TTartisan 50 mm f/1.4 - jasny standard do Leica M za mniej niż 1500 zł

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobra wiadomość dla osób, które chcą zbudować zestaw szkieł do aparatów Leiki niskim kosztem. Chiński TTartisan 50 mm f/1.4 obiecuje dobrą jakość za mniej niż 1/10 ceny systemowego Summiluxa.

Wraz z ofensywą chińskich producentów optyki system Leica M staj się coraz bardziej dostępny. Po ultrajasnym modelu 50 mm f/0.95 przyszła kolej na nieco ciemniejszy, ale ponad dwa razy tańszy i pewnie obarczony mniejszymi wadami optycznymi, manualny model DJ Optical TTartisan 50 mm f/1.4.

TTartisan 50 mm f/1.4 oferuje układ optyczny, który wcale nie prezentuje się budżetowo

Szkło zbudowane zostało na bazie 10 elementów w 8 grupach, a producent nie szczędził soczewek specjalistycznych. Otrzymujemy więc element dwustronnie asferyczny, jedną soczewkę o anomalnej dyspersji oraz 8 soczewek HR o zwiększonej refrakcji. W efekcie szkło odznaczać ma się wysoką rozdzielczością już od nominalnej wartości przysłony i dobrze korygować wady optyczne.

Do tego otrzymujemy aż 12-listkową przysłonę, którą domkniemy do wartości f/16 i minimalną odległość ostrzenia, wynoszącą 70 cm. Obiektyw oferuje też metalowy tubus, nawiązujące do systemowych summiluksów wzornictwo i pierścień ostrości wyposażony w ułatwiającą ostrzenie podstawkę na palec.

Szkło jest też też całkiem kompaktowe (59 mm x 57 mm, waga 399 g) i pozwala na nakręcenie filtrów o średnicy 49 mm.

Cena i dostępność

Co chyba jednak najważniejsze, TTartisan 50 mm f/1.4 jak na swoje możliwości wydaje się naprawdę tani. Obiektyw wyceniony został na na 369 dolarów (około 1390 zł), co czyni go ponad 10-krotnie tańszym od systemowego odpowiednika.

Obiektyw można już zamawiać z oficjalnego sklepu producenta. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku zakupów w Chin może nas czekać konieczność uiszczenia opłaty celnej.

Na razie nie wiemy w jakiej cenie szkło będzie dostępne na polskim rynku.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)