Voigtlander Nokton SE - nowa linia jasnych stałek do Sony E

0

Autor: Maciej Luśtyk

20 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Nokton 35 mm f/1.2 SE, 40 mm f/1.2 SE i 50 mm f/1.2 SE to trzy konstrukcje z nowej serii zaprojektowanej specjalnie z myślą o mocowaniu E. Obiektywy są lżejsze, mniejsze i tańsze od swoich standardowych odpowiedników.

Manualne obiektywy stałoogniskowe Voigltander od lat cieszą się opinią jednych z najlepszych na rynku. Chętnie sięgają po nie też oczywiście użytkownicy bezlusterkowców. Ci właśnie otrzymali kolejny powód do radości. Producent zaprezentował nową linię SE, która została opracowana z myślą o bezlusterkowcach Sony.

Nowe konstrukcje są dzięki temu bardziej kompaktowe, a także mniejsze od swoich wcześniejszych odpowiedników. Niższa cena cieszy, jednak obiektywy przypłaciły to nieco funkcjonalnością.

Tańsze i mniejsze, ale bez charakterystycznego pierścienia ostrości

Przede wszystkim, obiektywy SE to konstrukcje przeznaczone wyłącznie do fotografowania - nie znajdziemy w nich możliwości przełączenia przysłony na tryb bezstopniowy. Mniejsze tubusy pozbawione zostały też charakterystycznych dla Voigtlandera, mocno akcentowanych pierścieni ostrości, które okazywały się tak wygodne w praktyce.

Większych zaskoczeń nie ma z kolei w przypadku konstrukcji optycznych szkieł. Obiektywy Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 SE i 50 mm f/1.2 SE bazują na dostępnych już modelach 40 mm f/1.2 Aspherical i 50 mm f/1.2 Aspherical z mocowaniem Sony E, także powinniśmy spodziewać się bardzo zbliżonych rezultatów (sam producent pod obydwie wersje podpina te same zdjęcia przykładowe). Model Nokton 35 mm f/1.2 SE zbudowano z kolei w oparciu o układ obiektywu Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM, który nie był do tej pory oferowany w wersji do bezlusterkowców Sony.

Otrzymujemy więc po dwie soczewki asferyczne w układach optycznych, 10- (40 mm f/1.2 SE) i 12-listkowe przysłony, minimalne odległości ostrzenia wynoszące kolejno 30, 35 i 45 cm oraz niewielkie zbliżone do siebie gabaryty. Obiektywy mierzą: 66,5 x 58,5 mm (66,5 x 59,9 mm w przypadku modelu 35 mm) i ważą między 340 a 387 g. Wszystkie dzielą ze sobą ten sam rozmiar filtra 58 mm.

Zdjęcia przykładowe

Oficjalne zdjęcia przykładowe z nowych modeli znajdziecie w poniższych linkach. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 SE - zdjęcia przykładowe

Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 SE - zdjęcia przykładowe

Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 SE - zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Według danych udostępnionych przez producenta, nowe szkła dostępne będą w cenach około 1/5 niższych od swoich starszych braci. Nowe modele debiutują w cenach: 899 euro (około 4050 zł, model 40 mm f/1.2) i 115 tys. jenów (4515 zł, modele 35 mm f/1.2 i 50 mm f/1.2). Obiektywy trafią do sprzedaży w okresie od maja do lipca 2020 roku.

Więcej informacji o nowych konstrukcjach znajdziecie pod adresem cosina.co.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware
Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware
To z pewnością jedna z najciekawszych informacji na temat aktualizacji oprogramowania obiektywów, o jakiej pisaliśmy. Okazuje się, że z pomocą nowego firmware’u możemy...
6
0
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - jasna i kompaktowa portretówka do Sony E i L-Mount
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - jasna i kompaktowa portretówka do Sony E i L-Mount
Sigma rozszerza ofertę obiektywów do systemów bezlusterkowych o nowy obiektyw portretowy, który oferować ma najwyższą jakość optyczną przy stosunkowo niewielkiej...
21
0
Zenit zapowiada obiektyw Zenitar 60 mm f/2.8 Macro
Zenit zapowiada obiektyw Zenitar 60 mm f/2.8 Macro
Ofertę przywróconej do życia radzieckiej marki już niebawem wzbogaci nowy obiekty makro.
2
0
Powiązane artykuły