Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić się niewielkimi wymiarami i klasycznym designem.

Voigtlander prezentuje kolejny obiektyw z serii lustrzankowych szkieł, nawiązujących stylistyką do produkcji z lat 60. i 70. XX wieku. Tym razem jest to Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8, czyli jasny szeroki kąt z mocowaniem Nikon F. Ze względu na niewielki wymiary (66,3 x 32,8 mm) oraz wagę (205 g) nowy obiektyw ma szansę stać się przyjemnym towarzyszem fotograficznych spacerów i wypraw. Szczególnie upodobają go sobie zapewne fotografowie uliczni i reportażyści, ale także użytkownicy starszych analogowych korpusów Nikona.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 wygląda jak typowy manual, ale posiada elektronikę

Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 7 elementów w 6 grupach (w tym 1 soczewka asferyczna) i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm, a producent obiecuje wyrównaną ostrość od środka do krawędzi kadru.

Jest to oczywiście szkło manualne, które wymaga ręcznego ostrzenia, ale dzięki elektronice i wsparciu systemu Ai-S będziemy mogli zapisać pełne dane EXIF a także wygodnie pracować w trybach preselekcji zarówno w przypadku nowszych cyfrowych lustrzanek, jak i starszych analogów.

Całość jak zwykle zamknięta w pełni metalowej obudowie z dużym, wygodnym i zapewne jak zawsze w przypadku Voigtlandera wzorowo ruszającym się pierścieniem ostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce, możecie zobaczyć na kilku oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) w cenie 65 tys. jenów, czyli ok. 2300 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale jeśli brać pod uwagę cenę wcześniejszej, nie stylizowanej wersji obiektywu, nowy wariant nie powinien kosztować dużo więcej niż 2500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły