Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród użytkowników, co zatem usprawnili inżynierowie Cosiny?

Dopiero co zapowiedziany Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM nie wprowadza zbyt dużych zmian względem swojego poprzednika, mogą one jednak przełożyć się na lepsza jakość zdjęć. Przede wszystkim uszczuplono liczbę soczewek, a także zmniejszono wagę oraz rozmiar obiektywu. Waga obiektywu w porównaniu do jego starszej wersji zmniejszyła się o około 30% (obiektyw waży 332 g), jego wymiary zostały skrócone do 60,8 x 50,5 mm (20% mniej względem starszej wersji).

Budowa

Układ optyczny starszej wersji trzydziestki piątki składał się z 10 elementów (2 powierzchnie asferyczne) w 7 grupach, nowa konstrukcja Noktona ma 9 soczewek (4 powierzchnie asferyczne) w 7 grupach. Przysłona składa się z 12 listków (maksymalne domknięcie do f/22), co już w starszej wersji przekładało się na efektowne rozmyciu tła. Obiektyw posiada gwint filtrów o średnicy 52 mm. Odległość minimalna ostrzenia wynosi 0,5 m, sam obiektyw zaś współpracuje z mechanizmem dalmierza aparatów Leica w zakresie 0,7 m do nieskończoności.

 

Ofensywa marki Voigtlander

Luty obfituje w premiery szkieł marki Voigtlander. Nokton 35 mm to jeden z trzech obiektywów, który został zapowiedziany w ostatnich dniach. Dwa z trzech obiektywów wyposażone są w bagnet Leica M, wyżej wymieniona trzydziestka piątka oraz Voigtlander 21 mm ze światłosiłą f/1.4. Trzecim obiektywem jest Nokton 60 mm f/0.95 na system Mikro Cztery Trzecie. 

Zobacz także:
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M

Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E? [Czytaj więcej]
Voigtlander Nokton 60mm f/0.95 - nowy superjasny obiektyw do Mikro Cztery Trzecie

Voigtlander wraca z nowym obiektywem manualnym. Nokton 60 mm f/0.95, to obok innych modeli z serii najjaśniejszy obiektyw na rynku dedykowany dla systemu Mikro Cztery Trzecie. [Czytaj więcej]

Cena i dostępność

W pudełku z obiektywem Nokton 35 mm Aspherical III nie znajdziemy metalowej osłony LH-8 która sprzedawana jest osobno, w cenie 12 000 JPY (około 425 zł). Obiektyw ma pojawić się w sprzedaży już w marcu br., cena producencka wynosi 135 000 JPY (około 4785 zł bez uwzględnienia podatku).

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców Fujifilm X
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców...
Są jasne, solidne i niedrogie. Dwa stałoogniskowe obiektywy z autofokusem do aparatów Fujifilm X prezentuje Tokina. Są już pierwsze sample!
6
0
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - najjaśniejszy obiektyw na rynku
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - najjaśniejszy obiektyw na rynku
Użytkownicy systemu M43 otrzymali właśnie portretowy Święty Graal. Konstrukcja, oferująca ekwiwalent ogniskowej 58 mm zapewni nam niespotykaną w systemie głębię...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)