Lomo T43 40 mm f/4 - tani radziecki obiektyw, który zaskoczy was jakością

0
Maciej Luśtyk
31 Marzec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotograf Mathieu Stern na swoim kanale w serwisie Youtube recenzuje rzadkie i zapomniane obiektywy. W najnowszym odcinku prezentuje ciekawy obiektyw Lomo, który łatwo zaadaptujemy do współczesnych aparatów.

O przedsięwzięciu Mathieu Sterna informowaliśmy Was na przestrzeni zeszłego roku kilkukrotnie. Fotograf recenzuje stare i rzadkie szkła, adaptując je do aparatów cyfrowych. Na przykład obiektyw z 1880 roku, który - jak się okazało - w kwestii ostrości i reprodukcji kolorów w niczym nie ustępuje współczesnym konstrukcjom. W ostatnich odcinkach Stern skupia się na tanich, ale ciekawych szkłach.

 

Obiektyw Lomo T43 40 mm f/4 został zdemontowany z aparatu Lomo Smena 8M. Jego układ optyczny składa się z 3 soczewek, a całość jest niewiele większa od zakrętki do butelki. W zagranicznych serwisach aukcyjnych zapłacimy za niego od 5 do 40 dolarów. W Polsce można go dostać już za 20 zł. Jak na swoją cenę, jest wyjątkowo ostry i kontrastowy.

- Szkło dostarcza naprawdę ostry obrazek o głębokich i mocnych kolorach. Zdjęcia będą odznaczały się wysoką szczegółowością nawet po wykadrowaniu. Świetnie radzi sobie też w słabym świetle. Uwielbiam filmowy ‘look’, który obiektyw nadaje każdemu wykonanemu zdjęciu - mówi Stern.

 

Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą obiektywu

 

 

 

 

Teraz czas na najlepsze - obiektyw z łatwością podepniemy do współczesnych lustrzanek i bezlusterkowców. Wszystko czego będziemy potrzebować, to trochę pianki, gumy i adapter M42, który bez problemu kupimy w przez internet. Jak zamontować obiektyw dowiedziecie się z powyższego filmiku. 

Jeśli więc macie w sobie żyłkę majsterkowicza, niewielkim kosztem możecie wyposażyć się w bardzo ciekawe szkło. Jak mówi autor filmu, raczej nie warto warto przeznaczać na ten obiektyw więcej niż $50, niemniej jednak jest to pozycja obowiązkowa. 

Więcej ciekawych recenzji Mathieu Sterna znajdziecie na jego kanale w serwisie Youtube. Ponadto pod adresem mathieustern.com znajdziecie wykonane za pomocą obiektywu zdjęcia przykładowe w wysokiej rozdzielczości.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Venus Optics niebawem zaprezentować ma superjasne szkła ze światłem f/0.95
Venus Optics niebawem zaprezentować ma superjasne szkła ze światłem f/0.95
W ostatnich latach może się wydawać, że miarą jakości obiektywu stało się to, jak bardzo za jego pomocą możemy rozmyć tło. Już niebawem swoją propozycję w tym temacie...
21
1
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
20
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)