TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH - jasne i niedrogie manualne 50 mm do pełnoklatkowych bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

9 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chińczycy rozszerzają ofertę szkieł do bezlusterkowców. Tym razem to obiektyw TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów Sony E, Canon EOS R, Nikon Z i L-Mount (Sigma, Leica i Panasonic).

Jeśli nie przeszkadza wam manualny tryb pracy, TTArtisan ma nową ciekawą propozycję na standardowy obiektyw 50 mm. Obiektyw TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH jest jasny, tani i ma być przyzwoity optycznie.

TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH to tania alternatywa dla systemowej jasnej 50-tki

Tym, co sprawia, że nowy obiektyw TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH zapowiada się atrakcyjnie, jest przede wszystkim to, że zbliżone pod względem specyfikacji modele w natywnej ofercie Sony kosztują od 7 do 10 razy drożej (Sony FE 50 mm f/1.4 ZA Zeiss Planar T* i Sony FE 50 mm f/1.2 GM). W tym wypadku jasną 50-tką będziemy mogli cieszyć się już za ok. 1000 zł.

Do tego nowe szkło zapowiada się na całkiem przyzwoity pod względem optyki. Całość bazuje tu 10 elementach optycznych w 8 grupach, wśród których znajdziemy także soczewkę niskodyspersyjną i asferyczną oraz aż 8 soczewek o zwiększonej refrakcji. Przynajmniej w teorii obiektyw powinien więc zapewniać wyrównaną ostrość i korygować aberrację chromatyczną. Do tego otrzymujemy 12-listkową przysłonę, która zapewnić ma nam plastyczne rozmycie nieostrości i ładną reprodukcję punktów świetlnych nawet po mocniejszym domknięciu. Producent obiecuje, że jest to szkło, które są w stanie wykorzystać pełny potencjał nawet 60-megapikselowych matryc.

Jeśli chodzi o sam tubus, otrzymujemy charakterystyczne dla producenta, „inspirowane” Leiką wzornictwo, oraz w pełni metalową obudowę, która jednak pozbawiona jest uszczelnień. Nie mamy też żadnej elektroniki, dlatego odpada praca w trybach preselekcji i możliwość zapisania danych EXIF. Konstrukcja jest jednak względnie kompaktowa - mierzy 68 x 57 mm i waży 430 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 49 mm. Szkoda jedynie, że w odróżnieniu od pokazanej wcześniej wersji do Leica M, nie oferuje podkładki na palec na pierścieniu ostrości.

TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH - zdjęcia przykładowe

O tym, jak nowy obiektyw radzi sobie w praktyce możemy przekonać się oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe producenta. Nie są to jednak pliki w pełnej rozdzielczości, nie ma tez informacji o przysłonie, na jakiej były wykonywane zdjęcia.

Cena i dostępność

TTArtisan 50 mm f/1.4 ASPH dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF i L-mount w cenie 235 dolarów, czyli ok. 930 zł. Obiektyw można zamawiać z oficjalnej strony producenta, należy jednak liczyć się z możliwością nałożenia dodatkowych opłat celnych.

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie szkło zadebiutuje na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)