TTArtisan 17 mm f/1.4 - supertani szeroki kąt do bezlusterkowców APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

31 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent oficjalnie wprowadził do sprzedaży niedrogi, manualny obiekty szerokokątny do aparatów APS-C w systemach Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie. To ekwiwalent 28 mm za kilkaset złotych.

TTArtisan wprowadziło do sprzedaży kolejny supertani obiektyw manualny, przeznaczony do współpracy z bezlusterkowcami, wyposażonymi w matryce APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Tym razem otrzymujemy obiektyw TTArtisan 17 mm f/1.4, czyli - w zależności od używanego systemu - ekwiwalent 25,5-28 mm (34 mm w systemie M43), który ma być przystępną propozycją dla osób szukających obiektywu do fotografii dokumentalnej, reportażowej, krajobrazowej czy jakiejkolwiek innej, gdzie przydatny jest szerszy kąt widzenia.

Jasny, mały, lekki i tani - TTArtisan 17 mm f/1.4 to doskonała propozycja do niezobowiązujących wypadów z aparatem

Do tego obiektyw oferuje dużą światłosiłę f/1.4, dzięki czemu doskonale nada się do fotografowania w słabym świetle i pozwoli uzyskać wymierne rozmycie tła (jak przy przysłonie f/2.4 na pełnej klatce). Jest to więc niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja dla użytkowników, którzy w swoim systemach mogą próżno szukać tego typu konstrukcji natywnych, a do tego czterokrotnie tańsza i sporo mniejsza od konkurencyjnej Sigmy C 16 mm f/1.4 DC DN.

Na układ optyczny składa się 9 elementów w 8 grupach (w tym jedna soczewka asferyczna) i 10-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/16. Ostrzyć będziemy zaś mogli z minimalnej odległości 20 cm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 40,5 mm. Otrzymujemy też oczywiście manualny pierścień ostrości i przysłony (standardowy pierścień ze skokiem).

Obiektyw jest też kompaktowy i lekki. Przy rozmiarach 58 x 54 mm waży raptem 247 g, dzięki czemu może okazać się doskonałą parą dla aparatu podczas spacerów ze sprzętem na ramieniu.

Oczywiście biorąc pod uwagę niską cenę, raczej nie ma co spodziewać się wzorowych rezultatów już od pełnej dziury, ale wydaje się, że jest to obiektyw w pełni „używalny”. Kilka pierwszych sampli z obiektywu możemy obejrzeć w galerii na Flickr.com.

Cena i dostępność

Co najważniejszy, obiektyw TTArtisan 17 mm f/1.4 jest też śmiesznie tani. Na oficjalnej stronie producenta możemy go kupić w cenie 118 dolarów (ok. 430 zł) + 12 dolarów za wysyłkę. Należy jedynie pamiętać, że przy wysyłce z Chin możemy spotkać się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat celnych.

W polskiej dystrybucji obiektyw dostępny jest w również atrakcyjnej cenie 599 zł. Obiektyw dostępny jest do kupienia z wersji z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Samyang rozbudowuje linię profesjonalnych obiektywów filmowych o dwa nowe szerokokątne modele o dużej światłosile.
2
Nokton 50 mm f/1.0 - pierwszy obiektyw Voigtlander z mocowaniem RF
Nokton 50 mm f/1.0 - pierwszy obiektyw Voigtlander z mocowaniem RF
Voigtlander wchodzi do systemu Canon RF. Pierwszym obiektywem z nowym mocowaniem jest Nokton 50 mm f/1.0 - superjasny i kompaktowy obiektyw standardowy.
6
Leica Noctilux-M 50 mm f/0.95 Titan - nie uwierzysz ile kosztuje!
Leica Noctilux-M 50 mm f/0.95 Titan - nie uwierzysz ile kosztuje!
Co jest droższe od Noctiluxa? Noctilux w limitowanej edycji Titan.
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)