Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E?

Marka Voigtlander przyzwyczaiła konsumentów do produktów wykonywanych z ogromną precyzją i dbałością o detale, z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Podobnie ma być z nowym obiektywem szerokokątnym z serii Nokton. Raczej nie ma co jednak doszukiwać się tu niespodzianek. Obiektyw charakteryzuje się dokładnie taką samą konstrukcją, jak jego wersja do aparatów Sony, zaprezentowany w 2019 roku.

Okrągły bokeh

Obiektyw Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM jest w całości zbudowany z metalu, ma wymiary 69,7 x 69,5 mm i waży 480 g. Przysłona zbudowana jest z 12 listków, dzięki czemu na małych przysłonach możemy zaobserwować piękny, okrągły bokeh. Układ optyczny obiektywu tworzy 13 elementów w 11 grupach, z czego cztery powierzchnie są asferyczne, a trzy soczewki są o anormalnej dyspersji, dzięki czemu zminimalizowano problem aberracji chromatycznej. 

W Noktonie 21 mm został zastosowany pływający system ustawiania ostrości (Floating Focus System). Owo rozwiązanie widoczne jest szczególnie przy zdjęciach wykonywanych z niewielkiej odległości jak np. makro - przy których widoczna jest znaczna poprawa rozdzielczości. Minimalna odległość ostrzenia to 0,5 m, obiektyw oferuje też wsparcie dla mechanizmu dalmierza w zakresie od 0,7 m do nieskończoności. Voigtlander 21 mm f/1.4 ma pole widzenia przekraczające 90 stopni, co skutkuje bardzo szerokim polem widzenia i dynamicznym obrazem.

Ofensywa marki Voigtlander

Luty obfituje w premiery szkieł marki Voigtlander. Nokton 21 mm to jeden z trzech obiektywów, który został zapowiedziany w ostatnich dniach. Dwa z trzech obiektywów wyposażone są w bagnet Leica M, Nokton 35 mm f/1.2 oraz powyżej opisywany Voigtlander 21 mm ze światłosiłą f/1.4. Trzecim obiektywem jest Nokton 60 mm f/0.95 na system Mikro Cztery Trzecie. 

Zobacz także:
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki

Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród użytkowników, co zatem usprawnili inżynierowie Cosiny? [Czytaj więcej]
Voigtlander Nokton 60mm f/0.95 - nowy superjasny obiektyw do Mikro Cztery Trzecie

Voigtlander wraca z nowym obiektywem manualnym. Nokton 60 mm f/0.95, to obok innych modeli z serii najjaśniejszy obiektyw na rynku dedykowany dla systemu Mikro Cztery Trzecie. [Czytaj więcej]

Cena i dostępność

Obiektyw nie jest dostępny jeszcze w sprzedaży. Jak podaje niemiecka strona maki Voigtlander, aparat ma kosztować 1299 euro (około 5560 zł). W pudełku prócz obiektywu znajdziemy również bardzo dobrze wykonaną metalową osłonę przeciwsłoneczną.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Nikon Z i Sony E dostępny w przedsprzedaży
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Nikon Z i Sony E dostępny w przedsprzedaży
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony oraz Nikon
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
11
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły