Nikon D5000 - pierwsze wrażenia

Korzystając z okazji, że do redakcji fotopolis.pl trafił przedprodukcyjny egzemplarz D5000, przedstawiamy pierwsze wrażenia i zdjęcia najnowszej lustrzanki Nikona. D5000 jest lustrzanką przeznaczonym dla początkujących, jednak oferuje całkiem sporo - 12,3 Mp matrycę CMOS, 2,7-calowy obracany wyświetlacz, 11-polowy autofokus oraz tryb podglądu na żywo - Live View. Poza tym mamy możliwość nagrywania klipów wideo w rozdzielczości 720p. Uaktualnienie: dodaliśmy film prezentujący odchylany ekran i pracę AF w trybie LiveView.

Autor: Marcin Falana

14 Kwiecień 2009
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon D5000 jest propozycją, która z czasem ma zastąpić model D60. Ze względu na to, że w ofercie Nikona były już modele D70 i D80 najnowszy Nikon dla początkujących otrzymał symbol D5000. Nie znaczy to, że model D60 szybko zniknie z rynku, będzie raczej propozycją dla mniej wymagających.

Nikon D5000 z obiektywem 10-25 mm f/3.5-4.5

Nikon D5000 robi bardzo przyzwoite pierwsze wrażenie. Korpus jest zwarty, masywny, i przyznam, że dość ciężki jak na następcę modelu D60. Obsługa jedną ręką raczej nie wchodzi w grę. Grip jest dobrze wyprofilowany jednak mógłby być trochę większy. Sprawę ratuje trochę wpustka na opuszki palców, która daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Nikon D5000 z obiektywem 10-25 mm f/3.5-4.5
Nikon D5000 body z podniesionym lustrem

Plastiki są dobrze spasowane i mają przyjemną fakturę. Przyciski działają z wyczuwalnym skokiem i zostały umieszczone pod palcami. Nikon D5000 jest bardzo starannie wykonany, jak na markowy produkt przystało.

Nikon D5000 górna ścianka
Nikon D5000 boki

Jednym z nowych elementów, które wyróżniają D5000 jest 2,7-calowy wychylany i obracany ekran LCD. Mamy możliwość pochylania go o 180 stopni w dół oraz obracania o 180 stopni w jedną i 90 stopni w drugą stronę. Poza tym możemy zwrócić monitor w stronę korpusu dla zabezpieczenia przed uszkodzeniem.

wychylany i obracany wyświetlacz LCD

Widać, że rynek popularnych lustrzanek wymógł na Nikonie takie rozwiązanie. Po Olympusie i Sony przyszedł czas także na Nikona, a z czasem zapewne i Canon także pójdzie w ich ślady. Obracany ekran to bardzo przydatne rozwiązanie, które umożliwia fotografowanie znad innych, czy też z żabiej perspektywy bez konieczności pokładania się na ziemi.

tylna ścianka

Kolejnym elementem, który odróżnia D5000 od modelu D60 jest tryb podglądu na żywo - Live View (LV). Nikon D5000 oferuje LV aktywowany dedykowanym przyciskiem z możliwością ustawiania ostrości opartym na detekcji kontrastu. Szybkość ustawiania ostrości w tybie LV nie powala na kolana. D5000 potrzebuje kilku sekund, żeby ustawić ostrość. Tryb LV w połączeniu z wychylanym wyświetlaczem może sprawić wiele radości i daje dużo kreatywnych możliwości. Ostrzenie w LV i wykorzystanie odchylanego ekranu prezentujemy na poniższym filmie.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch.
Więcej filmów fotopolis.pl można znaleźć na naszym profilu na
YouTube.

Nikon D5000 został wyposażony w 11-polowy autofokus. W porównaniu z poprzednikiem, który oferował tylko 3 punkty AF skok jest ogromny. Rozstaw pól AF jest identyczny jak w modelach D80 i D200. Więcej na temat szybkości działania i skuteczności napiszemy w teście finalnej wersji D5000.

Filmowanie

D5000 pozwala na nagrywanie filmów z dźwiękiem najwyższej jakości 1280x720 w formacie 16:9 z prędkością 24 kl/s. Niestety podczas nagrywania filmów nie działa autofokus i jesteśmy skazani na manualne ustawianie ostrości.

zakładka wyboru jakości filmowania

Jeżeli chodzi o menu i funkcje przycisków to w modelu D5000 Nikon zastosował identyczne, sprawdzone i dobre rozwiązania jak w modelu D60. Do dyspozycji pod przyciskiem i mamy menu funkcyjne, które poza informacją w formie graficznej lub klasycznej oferuje możliwość zmiany najważniejszych parametrów fotografowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas fotografowania możemy się obejść bez menu głównego, gdyż mamy szybki dostęp do większości potrzebnych funkcji.

menu funkcyjne graficzne/klasyczne

W zestawie z Nikonem D5000 przyszedł obiektyw szerokokątny AF-S Nikkor 10-24 mm f/3.5-4.5 G ED. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne, obiektyw jest solidnie wykonany i pozwala na szerokie kadry z prawdziwego zdarzenia dając po przeliczeniu ogniskową 15-36 mm.

Na więcej informacji o nowych produktach Nikona w najbliższym czasie w teście fotopolis.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Zfc - pierwsze wrażenia
Nikon Zfc - pierwsze wrażenia
Zaprezentowany dziś Nikon Zfc to współczesna wersja legendarnego FM2 i kolejna próba powrotu do korzeni. Czy nowy bezlusterkowiec zachwyci, czy rozczaruje? Mamy już swoje zdanie na ten temat.
45
DJI Mini 2 - test możliwości fotograficznych (pliki RAW)
DJI Mini 2 - test możliwości fotograficznych (pliki RAW)
Kieszonkowy DJI Mini 2 to w tej chwili chyba najciekawszy dron dla amatorów. Ma bez wątpienia mnóstwo zalet, ale czy można do nich zaliczyć również jakość zdjęć?...
4
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
3
Powiązane artykuły