Leica szerokokątnie - dwa Summiluxy, jeden Elmar

Autor: Michal Grzegorczyk

12 Wrzesień 2008
Artykuł na: 9-16 minut
Leica, oprócz niepowtarzalnego Noctiluxa, zaprezentowała dziś trzy inne obiektywy. Wszystkie to szerokokątne stałoogniskowce z bagnetem M. Dwa Summiluxy o świetle f/1,4 i ogniskowych 21 i 24 milimetry, oraz poręcznego Elmara 24 mm o świetle f/3,8.

Jak zauważa producent, Leica Summilux-M 21 mm f/1.4 ASPH to pierwszy małoobrazkowy obiektyw o takiej ogniskowej z tak dobrą światłosiłą. Wraz Summiluxem-M 24 mm f/1.4 ASPH stanowią ciekawą ofertę dla fotografów lubiących pracę ze światłem zastanym, którzy jednocześnie poszukuja nieszablonowych efektów - na przykład w postaci stosunkowo, jak na obiektyw szerokokątny, małej głębi ostrości.

Obiektywy mają podobną konstrukcję optyczną. W obydwu przypadkach to 10 soczewek w 8 grupach. Krótszy z nich ma 2 soczewki asferyczne, a dłuższy jedną. Producent zwraca uwagę, że skutecznie poradzono sobie ze zmorą jasnych, szerokokątnych obiektywów, czyli z winietowaniem i dystorsją, która podobno w przypadku tych szkieł jest niezauważalana.

Trzeci z zaprezentowanych szerokokątnych "stałek" z bagnetem M, to nieco ciemniejszy, ale dzieki temu wyraźnie mniejszy Elmar-M 24 mm f/3.8 ASPH. Od strony optycznej prezentuje się następujaco: producent ustawił 8 elementów optycznych w 6 grup, przy czym w tej grupie znalazły się dwa elementy z powierzchniami asferycznymi. Według producenta obiektyw jest maksymalnie ostry już od pełnego otworu przysłony, a przymykanie jej skutkuje jedynie zwiększeniem głębi ostrości.

Elmar 24 mm trafi do sprzedaży w listopadzie, a Summiluxy w grudniu tego roku. Poniżej prezentujemy informacje prasowe na temat obiektywów:

Nowość: LEICA ELMAR-M 24 mm f/3.8 ASPH.

Leica Camera AG, Solms, rozszerza ofertę optyki krótkoogniskowej systemu Leica M o ultra-kompaktowy obiektyw szerokokątny. ELMAR-M 24 mm f/3.8 ASPH charakteryzuje się wysoką jakością obrazu przy ekstremalnie szerokim kącie widzenia, co sprawia, że nowy obiektyw będzie idealnym szerokim standardem dla aparatów cyfrowych LEICA M8. Oczywiście można go stosować również ze wszystkimi analogowymi aparatami Leica M.

Przy użyciu obiektywu z aparatem małoobrazkowym ogniskowa 24 mm doskonale sprawdzi się w fotoreportażu i w fotografii architektury. Kiedy natomiast użyjemy obiektywu z aparatami cyfrowymi LEICA M8, to (z powodu nieco mniejszych rozmiarów sensora obrazu w porównaniu z klatką filmu 35mm) ekwiwalent ogniskowej wyniesie 32 mm. To wyjątkowo praktyczna ogniskowa, otwierająca szeroki zakres zastosowań – od portretów z naturalną perspektywą, aż po krajobrazy i architekturę.

Nowy obiektyw można stosować bez ograniczeń przy otworze względnym f/3.8, jako że już przy pełnym otwarciu zapewnia on znakomity kontrast i odwzorowanie szczegółów. Przysłanianie obiektywu może być pożądane jedynie dla zwiększenia głębi ostrości. Przy średnich wartościach przysłony głębia ostrości może być tak duża, że cały rozległy krajobraz odwzorujemy ostro. Jako że w takim przypadku nie jest konieczne precyzyjne nastawienie ostrości, aparat serii M będzie szybszy w pracy niż jakikolwiek aparat z automatycznym nastawianiem ostrości! Zatem LEICA ELMAR-M 24 mm f/3.8 ASPH. stanowi idealny wybór do stosowania z nowym aparatem LEICA M8.2 w trybie zdjęć podchwyconych.

"Obiektywy o średniej jasności oferują użytkownikom wiele zalet. Dają wyjątkowo wysoką jakość obrazu przy umiarkowanej cenie. LEICA ELMAR-M 24 mm f/3.8 ASPH. to właśnie dobry przykład wyjątkowego stosunku jakości do ceny. Na szczególne podkreślenie zasługują dwie cechy: rewelacyjna rozdzielczość i kontrast tego obiektywu przy otworze względnym, oraz utrzymywanie tych parametrów nawet przy najkrótszych dystansach ostrości", powiedział Stefan Daniel, Product Manager Systemu Leica M w Leica Camera AG.

Okład optyczny ELMARa-M 24 mm f/3.8 ASPH. składa się z ośmiu soczewek rozmieszczonych w sześciu grupach, z jedną soczewką o dwóch powierzchniach asferycznych. Jakość obrazu jest znakomita w całym kadrze. Ze względu na zastosowanie szkieł o wysokim współczynniku załamania światła oraz powierzchni asferycznych, aberracje chromatyczne zostały zredukowane do minimum. Natomiast dystorsja na poziomie 1% jest praktycznie niezauważalna.

LEICA ELMAR-M 24 mm f/3.8 ASPH. trafi na rynek w listopadzie 2008.

LEICA SUMMILUX-M 21 mm f/1.4 ASPH. i LEICA SUMMILUX-M 24 mm f/1.4 ASPH.

