Grand Press Photo 2022 rozstrzygnięte: Wojciech Grzędziński fotografem roku!

Autor: Redakcja Fotopolis

2 Czerwiec 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Znamy już wyniki Grand Press Photo 2022. W tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej zwyciężył Wojciech Grzędziński

Organizowany przez magazyn „Press” od 2005 roku konkurs Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Tydzień temu poznaliśmy 63 finalistów tegorocznej edycji. Jury w składzie: Ami Vitale (przewodnicząca ) oraz Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska i Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 48 zdjęć pojedynczych (Single), 11 reportaży (Stories) i pięć projektów dokumentalnych (Documentary Projects). Łącznie 302 zdjęcie.

Dziś na uroczystej gali ogłoszono nareszcie laureatów. Oto najlepsze zdjęcia prasowe tegorocznej edycji!

Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2022

Grand Prix konkursu Grand Press Photo 2022 zdobył Wojciech Grzędziński pracujący dla "The Washington Post". Zdjęcia roku Grand Press Photo 2022 przedstawia Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. – Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii - powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury, sześciokrotna laureatka World Press Photo.

fot. Wojciech Grzędziński, The Washington Post. Zdjęcie roku konkursu Grand Press Photo 2022.
"Irina Maniukina gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu".

Tym zdjęciem Wojciech Grzędziński zdobywa również pierwsze miejsce w kategorii Single - Culture, Hobby, Sport.

Zwycięzcy w kategorii Zdjęcia pojedyncze

Zdjęcia pojedyncze można było zgłaszać w 5 kategoriach. Zwycięzcą w kategorii Own Vision został Bartłomieji Krężołek z Edytor.net za kolaż zdjęć hałd ziemi. W kategorii People zwyciężyła Iwona El Tanbouli-Jabłońska z F11-Studio. Jej fotografia pokazuje Jagnę u której zdiagnozowano nowotwór piersi. Pierwsze miejsce w kategorii Culture, Hobby, Sport to jednocześnie Zdjęcie Roku Wojciecha Grzędzińskiego. W kategorii Climate, Responsibility zwyciężyła Karolina Misztal z Dziennika Bałtyckiego za fotografię z Festiwalu Roślin. Natomiast Jędrzej Nowicki z Gazety Wyborczej otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Current Events za zdjęcie wykonane na Dworcu Głównym we Lwowie. Wszystkie nagrodzone zdjęcia z tych kategorii można obejrzeć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Zwycięzcy w kategorii Stories

Serie zdjęć zostały nagrodzone w trzech kategoriach. Zwycięzcą w kategorii Current Events został Marek M. Berezowski z Agencji Reporter za fotografie przestawiające wojnę na Ukrainie. Pierwsze miejsce w kategorii Climate, Responsibility przyznano Iwonie El Tanboui-Jabłońskien z F11-Studio za reportaż o polowaniu na grindwale. Natmomiast najlepszym w kategorii People okazał się reportaż Kasi Strek z Panos Pictures opowiadający o kobietach dotkniętych przemocą domową. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione serie zdjęć można obejrzeć w galerii poniżej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (47)

Zwycięzcy w kategorii Documentary Project

Zwycięzcą w kategorii projektów dokumentalnych został Roman Kalinowski z Pix.House za "Daleko od domu". To wizualna opowieść o resocjalizacyjnej placówce dla dziewcząt. Drugie miejsce w tej kategorii otrzymał natomiast Krzysztof Gołuch z Przeglądu Lokalnego za dokument "Smak życia" opowiadający o osobach niepełnosprawnych.

Zobacz wszystkie zdjęcia (58)

Rafał Milach zwycięzcą Photo Book of the Year 2021

Podczas gali wręczono także nagrody specjalne oraz rozstrzygnięto konkurs Photo Book of the Year 2021. Tę nagrodę, wskazaną przez osobne jury (Maga Ćwieluch, Jan Piechota, Paweł Rubkiewicz i Mateusz Sarełło), otrzymał Rafał Milach za książkę "Strajk”. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano książce "Przedstawienia | Performances” Bartka Warzechy.

Zwycięzcy kategorii specjalnych

Nagroda od Provident Polska trafiła także do autora zdjęcia roku Wojciecha Grzędzińskiego. Natomiast nagroda Spółki Biurowej Skanska w regionie CEE przypadła Karolinie Misztal z „Dziennika Bałtyckiego” (również zwyciężczyni w kategorii Single - Climate, Responsibility).

Nagrodę Internautów, którzy mogli głosować na najlepsze zdjęcia poprzez stronę internetową Press.pl, otrzymała Renata Dąbrowska za pracę dla „Tygodnika Powszechnego”. Autorka sfotografowała w intymnej sytuacji Agatę Tomaszewską i Wojtka Sawickiego. Wojtek cierpi na dystrofię mięśniową, ale nie przeszkadza mu to działać wraz z Agatą na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Grand Press Photo 2022 - Nagroda Internautów. Renata Dąbrowska dla „Tygodnika Powszechnego”.
Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki zaręczyli się we wrześniu 2021 roku. Mimo poważnego stanu zdrowia Wojtka prowadzą aktywne życie i działają na rzecz osób z niepełnosprawnością, także na Instagramie. Wojtek cierpi na dystrofię mięśniową.

Fotografowie, którzy nie ukończyli 26 roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo mogli startować w konkursie Young Poland.

W kategorii Young Poland - Single pierwsze miejsce przypadło Monice Kwiecień z Ośrodka Postaw Twórczych Uniwersytetu Wrocławskiego (zdjęcie przedstawiało małą uchodźczynię po przekroczeniu przejścia granicznego w Medyce w pierwszym tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę). Wyróżnienie dostała Magdalena Klyta z Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytetu Wrocławskiego (zdjęcie na temat protestu przeciwko lex TVN na placu Wolności we Wrocławiu).

Grand Press Photo 2022 - Kategoria: Young Poland - Single. I miejsce – Monika Kwiecień, Ośrodek Postaw Twórczych, Uniwersytet Wrocławski. Mała uchodźczyni po przekroczeniu przejścia granicznego w Medyce w pierwszym tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę.

Grand Press Photo 2022 - Kategoria: Young Poland - Single. Wyróżnienie – Magdalena Klyta, Akademia Sztuki w Szczecinie i Uniwersytet Wrocławski. Protest przeciwko lex TVN na placu Wolności we Wrocławiu.

W kategorii Young Poland – Stories pierwsze miejsce przyznano Mikołajowi Tomczakowi z Akademii Sztuki w Szczecinie (zdjęcie Romana - 66-letniego mechanika samotnie mieszkającego w zrujnowanym domu na dużej działce). Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Gnida z Lubelskiej Szkoły Fotografii (temat zdjęcia: za murami szpitala psychiatrycznego każdy pacjent potrzebuje rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem).

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Podczas gali Fundacja Grand Press uhonorowała także Dmytro Kozackiego "Oresta" - autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (...) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia". - Wierzymy, że Dmytro odbierze od nas ten dyplom osobiście podczas przyszłorocznego konkursu. Czekamy na niego, żywego i zdrowego - powiedziała na scenie Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)