TTArtisan 90 mm f/1.25 - superjasna portretówka do Leica M. 7 razy tańsza od Summicrona

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

DJ-Optical prezentuje kolejne szkło, które stać ma się atrakcyjną alternatywą dla systemowej optyki firmy Leica. Oprócz imponującej specyfikacji oferuje też stylistykę spójną z optyką niemieckiego producenta.

Chiński producent DJ-Optical ewidentnie stara się podminować pozycje szkieł Leiki, oferując ich dużo tańsze, a łudząco podobne odpowiedniki. Najnowsze szkło TTArtisan 90 mm f/1.25 to superjasny manualny obiektyw portretowy, który obiecuje papierową głębię ostrości i „senne” rozmycie nieostrości, które pozwolą nam uzyskać średnioformatowy look na aparata dalmierzowych Leica M.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 11 soczewkach w 7 grupach, w tym cztery elementy niskodyspersyjne, które zapewnić mają dobrą kontrolę aberracji chromatycznej, która przy tak jasnym szkle siłą rzeczy będzie występować. Do tego 10-listkowa przysłona, która zapewnić ma przyjemny charakter nieostrości. Obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 1 metra.

Jak widać na poniższych zdjęciach przykładowych, na większych dystansach bokeh potrafi być nieco nerwowe, a szkło nie należy też do najbardziej kontrastowych, ale pod względem ostrości powinno zadowolić większość użytkowników. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

TTArtisan 90 mm f/1.25 - zdjęcia przykładowe

Otrzymujemy też wsparcie dla systemu dalmierza i mocowanie statywu, które powinno nieco odciążyć cały zestaw podczas pracy na trójnogu. Szkło nie należy bowiem do małych i lekkich - mierzy 97 x 82 mm i waży aż 1013 gramów. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 77 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw TTArtisan 90 mm f/1.25 dostępny jest do kupienia za pośrednictwem strony producenta w cenie 770 dolarów, czyli ok. 2900 zł. Jak na chiński obiektyw manualny to może sporo, ale warto pamiętać, że najbliższy natywny (i ciemniejszy) konkurent w systemie Leiki - Leica 90 mm f/2.0 APO-Summicron-M ASPH - kosztuje aż 7 razy więcej.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)