Leica Noctilux-M 50 mm f/0,95 ASPH - powrót legendy!

0

Autor: Michal Grzegorczyk

12 Wrzesień 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o zaprzestaniu produkcji przez koncern Leica słynnego ultra-jasnego obiektywu Noctilux 50 mm f/1.0. Na "otarcie łez" proponowaliśmy zakup jego limitowanej, "pożegnalnej" edycji. Ci którzy się na to zdecydowali, mogą chyba nieco tego kroku żałować, gdyż dziś prezentujemy jego nową wersję - Leicę Noctilux-M 50 mm f/0,95!

Stara wersja Noctiluxa była jednym z niewielu obiektywów, które zasłużyły na miano kultowych. Produkowany nieprzerwanie od 1975 roku stanowił niezwykłą parę z kolejnymi dalmierzowcami Leiki. Mimo, że niewiele osób było stać na jego zakup, informacja o zaprzestaniu jego produkcji wywołała duży oddźwięk wśród użytkowników.

Chyba niewiele osób przypuszczało, że Noctilux powróci - podobno lepszy optycznie i z jeszcze lepszym światłem - f/0,95!

Kilka słów o budowie optycznej nowego Noctiluxa: osiem soczewek rozmieszczono w pięciu grupach, jak informuje producent {ITL|w podwójnej konstrukcji Gaussa, symetrycznej względem przysłony. Dwie powierzchnie są asferyczne, a pięć soczewek wykonano ze szkła niskodyspersyjnego. Co udało się poprawić? Producent chwali się trzema punktami: mniejszą dystorsją, mniejszym winietowaniem i osiągami po przymknięciu przysłony porównywalnymi z obiektywem Leica Summilux-M 50mm f/1.4 ASPH.

Obiektyw trafi do sprzedaży w lutym przyszłego roku.] Poniżej prezentujemy informację prasową producenta:

Nowość: LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH.

Nowy obiektyw LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH., zaprezentowany przez firmę Leica Camera AG, Solms, stanowi kolejny krok milowy w dziedzinie produkcji obiektywów. Jest on następcą słynnego NOCTILUXa-M 50mm f/1.0, sprzedawanego przez firmę Leica od ponad 30 lat (od roku 1975). Stosując swe wyjątkowe technologie optyki i mechaniki Leica udoskonaliła poprzednika, przełamując przy tym prawdziwą "barierę dźwięku dla optyki", jaką jest jasność f/1.0.

LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. oferuje unikalny zestaw cech. Wyższą jasność obiektywu uzyskano bez znaczących zmian jego rozmiarów. Utrzymano charakterystykę odwzorowania motywów poprzedniej wersji 50mm f/1.0 - przy pełnym otworze przysłony i ekstremalnie wąskiej głębi ostrości, tak cenioną przez wielu użytkowników jako kwintesencję w fotografii kreatywnej. Nową cechą są porównywalne po przysłonięciu właściwości z obiektywem LEICA SUMMILUX-M 50mm f/1.4 ASPH., zaprezentowanym w roku 2004 i uważanym za najlepszy jak dotąd obiektyw standardowy. W porównaniu z poprzednikiem nowa konstrukcja ma poprawione winietowanie i dystorsję.

"LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. to nie tylko wysokiej klasy - i unikalny w systemie M - obiektyw. Łączy on w sobie ekstremalnie wysoką jasność ze znakomitą jakością obrazu, która z łatwością wytrzymuje porównanie z innymi, najlepszymi obiektywami na rynku. Wykonany z wysokiej jakości materiałów i ręcznie składany w fabryce w Solms, jest wyjątkowo niezawodnym produktem, który zachowa swą wartość przez dziesięciolecia. Połączenie najbardziej wyrafinowanych technologii z precyzyjnym mistrzowskim rękodziełem - opartym na umiejętnościach i doświadczeniu - gwarantują stały poziom jakości każdego obiektywu Leica, zwiększając potencjał fotografii systemu Leica-M", powiedział Stefan Daniel, Product Manager Systemu Leica-M w Leica Camera AG.

Nowy LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. przeznaczony jest do szczególnie szerokiego zakresu zastosowań. Przy w pełni otwartej przysłonie obiektyw daje ekstremalnie wąską głębię ostrości, pozwalając wykonać na przykład wyjątkowo estetyczne portrety, czy studium detali. Obiektyw wykazuje swe zalety w fotografii w świetle zastanym, konkurując nawet z czułością ludzkiego oka. W normalnym oświetleniu można go bez wahania używać jako obiektywu uniwersalnego. Ekstremalnie naturalna ogniskowa 50mm pozwala na zgodne z rzeczywistością odwzorowanie fotografowanych obiektów.

Układ optyczny nowego NOCTILUXa zawiera osiem soczewek rozmieszczonych w podwójnej konstrukcji Gaussa, symetrycznej względem przysłony. Wysoką jakość obrazu zapewniają dwie asferyczne powierzchnie soczewek, wykonane w złożonym procesie szlifowania i polerowania - z uwagi na ich rozmiary i kształt produkuje się je w fabryce w Solms. Aż pięć soczewek cechuje niestandardowa dyspersja, a trzy z nich mają ekstremalnie wysoki współczynnik załamania światła – takie szkło jest więc wyjątkowo kosztowne (jego cena mniej więcej dwukrotnie przewyższa cenę srebra).

Znakomitą jakość obrazu przy najkrótszych dystansach ostrości zapewnia soczewka szybująca. Znajduje się ona w ostatniej grupie, zmieniającej swe położenie podczas nastawiania ostrości względem pozostałej części układu optycznego.
Pomimo wyższej jasności i jakości LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. nadal jest wyposażony w gwint filtru E60 i ma teleskopową, blokowaną osłonę przeciwsłoneczną.

Podobnie jak nowe obiektywy SUMMILUX-M 21mm i 24mm f/1.4 ASPH., NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. wytwarzany jest przy ekstremalnie wąskich tolerancjach produkcji. Specjalnie dla tego obiektywu trzeba było opracować nowe metody centrowania i kalibracji odległości soczewek.

LEICA NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. trafi na rynek w lutym 2009.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
12
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)