Grand Press Photo 2011 - wyniki

Przed momentem poznaliśmy wyniki konkursu Grand Press Photo 2011. Autorem zdjęcia roku został Jacek Waszkiewicz z Agencji Fotograficznej Reporter. Nagrodzona praca pochodzi z reportażu pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.
Zdjęcie roku Grand Press Photo 2011, fot. Jacek Waszkiewicz, Agencja Fotograficzna Reporter

Przed chwilą zakończyła się gala wręczenia nagród w konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo 2011. Tytuł "Zdjęcie roku" przyznano pracy Jacka Waszkiewicza z Agencji Fotograficznej Reporter. Autor otrzymał 10 tys. zł, najnowszą lustrzankę firmy Nikon - D5100 (w zestawie z obiektywem Nikkor 18-55mm), talon na paliwo Verva, zaproszenie na Festiwal Birofilia 2011 i kamizelkę Nikona.

Zdjęcie pochodzi z reportażu nagrodzonego drugą nagrodą w kategorii "Wydarzenia" pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.

W uzasadnieniu do werdyktu przewodniczący Jury - Lucian Perkins mówił, że nagrodzona praca dotyczy problemu, który wykroczył daleko poza granice Polski. Nasuwa się pytanie czy to zdjęcie dobrze ilustruje wydarzenia, których wszyscy byliśmy świadkami. Nam wydaje się, że ta, skądinąd dobra reporterska "klatka", nawet nie próbuje mówić czegoś więcej o tym wydarzeniu. Podobnych zdjęć powstało prawdopodobnie wiele. Od "Zdjęcia roku" wymagałoby się jednak bardziej syntetycznego ujęcia tematu. Czekaliśmy na pracę, która mogłaby się stać swoistą ikoną tamtego czasu. Fotografia Waszkiewicza raczej nią nie zostanie.

W tegorocznej edycji konkursu fotoreporterzy zgłosili 4,6 tys. zdjęć, z których do finału zakwalifikowano 50 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Po raz pierwszy w konkursie rywalizowały fotokasty, czyli formy multimedialne oparte na fotografii. W tej kategorii spośród 32 nadesłanych prac do nagrody nominowano 12.

W Kinotece otwarta została wystawa prezentująca wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału oraz prace przewodniczącego GPP 2011 Luciana Perkinsa.

W naszej galerii znajdziecie wyróżnione zdjęcia i pełną listę nagrodzonych.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE AF Macro - do makro i do portretu. Niedroga alternatywa dla obiektywu Sony
19 Kwi 2019
Użytkownicy systemu Sony E mają powód do radości. Ofertę obiektywów wzbogacił właśnie wyjątkowo ciekawy i stosunkowo niedrogi obiektyw z linii FiRIN, który zachwycić ma zarówno portrecistów, jak i miłośników makro.
0