Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 Aspherical VM już na naszym rynku. Znamy cenę

2

Autor: Maciej Luśtyk

27 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Po 9 miesiącach od swojej premiery, superjasna portretówka firmy Voigtländer trafia w końcu na polski rynek. Biorąc pod uwagę cenę, ma szansę stać się fantastyczną alternatywa dla modelu Leica Noctilux 75 mm f/1.25 ASPH.

Voigtlander Nokton 75 mm F1.5 Aspherical VM to jeden z najnowszych modeli z serii Vintage Line, która wzornictwem nawiązuje do klasycznych konstrukcji z minionej epoki. Wewnątrz znajdziemy jednak nowoczesną optykę, odpowiadającą najnowszym standardom.

„Wysoki, lecz nie bezlitosny mikrokontrast oraz przepiękne renderowanie. Nowy Nokton gotowy jest do współpracy ze współczesnymi aparatami, wyposażonymi w elektroniczne matryce o dużych rozdzielczościach.” - zapewnia producent.

Nowy Voigltander jest jasny, ostry, kontrastowy i świetnie wykonany. Trudno będzie uzasadnić zakup konkurencyjnego Noctiluxa

Na układ optyczny nowego obiektywu z mocowaniem Leica M składa się 7 elementów w 6 grupach, z jedną soczewką obustronnie asferyczną i trzema elementami o anomalnej dyspersji. Układ ten zapewnić ma nam “idealną ostrość nawet podczas fotografowania na pełnym otworze”. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia ze światłem f/1.5 będzie to nie lada wyzwaniem. Z pewnością jednak nie będziemy mogli narzekać na charakter rozmycia nieostrości po lekkim domknięciu przysłony, a to za sprawą obecności jej 12-listków. Szkło pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 70  cm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 58 mm.

Jak zwykle w przypadku optyki Voigtlander możemy liczyć na solidną, metalową i kompaktową obudowę (62,8 x 63,3 mm przy wadze 350 g), a nowy model oferuje także wsparcie dla systemu ostrzenia w aparatach dalmierzowych Leica M, choć jak widać po zdjęciach promocyjnych, producent liczy na to, że odbiorcą obiektywu będą nie tylko użytkownicy systemu Leiki.

Zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce? Możecie przekonać się o tym oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe, udostępnione przez producenta. Niestety nie w pełnej rozdzielczości i bez danych EXIF.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest na naszym rynku w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) w cenie 4299 zł. W zestawie znajdziemy też osłonę przeciwsłoneczną.

Dla porównania, za model Leica Noctilux 75 mm f/1.25 musimy zapłacić ponad 50 tys. złotych. Większość osób chyba nie będzie się zastanawiać nad wyborem.

Specyfikacja:

Nazwa Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 Aspherical VM
Producent Voigtlander
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Leica M
VM-Mount
Ogniskowa 75 mm
Maksymalna jasność 1.5
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 12
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 7 elementów / 6 grup
Pole widzenia 32°
Minimalna odległość ogniskowania 70 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 58 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 79.5 x 70.5 mm
Akcesoria dwa dekielki

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem voigtlaender.de.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)