stern.

 

Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą obiektywu

 

 

 

 

Teraz czas na najlepsze - obiektyw z łatwością podepniemy do współczesnych lustrzanek i bezlusterkowców. Wszystko czego będziemy potrzebować, to trochę pianki, gumy i adapter M42, który bez problemu kupimy w przez internet. Jak zamontować obiektyw dowiedziecie się z powyższego filmiku. 

Jeśli więc macie w sobie żyłkę majsterkowicza, niewielkim kosztem możecie wyposażyć się w bardzo ciekawe szkło. Jak mówi autor filmu, raczej nie warto warto przeznaczać na ten obiektyw więcej niż $50, niemniej jednak jest to pozycja obowiązkowa. 

Więcej ciekawych recenzji Mathieu Sterna znajdziecie na jego kanale w serwisie Youtube. Ponadto pod adresem mathieustern.com znajdziecie wykonane za pomocą obiektywu zdjęcia przykładowe w wysokiej rozdzielczości.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8