Voigtlander szykuje obiektyw ze światłem f/0.8

Autor: Maciej Luśtyk

12 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wygląda na to, że już niebawem na rynku zadebiutuje nowa, rekordowo jasna optyka. Według doniesień Cosina pracuje nad obiektywem Super Nokton 29 mm f/0.8.

Voigltander od lat produkuje wysokiej jakości, superjasne manualne obiektywy z serii Nokton. Zapowiada się na to, że już niebawem będziemy musieli przedefiniować to, co określenie „superjasny” oznacza w przypadku optyki fotograficznej.

Voigtlander Super Nokton to szkło, które znacznie poszerzy możliwości systemu Mikro Cztery Trzecie w słabym świetle

Jak donosi znany i rzadko mijający się z prawdą leaker Nokishita, Cosina już niebawem zaprezentować ma obiektyw Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical. Jak zwykle w przypadku Voigtlandera, ta rekordowo jasna optyka przeznaczona będzie do aparatów systemu Mikro Cztery Trzecie, w przypadku których obiektyw zaoferuje nam w przybliżeniu ekwiwalent obiektywu 58 mm f/1.6.

Oczywiście to wszystko, przy transmisji światła odpowiadającej natywnej wartości f/0.8, dzięki czemu obiektyw może stać się hitem w przypadku portretów wykonywanych w słabym świetle. Nie tylko będziemy w stanie uzyskać nieosiągalną wcześniej dla systemu Mikro Cztery Trzecie głębię ostrości, ale także będziemy w stanie pozostać w niskim zakresie czułości, co będzie zbawienne dla jakości obrazu (o ile sama optyka zachowa przyzwoitą jakość przy tak ekstremalnej optymalizacji).

Cena nie jest znana, ale obiektyw Super Nokton na pewno nie będzie należał do tanich

Zagadką pozostaje póki co cena obiektywu. Biorąc pod uwagę obecne ceny serii Nokton ze światłem f/0.95, należałoby się spodziewać pułapu rzędu 5000 zł, a w tej cenie może być trudno skusić kogoś na manualny obiektyw do systemu niepełnoklatkowego.

Miejmy jednak nadzieję, że producent pozytywnie nas zaskoczy. Data premiery, ani szczegółowa specyfikacja obiektywu nie są jeszcze znane, ale donosy sugerują, że rynkowy debiut nastąpić ma już niebawem.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Nowy obiektyw z serii Speedmaster to jasna portretówka dla osób, które kochają Leikę, ale już mniej ceny natywnych obiektywów. Nowe szkło kosztuje 600 dolarów i będzie...
6
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z powiększeniem 2:1
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z...
Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze...
8
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Oferta przystępnych cenowo obiektywów kinematograficznych poszerza się o 4 nowe ciekawe konstrukcje, w tym o pierwszy w katalogu producenta model anamorficzny - XEEN...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)