TTartisan 50 mm f/1.4 - jasny standard do Leica M za mniej niż 1500 zł

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobra wiadomość dla osób, które chcą zbudować zestaw szkieł do aparatów Leiki niskim kosztem. Chiński TTartisan 50 mm f/1.4 obiecuje dobrą jakość za mniej niż 1/10 ceny systemowego Summiluxa.

Wraz z ofensywą chińskich producentów optyki system Leica M staj się coraz bardziej dostępny. Po ultrajasnym modelu 50 mm f/0.95 przyszła kolej na nieco ciemniejszy, ale ponad dwa razy tańszy i pewnie obarczony mniejszymi wadami optycznymi, manualny model DJ Optical TTartisan 50 mm f/1.4.

TTartisan 50 mm f/1.4 oferuje układ optyczny, który wcale nie prezentuje się budżetowo

Szkło zbudowane zostało na bazie 10 elementów w 8 grupach, a producent nie szczędził soczewek specjalistycznych. Otrzymujemy więc element dwustronnie asferyczny, jedną soczewkę o anomalnej dyspersji oraz 8 soczewek HR o zwiększonej refrakcji. W efekcie szkło odznaczać ma się wysoką rozdzielczością już od nominalnej wartości przysłony i dobrze korygować wady optyczne.

Do tego otrzymujemy aż 12-listkową przysłonę, którą domkniemy do wartości f/16 i minimalną odległość ostrzenia, wynoszącą 70 cm. Obiektyw oferuje też metalowy tubus, nawiązujące do systemowych summiluksów wzornictwo i pierścień ostrości wyposażony w ułatwiającą ostrzenie podstawkę na palec.

Szkło jest też też całkiem kompaktowe (59 mm x 57 mm, waga 399 g) i pozwala na nakręcenie filtrów o średnicy 49 mm.

Cena i dostępność

Co chyba jednak najważniejsze, TTartisan 50 mm f/1.4 jak na swoje możliwości wydaje się naprawdę tani. Obiektyw wyceniony został na na 369 dolarów (około 1390 zł), co czyni go ponad 10-krotnie tańszym od systemowego odpowiednika.

Obiektyw można już zamawiać z oficjalnego sklepu producenta. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku zakupów w Chin może nas czekać konieczność uiszczenia opłaty celnej.

Na razie nie wiemy w jakiej cenie szkło będzie dostępne na polskim rynku.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)