Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić się niewielkimi wymiarami i klasycznym designem.

Voigtlander prezentuje kolejny obiektyw z serii lustrzankowych szkieł, nawiązujących stylistyką do produkcji z lat 60. i 70. XX wieku. Tym razem jest to Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8, czyli jasny szeroki kąt z mocowaniem Nikon F. Ze względu na niewielki wymiary (66,3 x 32,8 mm) oraz wagę (205 g) nowy obiektyw ma szansę stać się przyjemnym towarzyszem fotograficznych spacerów i wypraw. Szczególnie upodobają go sobie zapewne fotografowie uliczni i reportażyści, ale także użytkownicy starszych analogowych korpusów Nikona.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 wygląda jak typowy manual, ale posiada elektronikę

Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 7 elementów w 6 grupach (w tym 1 soczewka asferyczna) i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm, a producent obiecuje wyrównaną ostrość od środka do krawędzi kadru.

Jest to oczywiście szkło manualne, które wymaga ręcznego ostrzenia, ale dzięki elektronice i wsparciu systemu Ai-S będziemy mogli zapisać pełne dane EXIF a także wygodnie pracować w trybach preselekcji zarówno w przypadku nowszych cyfrowych lustrzanek, jak i starszych analogów.

Całość jak zwykle zamknięta w pełni metalowej obudowie z dużym, wygodnym i zapewne jak zawsze w przypadku Voigtlandera wzorowo ruszającym się pierścieniem ostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce, możecie zobaczyć na kilku oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) w cenie 65 tys. jenów, czyli ok. 2300 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale jeśli brać pod uwagę cenę wcześniejszej, nie stylizowanej wersji obiektywu, nowy wariant nie powinien kosztować dużo więcej niż 2500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 28 mm f/5.6 - superkompaktowy szeroki kąt do Leica M
TTartisan 28 mm f/5.6 - superkompaktowy szeroki kąt do Leica M
Nowy obiektyw TTartisan 28 mm f/5.6 ma szansę stać się nowym ulubionym szkłem użytkowników Leiki do codziennego fotografowania. Nie może pochwalić się dużą jasnością,...
0
 Viltrox AF 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 do Nikon Z teraz również w wersji srebrnej
Viltrox AF 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 do Nikon Z teraz również w wersji srebrnej
Specjalnie dla użytkowników korpusu retro Nikon Z fc, Viltrox wprowadza na rynek modele obiektywów AF 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 z bagnetem Z w srebrnej odsłonie, by lepiej do niego...
0
Irix Cine 21 mm T1.5 - szeroki kąt dołącza do rodziny filmowych stałek. Dostępny także w wersjach do bezlusterkowców
Irix Cine 21 mm T1.5 - szeroki kąt dołącza do rodziny filmowych stałek. Dostępny także w wersjach...
Irix poszerza ofertę obiektywów kinematograficznych o jasny model 21 mm T1.5, czyli jedną z ulubionych szerokokątnych...
13
Powiązane artykuły