Odwiedził ponad 160 ogrodów działkowych w Polsce. Wyjątkowy projekt dokumentalny Michała Mrozka

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Tysiące działek, setki bohaterów i ich historii. Michał Mrozek dokumentuje fenomen polskiego działkownictwa. Zdjęcia z projektu „Pomiędzy działkami” możecie oglądać na wystawie w gliwickiej Czytelni Sztuki.

„Odwiedziłem już ponad 160 Rodzinnych Ogrodów Działkowych i stowarzyszeń ogrodowych w całej Polsce. To w sumie tysiące różnorodnych działek, setki bohaterów i ich niecodziennych historii” - opowiada o swoim projekcie Michał Mrozek.

fot. Michał Mrozek, z projektu "Pomiędzy działkami"

Wszystkie te podróże i spotkania są drogą, która prowadzi fotografa do poznania, zrozumienia, a przede wszystkim fotografowania polskich działkowców i działek oraz tego, jakie zmiany na nich zachodzą. W Gliwicach, Nysie, Suwałkach, Świnoujściu, Zamościu, Warszawie czy na nawet na Helu problemy i codzienne wyzwania działkowców z pozoru bywają podobne, a jednak tak różne. 

fot. Michał Mrozek, z projektu "Pomiędzy działkami"

„Jestem synem górnika, to jest twardy gatunek ludzi. I jestem ze wsi, to powinienem na wsi mieszkać. Ale panie, na wsi ten węgiel jest drogi, ludzie palą śmieciami, a ja już mam 91 lat, to mi jest trudno to wąchać. W domu się zamknę, to co, tylko telewizor. A tu szeroko oddycham i nie wyganiają mnie, to jestem. Takim sposobem, odkąd nie jeżdżę autem, mieszkam tu do początku grudnia. Zimą jestem w domu. Jeździłem po świecie, byłem we Francji, w Czechach, w Niemczech, w Holandii, w Toronto, Detroit, Londynie, a teraz bardzo się cieszę, że tu jestem.” - opowiada Pan Edward, jeden z bohaterów projektu.

Zobacz zdjęcia na wystawie

Więcej zdjęć i związanych z nimi historii możecie zobaczyć na wystawie w Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach, która trwa jeszcze do niedzieli, 15 stycznia 2023 roku. W ramach finisażu wystawy, w najbliższą sobotę w godzinach 11.00-13.00 oraz 15.00-17.00 odbędzie się także otwarta dyskusja o fotografii w ramach cyklu „Fotograficzny Mastermind”. Zapisy na stronie pokochajfotografie.pl.

„Pomiędzy działkami” to projekt długoterminowy, który autor stale realizuje. Jeśli chcesz wziąć w nim udział, lub znacz ciekawe działki, możesz zgłosić się do niego przez stronę ogrodki.michalmrozek.pl.

Michał Mrozek - sylwetka autora

Gliwiczanin (ur. 1977), od niemal 15 lat zachęca innych, aby pokochali fotografię. Pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl, inicjator takich działań jak Fotograficzny Mastermind, Uliczne Bitwy Fotograficzne czy the12gallery. Prowadząc warsztaty i fotoekspedycje z entuzjazmem dzieli się swoim doświadczeniem. Autor pierwszej w Polsce książki dotyczącej futbolu amerykańskiego „More than a sport”.

michalmrozek.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2023
Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO...
Jesienią tego roku śląskie galerie sztuki po raz kolejny zapełnią się pracami wykonanymi tą szczególną techniką. Nabór prac do 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii...
7
Canon Student Development Programme 2023 - ruszył nabór do programu studenckiego. Warsztaty, przegląd portfolio i stypendia dla najlepszych
Canon Student Development Programme 2023 - ruszył nabór do programu studenckiego. Warsztaty,...
Canon uruchamia siódmą edycję programu dla studentów, który stanowi świetny start dla początkujących fotoreporterów, zapewniając rozwój i możliwości zaprezentowania...
1
Spotkanie z Karoliną Jonderko w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Karoliną Jonderko w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment” we wtorek, 14 marca 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze znaną polską dokumentalistką Karoliną...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)