Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić się niewielkimi wymiarami i klasycznym designem.

Voigtlander prezentuje kolejny obiektyw z serii lustrzankowych szkieł, nawiązujących stylistyką do produkcji z lat 60. i 70. XX wieku. Tym razem jest to Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8, czyli jasny szeroki kąt z mocowaniem Nikon F. Ze względu na niewielki wymiary (66,3 x 32,8 mm) oraz wagę (205 g) nowy obiektyw ma szansę stać się przyjemnym towarzyszem fotograficznych spacerów i wypraw. Szczególnie upodobają go sobie zapewne fotografowie uliczni i reportażyści, ale także użytkownicy starszych analogowych korpusów Nikona.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 wygląda jak typowy manual, ale posiada elektronikę

Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 7 elementów w 6 grupach (w tym 1 soczewka asferyczna) i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm, a producent obiecuje wyrównaną ostrość od środka do krawędzi kadru.

Jest to oczywiście szkło manualne, które wymaga ręcznego ostrzenia, ale dzięki elektronice i wsparciu systemu Ai-S będziemy mogli zapisać pełne dane EXIF a także wygodnie pracować w trybach preselekcji zarówno w przypadku nowszych cyfrowych lustrzanek, jak i starszych analogów.

Całość jak zwykle zamknięta w pełni metalowej obudowie z dużym, wygodnym i zapewne jak zawsze w przypadku Voigtlandera wzorowo ruszającym się pierścieniem ostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce, możecie zobaczyć na kilku oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) w cenie 65 tys. jenów, czyli ok. 2300 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale jeśli brać pod uwagę cenę wcześniejszej, nie stylizowanej wersji obiektywu, nowy wariant nie powinien kosztować dużo więcej niż 2500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x - tanie obiektywy anamorficzne atakują pełną klatkę
Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x - tanie obiektywy anamorficzne atakują pełną klatkę
Sirui nie zwalnia tempa. Po budżetowych anamorficznych konstrukcjach do kamer Super 35 (APS-C) przyszła kolej na pełną klatkę. W zależności od używanego aparatu,...
6
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
Chiński producent zapowiada premierę nowego obiektywu, który zapewne stanie się pierwszym wyborem osób zaczynających swoją przygodę z fotografią makro i portretem....
10
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Powiązane artykuły