Grand Press Photo 2011 - wyniki

Przed momentem poznaliśmy wyniki konkursu Grand Press Photo 2011. Autorem zdjęcia roku został Jacek Waszkiewicz z Agencji Fotograficznej Reporter. Nagrodzona praca pochodzi z reportażu pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.
0
Marcin Grabowiecki
12 Maj 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdjęcie roku Grand Press Photo 2011, fot. Jacek Waszkiewicz, Agencja Fotograficzna Reporter

Przed chwilą zakończyła się gala wręczenia nagród w konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo 2011. Tytuł "Zdjęcie roku" przyznano pracy Jacka Waszkiewicza z Agencji Fotograficznej Reporter. Autor otrzymał 10 tys. zł, najnowszą lustrzankę firmy Nikon - D5100 (w zestawie z obiektywem Nikkor 18-55mm), talon na paliwo Verva, zaproszenie na Festiwal Birofilia 2011 i kamizelkę Nikona.

Zdjęcie pochodzi z reportażu nagrodzonego drugą nagrodą w kategorii "Wydarzenia" pokazującego, jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa.

W uzasadnieniu do werdyktu przewodniczący Jury - Lucian Perkins mówił, że nagrodzona praca dotyczy problemu, który wykroczył daleko poza granice Polski. Nasuwa się pytanie czy to zdjęcie dobrze ilustruje wydarzenia, których wszyscy byliśmy świadkami. Nam wydaje się, że ta, skądinąd dobra reporterska "klatka", nawet nie próbuje mówić czegoś więcej o tym wydarzeniu. Podobnych zdjęć powstało prawdopodobnie wiele. Od "Zdjęcia roku" wymagałoby się jednak bardziej syntetycznego ujęcia tematu. Czekaliśmy na pracę, która mogłaby się stać swoistą ikoną tamtego czasu. Fotografia Waszkiewicza raczej nią nie zostanie.

W tegorocznej edycji konkursu fotoreporterzy zgłosili 4,6 tys. zdjęć, z których do finału zakwalifikowano 50 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Po raz pierwszy w konkursie rywalizowały fotokasty, czyli formy multimedialne oparte na fotografii. W tej kategorii spośród 32 nadesłanych prac do nagrody nominowano 12.

W Kinotece otwarta została wystawa prezentująca wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału oraz prace przewodniczącego GPP 2011 Luciana Perkinsa.

W naszej galerii znajdziecie wyróżnione zdjęcia i pełną listę nagrodzonych.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
13
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
167
0
Zdjęcia, które poruszają. Zwycięzcy Environmental Photographer of the Year 2019
Zdjęcia, które poruszają. Zwycięzcy Environmental Photographer of the Year 2019
Konkurs EPOTY ma na celu zwrócenie uwagi na społeczne i klimatyczne problemy współczesności. Oto najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji.
26
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)