Leica Summilux-M 35 mm f/1,4 ASPH

Autor: Michal Grzegorczyk

17 Maj 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Leica zaprezentowała odświeżoną wersję obiektywu Summilux-M 35 mm f/1,4 ASPH, stworzoną z myślą o współpracy z modelem M9. Szkło o tych parametrach jest jednym z najpopularniejszych wśród użytkowników systemu M.

Odświeżona wersja obiektywu Leica Summilux-M 35 mm f/1,4 ASPH została zoptymalizowana pod kątem współpracy z cyfrowymi aparatami Leica M, w tym najnowszym M9. Optycznie składa się z dziewięciu soczewek, z których pięć wykonano ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji. Zastosowano też jeden element asferyczny. Producent podkreśla również zmiany w konstrukcji zewnętrznej, w tym nową osłonę przeciwsłoneczną.

Specyfikacja i informacja prasowa firmy Leica:

NazwaLeica Summilux M 35 mm f/1.4 ASPH
TypObiektyw szerokokątny
Konstrukcja9 soczewek w 5 grupach, w tym soczewka asferyczna, pływająca grupa soczewek (tylnia)
Stabilizacja obrazubrak
Autofokusbrak
Ogniskowa35 mm
Otwór maksymalnyF1.4
Dystans min.0,7 m
Kąt53 stopni (przekątna), 54 stopni (w poziomie), 38 stopni (w pionie)
Przesłonaf/1,4 - f/16
MocowanieLeica M
Powiększeniemaks. ok. 1:17,5
Filtrb.d.
Osłonatak
Obudowametalowa
Wymiaryok. 58 mm (d) x 56 mm (ś) (z osłoną przeciwsłoneczną)
Wagaok. 330 g
Akcesoriaosłona przeciwsłoneczna, futerał, zaślepki, protektor gwintu osłony przeciw słonecznej
Artykuł na FotopolisLeica Summilux-M 35 mm f/1,4 ASPH

LEICA SUMMILUX-M 35 mm f/1.4 ASPH.

Unowocześniona wersja jednego z najpopularniejszych obiektywów systemu M

Nowy SUMMILUX-M 35mm/f1.4 ASPH. ustanawia nowe standardy w klasie umiarkowanie szerokokątnych obiektywów reporterskich o wysokiej jasności. Konstrukcja optyczna została zoptymalizowana pod kątem wymagań stawianych przez cyfrowe aparaty Leica M, ale także użytkownicy systemów analogowych będą zachwyceni odwzorowaniem i osiągami nowej wersji. W szczególności współpracując z Leiką M9 nowy Summilux wykazuje cały swój potencjał, stając się nieodzownym elementem każdego zestawu fotograficznego.

W odróżnieniu od swojego poprzednika nowy SUMMILUX-M 35mm f/1.4 ASPH. został wyposażony w pływający system ogniskowania. Tylko tylna grupa soczewek jest ruchoma względem całego układu, co umożliwia zachowanie najwyższej jakości odwzorowania w całym zakresie odległości ogniskowania, już od 70cm. Obiektyw został ponadto wyposażony w nową, metalową osłonę przeciwsłoneczną, o opatentowanej przez Leikę konstrukcji. Osłona jest bardzo kompaktowa, co powoduje, że nowy Summilux jest jeszcze poręczniejszy niż dotychczas.

Dzięki wszystkim swoim zaletom, ten 35-milimetrowy obiektyw jest uniwersalnym narzędziem dla każdego fotografa. Umiarkowanie szerokokątna charakterystyka, w połączeniu z naturalnym odwzorowaniem perspektywy powodują, że spisze się on idealnie w szerokim spektrum zastosowań – od fotografii portretowej, poprzez reportaż i fotografię uliczną, aż do pejzaży. Obiektywom o takiej ogniskowej zawdzięczamy niezliczoną liczbę "ikon" w historii fotografii, nic więc dziwnego, że to jeden z najczęściej spotykanych szkieł w torbach użytkowników systemu M - powiedział Stefan Daniel, szef działu M w Leica Camera.

Już przy pełnym otwarciu przysłony, i to w całym zakresie odległości ogniskowania, nowy SUMMILUX-M 35 mm f/1.4 ASPH. dysponuje parametrami będącymi poza zasięgiem innych trzydziestekpiątek: doskonały kontrast gwarantuje perfekcyjne odwzorowanie najdrobniejszych detali w całym obszarze kadru, z możliwością bardzo precyzyjnego doboru płaszczyzny ostrości. Po przymknięciu do f2 niemal całkowicie zanika koma i dalsze przymykanie obiektywu służy już tylko kontroli głębi ostrości - jakość odwzorowania pozostaje na niemal niezmienionym, perfekcyjnym poziomie.

Układ optyczny obiektywu LEICA SUMMILUX-M 35 mm f/1.4 ASPH. składa się z dziewięciu soczewek, z których pięć wykonano ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji. Jedna z soczewek jest sferyczna, co umożliwiło zmniejszenie gabarytów obiektywu przy zachowaniu doskonałych parametrów optycznych. Nowy Summilux waży tylko 330g, co czyni z niego doskonały wybór do fotografii reportażowej.

Tak jak w przypadku innych obiektywów Leiki, nowy SUMMILUX-M 35 mm f/1.4 ASPH. został skonstruowany i opracowany przez specjalistów Leiki w Solms i jest świadectwem najwyższego kunsztu niemieckich inżynierów w dziedzinach optyki i mechaniki. Obiektyw jest ręcznie produkowany w Niemczech, z wykorzystaniem najlepszych materiałów i najdoskonalszych technologii dostępnych dziś na rynku. Każdy etap ręcznej produkcji każdego egzemplarza jest dokładnie kontrolowany, co gwarantuje, że każdy obiektyw opuszczający fabrykę w Solms reprezentuje tę samą, najwyższą jakość.

Najważniejsze cechy nowego obiektywu:
- Doskonała jakość odwzorowania w całym zakresie odległości – od 70cm do nieskończoności.
- Możliwość selektywnego wyboru płaszczyzny ostrości, dzięki niewielkiej głębi, osiąganej przy otworze względnym f/1.4.
- Znakomita odporność na odblaski i wewnętrzne odbicie, umożliwiająca uzyskanie kontrastowych zdjęć nawet podczas fotografowania pod światło.
- Poprawiona widoczność przez celownik aparatu dzięki kompaktowym rozmiarom obiektywu i osłony przeciwsłonecznej.
- Nowa, metalowa osłona przeciwsłoneczna.
- Obiektyw dostarczany będzie w zestawie z nakręcaną osłoną przeciwsłoneczną, zaślepkami: przednią, tylną oraz do osłony przeciwsłonecznej, protektorem gwintu mocowania osłony (zakładanym, gdy obiektyw wykorzystywany jest bez niej), skórzanym futerałem, instrukcją obsługi i karta gwarancyjną.
- Nowy obiektyw będzie dostępny u autoryzowanych dealerów od końca maja 2010 w cenie ok. 15.300 PLN

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
9
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
1
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)