TTArtisan 17 mm f/1.4 - supertani szeroki kąt do bezlusterkowców APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

31 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent oficjalnie wprowadził do sprzedaży niedrogi, manualny obiekty szerokokątny do aparatów APS-C w systemach Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie. To ekwiwalent 28 mm za kilkaset złotych.

TTArtisan wprowadziło do sprzedaży kolejny supertani obiektyw manualny, przeznaczony do współpracy z bezlusterkowcami, wyposażonymi w matryce APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Tym razem otrzymujemy obiektyw TTArtisan 17 mm f/1.4, czyli - w zależności od używanego systemu - ekwiwalent 25,5-28 mm (34 mm w systemie M43), który ma być przystępną propozycją dla osób szukających obiektywu do fotografii dokumentalnej, reportażowej, krajobrazowej czy jakiejkolwiek innej, gdzie przydatny jest szerszy kąt widzenia.

Jasny, mały, lekki i tani - TTArtisan 17 mm f/1.4 to doskonała propozycja do niezobowiązujących wypadów z aparatem

Do tego obiektyw oferuje dużą światłosiłę f/1.4, dzięki czemu doskonale nada się do fotografowania w słabym świetle i pozwoli uzyskać wymierne rozmycie tła (jak przy przysłonie f/2.4 na pełnej klatce). Jest to więc niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja dla użytkowników, którzy w swoim systemach mogą próżno szukać tego typu konstrukcji natywnych, a do tego czterokrotnie tańsza i sporo mniejsza od konkurencyjnej Sigmy C 16 mm f/1.4 DC DN.

Na układ optyczny składa się 9 elementów w 8 grupach (w tym jedna soczewka asferyczna) i 10-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/16. Ostrzyć będziemy zaś mogli z minimalnej odległości 20 cm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 40,5 mm. Otrzymujemy też oczywiście manualny pierścień ostrości i przysłony (standardowy pierścień ze skokiem).

Obiektyw jest też kompaktowy i lekki. Przy rozmiarach 58 x 54 mm waży raptem 247 g, dzięki czemu może okazać się doskonałą parą dla aparatu podczas spacerów ze sprzętem na ramieniu.

Oczywiście biorąc pod uwagę niską cenę, raczej nie ma co spodziewać się wzorowych rezultatów już od pełnej dziury, ale wydaje się, że jest to obiektyw w pełni „używalny”. Kilka pierwszych sampli z obiektywu możemy obejrzeć w galerii na Flickr.com.

Cena i dostępność

Co najważniejszy, obiektyw TTArtisan 17 mm f/1.4 jest też śmiesznie tani. Na oficjalnej stronie producenta możemy go kupić w cenie 118 dolarów (ok. 430 zł) + 12 dolarów za wysyłkę. Należy jedynie pamiętać, że przy wysyłce z Chin możemy spotkać się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat celnych.

W polskiej dystrybucji obiektyw dostępny jest w również atrakcyjnej cenie 599 zł. Obiektyw dostępny jest do kupienia z wersji z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)