Phase One XF - nowe body, przystawki i obiekywy

0

Autor: Maciej Luśtyk

3 Czerwiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Producent zaprezentował nowy, średnioformatowy aparat Phase One XF. Konstrukcja oferuje nowy system AF, funkcje dotykowe i szerokie możliwości personalizacji. Pojawiły się też nowe przystawki IQ3 o rozdzielczośćach od 50 do 80 Mp, a także 2 obiektywy Schneider Kreuznach o ogniskowych 120 mm i 35 mm.

Aparat Phase One XF wyposażono w nowy system autofokusa Honeybee Autofocus Platform, który dzięki programowalnemu interfejsowi oferować ma jeszcze wydajniejszą pracę w studiu i który pozwala na przykład przypisać każdemu obiektywowi punkt hiperfokalny, do którego w każdej chwili będzie można powrócić za pomocą jednego przycisku. Aparat oferuje również górny wyświetlacz LCD o szerokości 1,6 cala, wyposażony w funkcje dotykowe. Co więcej, według producenta będziemy mogli w pełni spersonalizować trzy pokrętła i 6 przycisków na obudowie aparatu. System ma być rozwijany poprzez aktualizacje, które mają rozbudowywać możliwości aparatu, a które będą przygotowywane we wspołpracy z użytkownikami. Podglądu obrazu będziemy mogli dokonywać za pomocą pryzmatu bądź celownika.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Razem z aparatem zaprezezentowane zostały przystawki IQ3 w wersjach o rozdzielczości 50, 60 i 80 Mp. Wersja 50-megapikselowa wyposażona zostałą w matrycę CMOS i oferować ma zakres dynamiczny o rozpiętości 14 EV. Pozostałe dwie bazują na matrycy CCD i charakteryzują się zakresem o rozpiętości 13 EV. Wszystkie przystawki zostały wyposażone w ekrany dotykowe o przekątnej 3,2 cala, moduł Wi-fi i pozwalają na maksymalny czas naświetlania 60 minut.

To jeszcze nie wszystko. Razem z nowym systemem producent wprowadził też dwa nowe obiektywy Phase One Schneider Kreuznach o ogniskowych 120 i 35 mm. Wyposażono je w litkowe przysłony, a producent chwali się, że oferują rozdzielczość większą niż 100 Mp.

Poza tym producent zaktualizował program Capture One do wersji 8.3. Aktualizacja usprawnia działanie tetheringu, dodaje profile dla plików RAW z najnowszych aparatów i oferuje wsparcie dla systemu customizacji aparatu XF.

Za aparat w zestawie z przystawką, wizjerem, obiektywem Schneider-Kreutnach 80mm i oprogramowaniem Capture One 8.3 kupimy w cenie 31,990 euro (wersja 50 Mp), 33,990 euro (wersja 60 Mp) i 38,990 euro (wersja 80 Mp). Więcej informacji o aparacie znajdziemy na stronie phaseone.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
20
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)