90 lat obiektywów Nikkor

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon świętuje 90. rocznicę wprowadzenia na rynek obiektywów NIKKOR. Z okazji jubileuszu prezentuje nowe logo, które upamiętnia dziedzictwo marki NIKKOR.

Informacja prasowa

Historia w każdym obiektywie

Nowe logo przedstawia sylwetki obiektywów – zarówno tych historycznych, które pozostawiły ślad w historii fotografii, jak i współczesnych modeli. W logo umieszczono hasło „A Story in Every Lens” (Historia w każdym obiektywie), Podkreśla ono konstrukcję i wyjątkowe cechy, jakie charakteryzują każdy obiektyw NIKKOR - jego zdolność do uchwycenia wyjątkowych chwil, uwieczniania wydarzeń i opowiadania historii, które mogą trafiać do ludzkich serc. Inspirowana rozwojem technologicznym i historią marki NIKKOR, firma Nikon globalnie angażuje się w rozwój kultury fotografii. Celem są coraz większe możliwości ekspresji poprzez obraz – zarówno zdjęcia, jak i filmy.

NIKKOR: z Japonii do NASA

90-letnia historia marki NIKKOR rozpoczęła się w 1932 roku wraz z rejestracją znaku towarowego NIKKOR przez firmę Nikon (wówczas Nippon Kogaku K.K.). Rok później zrealizowano pierwszą dostawę obiektywów do fotografii lotniczej Aero-Nikkor. Od początku kluczowe było dążenie do technologicznej doskonałości i świetnych parametrów optycznych obiektywów NIKKOR - Nikon jako jeden z nielicznych producentów na świecie rozpoczyna proces produkcyjny każdego obiektywu od wytwarzania szkła optycznego. Dzięki temu, z biegiem lat marka stała się rozpoznawalna na całym świecie.

Marka NIKKOR była także liderem innowacji. Obiektyw NIKKOR P.C 8.5 cm f/2, wprowadzony w 1948 roku, został zaprezentowany w opiniotwórczym magazynie LIFE, co znacząco wzmocniło reputację marki NIKKOR, jednocześnie pomagając w ugruntowaniu koncepcji jakości „Made in Japan”. W 1963 roku Zoom-NIKKOR Auto 43-86 mm f/3.5 był pierwszym standardowym obiektywem zmiennoogniskowym oferującym praktyczne możliwości. Współcześnie, w 2019 roku, obiektyw NIKKOR Z 58 mm f/0.95 S Noct, uważany za flagowy wśród obiektywów NIKKOR Z, zyskał uznanie jako najjaśniejszy obiektyw w historii firmy Nikon o otworze względnym f/0,95.

Doskonałych parametrów optycznych i niezawodności. Co ciekawe, obiektywy NIKKOR odegrały ważną rolę w misjach kosmicznych NASA – świadczy to o świetnych parametrach technicznych i niezawodności. W 1971 roku podczas misji Apollo 15 wykorzystano obiektywy Nikon Photomic FTN (specyfikacje NASA) i NIKKOR. Ponadto w 2009 roku zamówiono lustrzanki D3S z obiektywami AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2.8G ED w celu dokumentowania działań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Do dziś firma Nikon nadal odgrywa rolę w misjach kosmicznych NASA, regularnie dostarczając aparaty i obiektywy. Relacja z NASA przyczyniła się również do rozwoju technologii optycznych, przekładając się na stałe podwyższanie jakości fotografii i badań kosmicznych.

Z, czyli wolność twórczego wyrazu

W 2018 roku firma Nikon połączyła wiedzę i doświadczenie zgromadzone przez lata, aby wprowadzić na rynek system mocowania Z. Obejmuje on aparaty bezlusterkowe z nowym bagnetem o większej średnicy, a także współpracujące obiektywy NIKKOR Z i akcesoria. Obiektywy NIKKOR Z zaprojektowano tak, aby zapewniały niespotykany dotąd poziom parametrów optycznych, wykorzystując wyjątkową swobodę projektowania, która wynika z połączenia dużej średnicy wewnętrznej mocowania Z (55 mm), i małej odległości matrycy od płaszczyzny mocowania bagnetowego (16 mm). Cechy te zapewniają większą elastyczność konstrukcyjną i otwierają nowe możliwości twórcom wizualnym.

Więcej informacji na temat firmy Nikon można znaleźć w witrynie www.nikon.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły