Leica Super-Elmar-M 21 mm f/3,4 ASPH.

Autor: Michal Grzegorczyk

21 Czerwiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Szerokokątny obiektyw Leica Super-Elmar-M 21 mm f/3,4 ASPH. To następca produkowanego w latach 1963-80 obiektywu Super-Angulon-M 21 mm. Producent chwali się bardzo dobrą pracą pod światło oraz efektywną korektą aberracji.

Szerokokątny, kompaktowy obiektyw Super-Elmar-M 21 mm f/3,4 ASPH. to jedna z dziesiejszych nowości firmy Leica. To następca produkowanego w latach 1963-80 obiektywu Super-Angulon-M 21 mm.

Obiektyw składa się z ośmiu elementów ustawionych w 7 grup. Jedna z soczewek jest dwustronnie asferyczna, a cztery charakteryzują się "częściowo anomalną dyspersją", co pozytywnie wpływa na poziom aberracji. Producent zwraca też uwagę na dobrą pracę obiektywu pod światło - pomaga w tym metalowa osłona przeciwsłoneczna znajdująca sprzedawana w komplecie z obiektywem.

Leica Super-Elmar-M 21 mm f/3,4 ASPH. będzie kosztował około 9300 złotych. Na razie nie wiemy kiedy dokładnie trafi do sprzedaży. Poniżej prezentujemy informację prasową producenta, a wcześniej specyfikację techniczną obiektywu:

NazwaLeica Super-Elmar-M 21 mm f/3,4 ASPH.
TypObiektyw szerokokątny
Konstrukcja8 soczewek w 7 grupach, 1 soczewka asferyczna, 3 soczewki ze szkła niskodyspersyjnego)
Stabilizacja obrazubrak
Autofokusbrak
Ogniskowa21 mm
Otwór maksymalnyF3.4
Dystans min.0,7 m
Kąt91 stopni (przekątna), 80 stopni (w poziomie), 59 stopni (w pionie)
Przesłonaf/3,4 - f/16
MocowanieLeica M
Powiększeniemaks. ok. 1:29,4
Filtropcjonalny uchwyt E46
Osłonatak, metalowa
Obudowametalowa
Wymiaryok. 53 mm (d) x 43 mm (ś)
Wagaok. 279 g

Kompaktowy, szerokokątny obiektyw o zwiększonej wydajności przetwarzania obrazu.

Leica Camera AG, Solms, informuje o wprowadzeniu do oferty, nowego wysokiej jakości obiektywu szerokokątnego przeznaczonego do aparatów Leica M.

Leica Super-Elmar-M 21 mm f/3.4 ASPH. wyznacza nowe standardy jakości obrazu. Charakteryzują go kompaktowe rozmiary, oraz możliwość zastosowania w wielu różnych warunkach zdjęciowych.

Reportaż, architektura, krajobraz - niezależnie od tematu będzie świetnym elementem M-Systemu, a jego zalety doceni każdy, zwłaszcza podróżujący fotograf.

Charakterystyka pracy tego obiektywu przypomina jeden z ponadczasowych klasyków wśród obiektywów M, Leica Super-Angulon-M 21 mm f/3.4. Ten często chwalony obiektyw, był integralną częścią M-Systemu w latach 1963-1980. Nawet dzisiaj, Super-Angulon-M 21 mm f/3.4 pozostaje bardzo popularnym i poszukiwanym.

Nowy Super-Elmar-M 21 mm f/3.4 ASPH. poprawia wybitne osiągnięcia swego poprzednika stając się jego godnym następcą. Obiektyw ujawnia swoje doskonałe odwzorowanie detali i wybitny kontrast, już przy maksymalnym otworze względnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo skuteczną optymalizację zjawiska flary, dzięki której możemy pozwolić sobie na fascynujące ujęcia pod światło wykorzysujące efektowne kontrowe oświetlenie sceny.

Leica Super-Elmar-M 21 mm f/3.4 ASPH. zbudowany jest z ośmiu soczewek w siedmiu grupach. Jedna z soczewek jest dwustronnie asferyczna , a cztery charakteryzują się częściowo anomalną dyspersją. Dzięki takiej budowie, aberracje zostały zmniejszone do minimum.

Tak jak wszystkie obiektywy Leiki, także Super-Elmar-M 21 mm f/3.4 ASPH. został zaprojektowany i opracowany przez specjalistów optycznych w Solms. Jest efektem kumulacji wiedzy optycznej i technicznej.

To produkt szczególnie godny zaufania, między innymi dzięki temu, że do jego produkcji użyto wyłącznie najlepszych materiałów, a montowany jest całkowicie ręcznie. Połączenie najnowszych technologii i żmudnych procedur produkcji gwarantuje doskonałą jakość.

Obiektyw wyposażony jest w metalową osłonę przeciwsłoneczną, która chroni nie tylko przed zmniejszającym kontrast bocznym światłem, ale również przed uszkodzeniami i gromadzeniem się brudu, na przednich elementach obiektywu.

Cena: 9300 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)