Grand Press Photo 2011 - wyniki

Przed momentem poznaliśmy wyniki konkursu Grand Press Photo 2011. Autorem zdjęcia roku został Jacek Waszkiewicz z Agencji Fotograficznej Reporter. Nagrodzona praca pochodzi z reportażu pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.
Zdjęcie roku Grand Press Photo 2011, fot. Jacek Waszkiewicz, Agencja Fotograficzna Reporter

Przed chwilą zakończyła się gala wręczenia nagród w konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo 2011. Tytuł "Zdjęcie roku" przyznano pracy Jacka Waszkiewicza z Agencji Fotograficznej Reporter. Autor otrzymał 10 tys. zł, najnowszą lustrzankę firmy Nikon - D5100 (w zestawie z obiektywem Nikkor 18-55mm), talon na paliwo Verva, zaproszenie na Festiwal Birofilia 2011 i kamizelkę Nikona.

Zdjęcie pochodzi z reportażu nagrodzonego drugą nagrodą w kategorii "Wydarzenia" pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.

W uzasadnieniu do werdyktu przewodniczący Jury - Lucian Perkins mówił, że nagrodzona praca dotyczy problemu, który wykroczył daleko poza granice Polski. Nasuwa się pytanie czy to zdjęcie dobrze ilustruje wydarzenia, których wszyscy byliśmy świadkami. Nam wydaje się, że ta, skądinąd dobra reporterska "klatka", nawet nie próbuje mówić czegoś więcej o tym wydarzeniu. Podobnych zdjęć powstało prawdopodobnie wiele. Od "Zdjęcia roku" wymagałoby się jednak bardziej syntetycznego ujęcia tematu. Czekaliśmy na pracę, która mogłaby się stać swoistą ikoną tamtego czasu. Fotografia Waszkiewicza raczej nią nie zostanie.

W tegorocznej edycji konkursu fotoreporterzy zgłosili 4,6 tys. zdjęć, z których do finału zakwalifikowano 50 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Po raz pierwszy w konkursie rywalizowały fotokasty, czyli formy multimedialne oparte na fotografii. W tej kategorii spośród 32 nadesłanych prac do nagrody nominowano 12.

W Kinotece otwarta została wystawa prezentująca wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału oraz prace przewodniczącego GPP 2011 Luciana Perkinsa.

W naszej galerii znajdziecie wyróżnione zdjęcia i pełną listę nagrodzonych.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Oto „Zimna Wojna“ jakiej nie znasz. Zobacz kulisy planu filmowego na wyjątkowej wystawie zdjęć Łukasza Bąka
19 Lut 2019
W czasie, kiedy za oceanem ekipa filmowa będzie się przygotowywać do gali w Dolby Theatre, na trzecim piętrze Domu Towarowego Mysia 3 w Warszawie, zostanie otwarta wystawa zdjęć Łukasza Bąka „Zimna Wojna - Fotografie”. Wernisaż już 24 lutego.
0
Panasonic Lumix TZ95 - 30-krotny zoom optyczny w kieszonkowym wydaniu
19 Lut 2019
Panasonic Lumix TZ95 To kolejny reprezentant kompaktów z linii TZ. Nowy model może okazać się ciekawą propozycją dla osób poszukujących funkcjonalnych rozwiązań zamkniętych w niewielkim i wszechstronnym aparacie.
0
Panasonic Lumix FZ1000 II - 16-krotny zoom optyczny w ergonomicznym korpusie
19 Lut 2019
1-calowa matryca o rozdzielczości 20,1 Mp, stabilizowany zoom o ekwiwalencie 25-400 mm, filmowanie w 4K i usprawniona ergonomia dobrze znanego korpusu - oto Panasonic Lumix FZ1000 II.
1
Kosmo Foto Mono - panchromatyczny film teraz także do średniego formatu
18 Lut 2019
Popularność panchromatycznego filmu Kosmo Foto Mono 35 mm sprawiła, że producent postanowił rozpocząć także produkcję w wersji 120 do średnioformatowych aparatów.
0