Karty pamięci - co to jest

Na rynku funkcjonuje kilka standardów kart pamięci do aparatów. Każdy producent aparatów cyfrowych ma swój ulubiony. Z jaką kartą kupić aparat? Czym karty różnią się od siebie? Na te pytania odpowiada nasz artykuł.
Jaką kartę wybrać?
Producenci aparatów cyfrowych stosują kilka rodzajów kart pamięci, w większości niezgodnych ze sobą. Całe szczęście jeden producent trzyma się zazwyczaj jednego standardu. (Wyjątkiem jest Fuji, które wykorzystuje zarówno karty Compact Flash, jak i SmartMedia, jednak w najbliższym czasie wszystkie aparaty tej firmy będą wykorzystywały nowe karty xD-PictureCard, o których pisaliśmy w naszym artykule.) Dlatego, też dla przeciętnego użytkownika, używającego jednego modelu aparatu taka różnorodność rynkowa nie powinna być zbyt uciążliwa. Problem może pojawić się jedynie podczas zmiany aparatu.

Redakcje, jak na przykład Fotopolis, które mają do czynienia z wieloma różnymi aparatami, korzystają z dostępnych na rynku czytników obsługujących wiele rodzajów kart. Problem pojawia się także w przypadku wprowadzania na rynek nowych standardów kart, jak MemoryStick Duo czy xD-PictureCard. Tu jednak producenci dostarczają specjalne adaptery, które umożliwiają wykorzystanie nowych kart w starszych modelach aparatów.

adapter do kart MemoryStick Duo

Wybór rodzaju karty zależy od modelu i producenta aparatu, który sobie wybraliśmy. W przypadku zastosowań amatorskich rodzaj karty praktycznie nie ma wpływu na wygodę wykonywania zdjęć, a tym bardziej na ich jakość. Te parametry zależą tylko i wyłącznie od aparatu, z którego korzystamy. Większość kart ma podobne parametry i cenę, a dzięki udostępnieniu licencji niezależnym wytwórcom, staniały również do niedawna stosunkowo drogie karty MemoryStick wykorzystywane w aparatach Sony. W przypadku zastosowań profesjonalnych znaczenie może mieć maksymalna pojemność danego nośnika.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
0
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3