Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E?

Marka Voigtlander przyzwyczaiła konsumentów do produktów wykonywanych z ogromną precyzją i dbałością o detale, z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Podobnie ma być z nowym obiektywem szerokokątnym z serii Nokton. Raczej nie ma co jednak doszukiwać się tu niespodzianek. Obiektyw charakteryzuje się dokładnie taką samą konstrukcją, jak jego wersja do aparatów Sony, zaprezentowany w 2019 roku.

Okrągły bokeh

Obiektyw Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM jest w całości zbudowany z metalu, ma wymiary 69,7 x 69,5 mm i waży 480 g. Przysłona zbudowana jest z 12 listków, dzięki czemu na małych przysłonach możemy zaobserwować piękny, okrągły bokeh. Układ optyczny obiektywu tworzy 13 elementów w 11 grupach, z czego cztery powierzchnie są asferyczne, a trzy soczewki są o anormalnej dyspersji, dzięki czemu zminimalizowano problem aberracji chromatycznej. 

W Noktonie 21 mm został zastosowany pływający system ustawiania ostrości (Floating Focus System). Owo rozwiązanie widoczne jest szczególnie przy zdjęciach wykonywanych z niewielkiej odległości jak np. makro - przy których widoczna jest znaczna poprawa rozdzielczości. Minimalna odległość ostrzenia to 0,5 m, obiektyw oferuje też wsparcie dla mechanizmu dalmierza w zakresie od 0,7 m do nieskończoności. Voigtlander 21 mm f/1.4 ma pole widzenia przekraczające 90 stopni, co skutkuje bardzo szerokim polem widzenia i dynamicznym obrazem.

Ofensywa marki Voigtlander

Luty obfituje w premiery szkieł marki Voigtlander. Nokton 21 mm to jeden z trzech obiektywów, który został zapowiedziany w ostatnich dniach. Dwa z trzech obiektywów wyposażone są w bagnet Leica M, Nokton 35 mm f/1.2 oraz powyżej opisywany Voigtlander 21 mm ze światłosiłą f/1.4. Trzecim obiektywem jest Nokton 60 mm f/0.95 na system Mikro Cztery Trzecie. 

Zobacz także:
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki

Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród użytkowników, co zatem usprawnili inżynierowie Cosiny? [Czytaj więcej]
Voigtlander Nokton 60mm f/0.95 - nowy superjasny obiektyw do Mikro Cztery Trzecie

Voigtlander wraca z nowym obiektywem manualnym. Nokton 60 mm f/0.95, to obok innych modeli z serii najjaśniejszy obiektyw na rynku dedykowany dla systemu Mikro Cztery Trzecie. [Czytaj więcej]

Cena i dostępność

Obiektyw nie jest dostępny jeszcze w sprzedaży. Jak podaje niemiecka strona maki Voigtlander, aparat ma kosztować 1299 euro (około 5560 zł). W pudełku prócz obiektywu znajdziemy również bardzo dobrze wykonaną metalową osłonę przeciwsłoneczną.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 90 mm f/1.25 - superjasna portretówka do Leica M. 7 razy tańsza od Summicrona
TTArtisan 90 mm f/1.25 - superjasna portretówka do Leica M. 7 razy tańsza od Summicrona
DJ-Optical prezentuje kolejne szkło, które stać ma się atrakcyjną alternatywą dla systemowej optyki firmy Leica. Oprócz imponującej specyfikacji oferuje też stylistykę...
2
0
Tokina Cinema 25-75 mm T2.9 - filmowy zoom średniego zasięgu w końcu trafia na rynek
Tokina Cinema 25-75 mm T2.9 - filmowy zoom średniego zasięgu w końcu trafia na rynek
Tokina prezentuje nowy obiektyw kinematograficzny, który wypełnia lukę w ofercie zoomów producenta. Szkło charakteryzuje się konstrukcją parfokalną i jest...
0
0
Tydzień Sony z Irix - kup taniej obiektywy Irix Cine z mocowaniem Sony E
Tydzień Sony z Irix - kup taniej obiektywy Irix Cine z mocowaniem Sony E
Rozpoczęła się promocja na kinematograficzne obiektywy Irix Cine dedykowane do kamer i aparatów Sony z mocowaniem E. Z zakupem nie warto zwlekać, bo niższe ceny obowiązują tylko do 16 maja.
2
0
Powiązane artykuły