Karty pamięci - co to jest

Na rynku funkcjonuje kilka standardów kart pamięci do aparatów. Każdy producent aparatów cyfrowych ma swój ulubiony. Z jaką kartą kupić aparat? Czym karty różnią się od siebie? Na te pytania odpowiada nasz artykuł.
Czym karty różnią się od siebie?
Najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy poszczególnymi standardami kart jest rozmiar i kształt. Ilustracja poniżej przedstawia orientacyjne wielkości kart względem siebie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara: xD-Picture Card, MemoryStick Duo, SD Card, MemoryStick, CompactFlash, SmartMedia):

porównanie wielkości kart (kolorystyka kart może się różnić w zależności od producenta)

O wiele mniej oczywiste są różnice w możliwościach technicznych kart. Wraz ze wzrostem rozdzielczości aparatów cyfrowych, coraz bardziej będą się liczyć pojemności kart i szybkość transmisji danych. Ta druga cecha była do tej pory najczęściej pomijana, gdyż stosunkowo małe wielkości plików zdjęciowych nie stanowiły problemu. Jednak wkrótce może się okazać, że pliki z 7- lub nawet 8-megapikselowych aparatów zapisują się na kartę zbyt długo. To z pewnością będzie oznaczać śmierć karty CompactFlash, która mimo swojej dużej pojemności i stosunkowo niskiej ceny należy do najwolniejszych. Na razie producenci radzą sobie z tym problemem instalując w aparatach duże pamięci buforowe, w których zdjęcia są przechowywane zanim zostaną zapisane na kartę CompactFlash. Umożliwia to nieprzerwane wykonywanie zdjęć.

Galeria (bez zachowania skali):

xd-Picture Card

SmartMedia

MemoryStick Duo

MemoryStick

SecureDigital Card

CompactFlash

Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0