Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród użytkowników, co zatem usprawnili inżynierowie Cosiny?

Dopiero co zapowiedziany Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM nie wprowadza zbyt dużych zmian względem swojego poprzednika, mogą one jednak przełożyć się na lepsza jakość zdjęć. Przede wszystkim uszczuplono liczbę soczewek, a także zmniejszono wagę oraz rozmiar obiektywu. Waga obiektywu w porównaniu do jego starszej wersji zmniejszyła się o około 30% (obiektyw waży 332 g), jego wymiary zostały skrócone do 60,8 x 50,5 mm (20% mniej względem starszej wersji).

Budowa

Układ optyczny starszej wersji trzydziestki piątki składał się z 10 elementów (2 powierzchnie asferyczne) w 7 grupach, nowa konstrukcja Noktona ma 9 soczewek (4 powierzchnie asferyczne) w 7 grupach. Przysłona składa się z 12 listków (maksymalne domknięcie do f/22), co już w starszej wersji przekładało się na efektowne rozmyciu tła. Obiektyw posiada gwint filtrów o średnicy 52 mm. Odległość minimalna ostrzenia wynosi 0,5 m, sam obiektyw zaś współpracuje z mechanizmem dalmierza aparatów Leica w zakresie 0,7 m do nieskończoności.

 

Ofensywa marki Voigtlander

Luty obfituje w premiery szkieł marki Voigtlander. Nokton 35 mm to jeden z trzech obiektywów, który został zapowiedziany w ostatnich dniach. Dwa z trzech obiektywów wyposażone są w bagnet Leica M, wyżej wymieniona trzydziestka piątka oraz Voigtlander 21 mm ze światłosiłą f/1.4. Trzecim obiektywem jest Nokton 60 mm f/0.95 na system Mikro Cztery Trzecie. 

Zobacz także:
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M

Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E? [Czytaj więcej]
Voigtlander Nokton 60mm f/0.95 - nowy superjasny obiektyw do Mikro Cztery Trzecie

Voigtlander wraca z nowym obiektywem manualnym. Nokton 60 mm f/0.95, to obok innych modeli z serii najjaśniejszy obiektyw na rynku dedykowany dla systemu Mikro Cztery Trzecie. [Czytaj więcej]

Cena i dostępność

W pudełku z obiektywem Nokton 35 mm Aspherical III nie znajdziemy metalowej osłony LH-8 która sprzedawana jest osobno, w cenie 12 000 JPY (około 425 zł). Obiektyw ma pojawić się w sprzedaży już w marcu br., cena producencka wynosi 135 000 JPY (około 4785 zł bez uwzględnienia podatku).

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 90 mm f/1.25 - superjasna portretówka do Leica M. 7 razy tańsza od Summicrona
TTArtisan 90 mm f/1.25 - superjasna portretówka do Leica M. 7 razy tańsza od Summicrona
DJ-Optical prezentuje kolejne szkło, które stać ma się atrakcyjną alternatywą dla systemowej optyki firmy Leica. Oprócz imponującej specyfikacji oferuje też stylistykę...
2
0
Tokina Cinema 25-75 mm T2.9 - filmowy zoom średniego zasięgu w końcu trafia na rynek
Tokina Cinema 25-75 mm T2.9 - filmowy zoom średniego zasięgu w końcu trafia na rynek
Tokina prezentuje nowy obiektyw kinematograficzny, który wypełnia lukę w ofercie zoomów producenta. Szkło charakteryzuje się konstrukcją parfokalną i jest...
0
0
Tydzień Sony z Irix - kup taniej obiektywy Irix Cine z mocowaniem Sony E
Tydzień Sony z Irix - kup taniej obiektywy Irix Cine z mocowaniem Sony E
Rozpoczęła się promocja na kinematograficzne obiektywy Irix Cine dedykowane do kamer i aparatów Sony z mocowaniem E. Z zakupem nie warto zwlekać, bo niższe ceny obowiązują tylko do 16 maja.
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)