Najjaśniejsze obiektywy szerokokątne Leica przeznaczone dla ekspertów i profesjonalistów:
Wprowadzając na rynek dwa super-jasne obiektywy szerokokątne LEICA SUMMILUX-M 21 mm f/1.4 ASPH. i LEICA SUMMILUX-M 24 mm f/1.4 ASPH., Leica Camera AG pisze nowy rozdział w fotografii reportażowej, uprawianej przy pomocy aparatów dalmierzowych. Wyjątkowa jasność i znakomita jakość odwzorowania, w połączeniu z ekstremalnie szerokimi kątami widzenia oraz kompaktowymi rozmiarami nowych obiektywów, czynią je unikalnymi na światowym rynku fotograficznym. LEICA SUMMILUX-M 21 mm f/1.4 ASPH. to pierwsza małoobrazkowa konstrukcja na świecie, oferująca jasność f/1.4 przy ogniskowej 21 mm!

Nowe obiektywy Leica Summilux-M zawierają w sobie ogromny potencjał zastosowań, w szczególności dla pracy w świetle zastanym. Jakby na przekór swym wyraźnym charakterystykom szerokokątnym, cechują się ekstremalnie wąską głębią ostrości. Przy zdjęciach z małych odległości pozwala ona efektywnie oddzielić motyw główny od tła, udostępniając taki poziom kreatywnej i ekspresyjnej fotografii, który można zrealizować jedynie aparatami systemowymi. Z kolei przymknięcie przysłony obiektywu do średniej wartości daje już tak wspaniałą głębię ostrości, że cały rozległy krajobraz można na zdjęciu odwzorować ostro. Jako że w takim przypadku precyzyjne nastawianie ostrości nie jest już niezbędne, aparat systemu M staje się szybszy w pracy niż jakikolwiek inny z automatycznym nastawianiem ostrości.
"LEICA SUMMILUX-M 21 mm i 24 mm f/1.4 ASPH. to wyjątkowa optyka o najwyższej jakości. Obydwa obiektywy łączą w sobie zalety ultra-wysokiej jasności, takie jak selektywna ostrość i nadzwyczajne możliwości pracy w świetle zastanym, ze wspaniałą jakością obrazu oraz ekstremalnie szerokimi kątami widzenia. Tak wyjątkowy potencjał sprawia, że nowa optyka Summilux-M staje się po prostu niezbędna dla fotografa profesjonalnego pracującego aparatem dalmierzowym.
Wyjątkowa trwałość i niezmienna w czasie wartość tych obiektywów wynikają z użycia materiałów najwyższej jakości oraz zastosowania, unikalnego obecnie, ręcznego montażu prowadzonego w zakładach w Solms. Połączenie najbardziej wyrafinowanych technologii z precyzyjnym mistrzowskim rękodziełem - opartym na umiejętnościach i doświadczeniu - gwarantują stały poziom jakości każdego obiektywu Leica, oraz zwiększenie potencjału fotograficznego systemu Leica-M", powiedział Stefan Daniel, Product Manager Systemu Leica-M w Leica Camera AG.

Konstrukcje optyczne obydwu obiektywów Leica Summilux-M składają się z dziesięciu soczewek rozmieszczonych w ośmiu grupach. LEICA SUMMILUX-M 21 mm f/1.4 ASPH. ma dwie soczewki asferyczne, a Summilux-M 24 mm f/1.4 ASPH. - jedną.
Wdrożenie produkcji nowych obiektywów Summilux-M stało się możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii obróbki soczewek asferycznych na najdoskonalszych na świecie obrabiarkach numerycznych. Umożliwiają one wykorzystanie nowych rodzajów szkła optycznego, pozwalają także na obróbkę soczewek o większych średnicach, spełniając przy tym bardzo wyśrubowane wymagania jakościowe Leiki.

Obydwa obiektywy wyposażone zostały w konwencjonalne systemy nastawiania ostrości. Jednak aby uzyskać wysoką jakość obrazu także przy najmniejszych odległościach zdjęciowych, w ich konstrukcjach znajdują się szybujące grupy soczewek - podczas nastawiania ostrości dwie soczewki zmieniają swe położenie względem pozostałych. Dużo wysiłku włożono też w korekcję aberracji chromatycznych: Summilux-M 21 mm f/1.4 zawiera aż siedem soczewek o częściowo anomalnej dyspersji, a Summilux- M 24 mm f/1.4 - pięć.

Winietowanie i dystorsja - dwie wady optyki, które generalnie trudno jest skorygować w jasnych obiektywach szerokokątnych - w nowych modelach Summilux-M zostały zredukowane do tego stopnia, że stały się niemal niezauważalne. Już przy przysłonie f/2.8 obydwa obiektywy wykazują jedynie naturalne winietowanie. Dzięki zastosowaniu powierzchni asferycznej w drugiej soczewce obiektywu 21 mm, jego dystorsja nie przekracza 2.3%, a w obiektywie 24 mm - tylko -2.2%.
Tak jak nowy NOCTILUX-M 50 mm f/0.95 ASPH. nowa optyka Summilux-M produkowana jest przy przestrzeganiu ekstremalnie wąskich tolerancji technologicznych. Pod kątem tych obiektywów zaprojektowano nowe metody centrowania soczewek i kalibracji ich odległości.

Obydwa obiektywy wyposażono w opatentowaną, prostokątną osłonę przeciwodblaskową, przystosowaną do systemu mocowania filtrów serii VII (obiektyw 24 mm) i serii VIII (21 mm).

LEICA SUMMILUX-M 21 mm f/1.4 ASPH. i LEICA SUMMILUX-M 24 mm f/1.4 ASPH. trafią na rynek w grudniu 2008.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
9
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
1
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
7
Powiązane artykuły