Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić się niewielkimi wymiarami i klasycznym designem.

Voigtlander prezentuje kolejny obiektyw z serii lustrzankowych szkieł, nawiązujących stylistyką do produkcji z lat 60. i 70. XX wieku. Tym razem jest to Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8, czyli jasny szeroki kąt z mocowaniem Nikon F. Ze względu na niewielki wymiary (66,3 x 32,8 mm) oraz wagę (205 g) nowy obiektyw ma szansę stać się przyjemnym towarzyszem fotograficznych spacerów i wypraw. Szczególnie upodobają go sobie zapewne fotografowie uliczni i reportażyści, ale także użytkownicy starszych analogowych korpusów Nikona.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 wygląda jak typowy manual, ale posiada elektronikę

Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 7 elementów w 6 grupach (w tym 1 soczewka asferyczna) i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm, a producent obiecuje wyrównaną ostrość od środka do krawędzi kadru.

Jest to oczywiście szkło manualne, które wymaga ręcznego ostrzenia, ale dzięki elektronice i wsparciu systemu Ai-S będziemy mogli zapisać pełne dane EXIF a także wygodnie pracować w trybach preselekcji zarówno w przypadku nowszych cyfrowych lustrzanek, jak i starszych analogów.

Całość jak zwykle zamknięta w pełni metalowej obudowie z dużym, wygodnym i zapewne jak zawsze w przypadku Voigtlandera wzorowo ruszającym się pierścieniem ostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce, możecie zobaczyć na kilku oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) w cenie 65 tys. jenów, czyli ok. 2300 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale jeśli brać pod uwagę cenę wcześniejszej, nie stylizowanej wersji obiektywu, nowy wariant nie powinien kosztować dużo więcej niż 2500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły