TTArtisan 90 mm f/1.25 - superjasna portretówka do Leica M. 7 razy tańsza od Summicrona

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

DJ-Optical prezentuje kolejne szkło, które stać ma się atrakcyjną alternatywą dla systemowej optyki firmy Leica. Oprócz imponującej specyfikacji oferuje też stylistykę spójną z optyką niemieckiego producenta.

Chiński producent DJ-Optical ewidentnie stara się podminować pozycje szkieł Leiki, oferując ich dużo tańsze, a łudząco podobne odpowiedniki. Najnowsze szkło TTArtisan 90 mm f/1.25 to superjasny manualny obiektyw portretowy, który obiecuje papierową głębię ostrości i „senne” rozmycie nieostrości, które pozwolą nam uzyskać średnioformatowy look na aparata dalmierzowych Leica M.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 11 soczewkach w 7 grupach, w tym cztery elementy niskodyspersyjne, które zapewnić mają dobrą kontrolę aberracji chromatycznej, która przy tak jasnym szkle siłą rzeczy będzie występować. Do tego 10-listkowa przysłona, która zapewnić ma przyjemny charakter nieostrości. Obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 1 metra.

Jak widać na poniższych zdjęciach przykładowych, na większych dystansach bokeh potrafi być nieco nerwowe, a szkło nie należy też do najbardziej kontrastowych, ale pod względem ostrości powinno zadowolić większość użytkowników. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

TTArtisan 90 mm f/1.25 - zdjęcia przykładowe

Otrzymujemy też wsparcie dla systemu dalmierza i mocowanie statywu, które powinno nieco odciążyć cały zestaw podczas pracy na trójnogu. Szkło nie należy bowiem do małych i lekkich - mierzy 97 x 82 mm i waży aż 1013 gramów. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 77 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw TTArtisan 90 mm f/1.25 dostępny jest do kupienia za pośrednictwem strony producenta w cenie 770 dolarów, czyli ok. 2900 zł. Jak na chiński obiektyw manualny to może sporo, ale warto pamiętać, że najbliższy natywny (i ciemniejszy) konkurent w systemie Leiki - Leica 90 mm f/2.0 APO-Summicron-M ASPH - kosztuje aż 7 razy więcej.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)