Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ten fotograf stworzył własny obiektyw od podstaw. Zobaczcie efekty

2

Autor: Maciej Luśtyk

28 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Myślicie, że stworzeni obiektywu możliwe jest tylko w zaawansowanych technologicznie fabrykach specjalizujących się w produkcji optyki? Szwedzki fotograf Mats Wernersson zbudował portretowo szkło własnoręcznie. Rezultaty was zaskoczą.

Wielu z Was zapewne stworzyło kiedyś własny aparat otworkowy. Niektórzy idą o krok dalej i budują analogowo-cyfrowe hybrydy, lub drukują obiektywy na drukarkach 3D. Mimo to praktycznie każdy z tego rodzaju projektów bazuje na ponownym wykorzystaniu jakichś istniejących już podzespołów. A jakby tak własnoręcznie, od postaw stworzyć wymarzone szkło?

Większość z nas ogranicza dostępność sprzętu koniecznego do wytworzenia chociażby soczewek, ale na pewno nie jest to niemożliwe. Udowadnia to szwedzki fotograf i konstruktor Mats Wenersson, który w zaciszu swojego warsztatu zbudował manualny obiektyw portretowy 90 mm f/2.8.

 

Szkło bazuje na schemacie obiektywu Petzvala i dostarcza charakterystycznego dla tej konstrukcji “zakręconego” rozmycia nieostrości. Co najważniejsze, każdy z elementów obiektywu został wykonany przez fotografa własnoręcznie. Jedynym wyjątkiem był bagnet, listki przysłony oraz gwint pierścienia ostrości.

Cały proces powstawania obiektywu możecie zobaczyć na powyższym filmiku. Czasochłonny i skomplikowany proces produkcji szkła to też dobra odpowiedź na pytanie o to, dlaczego nawet manualne obiektywy produkowane w mniejszych seriach są tak kosztowne. A oto kilka z przykładowych kadrów wykonanych z pomocą własnoręcznie skonstruowanej optyki.

Wyjątkowy prototypowy obiektyw to nie jedyna ciekawa konstrukcja Wernerssona. Fotograf stworzył także wiele autorskich aparatów. Między innymi przerobił średnioformatową przystawkę cyfrową, by działała niczym pozwalający na ustawianie ostrości po wykonaniu zdjęcia aparat Lytro.

Więcej jego projektów znajdziecie pod adresem cameramaker.se.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)