Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku

Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone prace.

Autor: Maciej Luśtyk

23 Maj 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Organizowany przez magazyn „Press” od 2005 roku konkurs Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

W połowie maja poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji. Jury Grand Press Photo w składzie: przewodniczący Jewhen Małoletka (Ukraina), Anna BedyńskaWeronika KobylińskaWeronika MirowskaMaarten Schilt (Holandia) oraz Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 42 zdjęcia pojedyncze (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 3 projekty dokumentalne (Documentary Projects). Podczas wczorajszej gali finałowej ogłoszono nareszcie laureatów. Oto najlepsze zdjęcia prasowe tegorocznej edycji!

Zdjęcie roku Grand Press Photo

Fot. Wojciech Grzędziński, „ Cveloce3”, dla Anadolu Images, zdjęcie roku Grand Press Photo 2024

27 czerwca 2023 roku rosyjska rakieta Iskander K uderzyła w restaurację Ria Pizza w Kramatorsku. Wybuch półtonowej głowicy rakiety zabił trzynaście osób, raniąc ponad sześćdziesiąt i niszcząc popularne miejsce spotkań cywilów, pracowników organizacji humanitarnych, żołnierzy i dziennikarzy. Większość zabitych stanowili pracownicy restauracji.

Spośród zdjęć finałowych najlepszym kadrem kolejny raz okazało się zdjęcie wykonane przez Wojciecha Grzędzińskiego. To także kolejny raz, gdy tematem zwycięskiego zdjęcia jest wojna w Ukrainie. Nagrodzony kadr pochodzi z reportażu, który zdobył także 1. miejsce w kat. Current Events / Stories.

Zwycięzcy w sekcji zdjęć pojedynczych

Podczas gali przyznano także nagrody w 5 kategoriach pojedynczych i 3 kategoriach reportażowych. Zwycięzcami sekcji pojedynczej są: Tomasz Kawski (kat. Own Vision), Anna Hernik (kat. People), Tomasz Markowski (kat. Culture, Hobby, Sport), Adam Jastrzębowski (kat. Climate, Responsibility) i Atilla Husejnow (kat. Current Events). Wszystkie zdjęcia nagrodzone w kategoriach pojedynczych możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

Zwycięzcy sekcji Stories

W sekcji reportażowej zdjęcia nagradzane były w 3 kategoriach tematycznych: Current Events, Climate/Responsibility i People. Ich laureatami w kolejności zostali: Wojciech GrzędzińskiDamian Lemański i Kasia Strek. Pełne zwycięskie cykle znajdziecie w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (48)

Zwycięzcy w kategorii Documentary Project

Zwycięzcą w kategorii projektu dokumentalnego został Maciej Grzybowski, który w swoim projekcie ukazuje osoby w kryzysie bezdomności, mieszkające nad rzeką, na obrzeżach miasta.

Zobacz wszystkie zdjęcia (58)

Bartek Warzecha zwycięzca Photo Book of the Year 2023

W ramach GPP organizowany był także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2023 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2023 konkurowało 14 publikacji. Tytuł Photo Book of the Year 2023 otrzymała książka: „Rdza” Bartka Warzechy. "Dziękuję za to, że kilka osób uwierzyło, że damy radę" - mówił Bartek Warzecha. "Zdjęcia powstawały przez 10 lat, dziękuję za docenienie takiej, niespektakularnej książki".

Bartek Warzecha, "Rdza", nagroda Photo Book of the Year 2023 / Grand Press Photo 2024

Bartek Warzecha, "Rdza", nagroda Photo Book of the Year 2023 / Grand Press Photo 2024

Bartek Warzecha, "Rdza", nagroda Photo Book of the Year 2023 / Grand Press Photo 2024

Zwycięzcy kategorii specjalnych

W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Tutaj do finału nominowano siedem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

Pierwszą nagrodę w kategorii Young Poland – Single otrzymała Adrianna Wilewska, wyróżnienie natomiast Eliza Kania. "Ważne jest dla mnie, że w moim intymnym spojrzeniu na świat inni też dostrzegli sens" - dziękowała Adrianna Wilewska.

Fot. Adrianna Wilewska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 1. miejsce w kat. Young Poland - Single

Zdjęcie przedstawia zabawkowy samolocik zawieszony na niebieskim suficie. W opuszczonym domu, gdzie zostały tylko pajęczyny, firanki i ta zabawka.

Pierwszą nagrodę w kategorii Young Poland – Stories otrzymał natomiast Mikołaj Szymkowiak. Natomiast wyróżnienie otrzymał tu Antoni Nowak. "Ten reportaż kosztował mnie wiele emocji, chciałbym go zadedykować schronisku dla zwierząt w Gnieźnie" – mówił Mikołaj Szymkowiak, dziękując również swojej dziewczynie i nauczycielowi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)
 

W nocy z wtorku na środę zakończyło się też głosowanie na Nagrodę Internautów – zdobyła ją autorka pracy wyłonionej spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy Single oraz Stories. Nagrodę Internautów otrzymała fotografia Anny Hernik. – To nagroda od chorych, od ich rodzin, od tych, z którymi piszę, do których dzwonię. Bardzo bym chciała, żeby ta nagroda spowodowała, że otworzą się jakieś drzwi, że badania kliniczne będą dostępne dla mojego męża. Nie może być tak, że latamy w kosmos, a guz mózgu jest tak długo nierozpoznawalny – mówiła Hernik.

Fot. Anna Hernik, Nagroda Internautów Grand Press Photo 2024

Chorujący na guza mózgu Janek odpoczywa w domu po kolejnej operacji, obok siedzi jego siedmioletni syn.

W tegorocznej jubileuszowej edycji Grand Press Photo przyznano także nagrody specjalne z okazji XX-lecia konkursu. Fotografem XX-lecia wybrany został Wojciech Grzędziński, natomiast za zdjęcie XX-lecia uznana została fotografia Jakuba Szymczuka z głośnych protestów przeciwko rządom Wiktora Janukowycza z 2014 roku.

Fot. Jakub Szymczyk, zdjęcie XX-lecia Grand Press Photo

„Czarny czwartek” – pod taką nazwą przeszedł do historii Ukrainy 20 lutego 2014 roku, kiedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. Protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy przeciwko rządom prezydenta Wiktora Janukowycza trwały na Majdanie Niepodległości od listopada 2013 roku – w lutym przybrały najbardziej krwawy obraz. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów, tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu jedna z ofiar – mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot. Zdjęcie to zdobyło jednocześnie III nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Więcej informacji na temat konkursu i tegorocznych laureatów znajdziecie na stronie grandpressphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
22
Powiązane artykuły