Odwiedził ponad 160 ogrodów działkowych w Polsce. Wyjątkowy projekt dokumentalny Michała Mrozka

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Tysiące działek, setki bohaterów i ich historii. Michał Mrozek dokumentuje fenomen polskiego działkownictwa. Zdjęcia z projektu „Pomiędzy działkami” możecie oglądać na wystawie w gliwickiej Czytelni Sztuki.

„Odwiedziłem już ponad 160 Rodzinnych Ogrodów Działkowych i stowarzyszeń ogrodowych w całej Polsce. To w sumie tysiące różnorodnych działek, setki bohaterów i ich niecodziennych historii” - opowiada o swoim projekcie Michał Mrozek.

fot. Michał Mrozek, z projektu "Pomiędzy działkami"

Wszystkie te podróże i spotkania są drogą, która prowadzi fotografa do poznania, zrozumienia, a przede wszystkim fotografowania polskich działkowców i działek oraz tego, jakie zmiany na nich zachodzą. W Gliwicach, Nysie, Suwałkach, Świnoujściu, Zamościu, Warszawie czy na nawet na Helu problemy i codzienne wyzwania działkowców z pozoru bywają podobne, a jednak tak różne. 

fot. Michał Mrozek, z projektu "Pomiędzy działkami"

„Jestem synem górnika, to jest twardy gatunek ludzi. I jestem ze wsi, to powinienem na wsi mieszkać. Ale panie, na wsi ten węgiel jest drogi, ludzie palą śmieciami, a ja już mam 91 lat, to mi jest trudno to wąchać. W domu się zamknę, to co, tylko telewizor. A tu szeroko oddycham i nie wyganiają mnie, to jestem. Takim sposobem, odkąd nie jeżdżę autem, mieszkam tu do początku grudnia. Zimą jestem w domu. Jeździłem po świecie, byłem we Francji, w Czechach, w Niemczech, w Holandii, w Toronto, Detroit, Londynie, a teraz bardzo się cieszę, że tu jestem.” - opowiada Pan Edward, jeden z bohaterów projektu.

Zobacz zdjęcia na wystawie

Więcej zdjęć i związanych z nimi historii możecie zobaczyć na wystawie w Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach, która trwa jeszcze do niedzieli, 15 stycznia 2023 roku. W ramach finisażu wystawy, w najbliższą sobotę w godzinach 11.00-13.00 oraz 15.00-17.00 odbędzie się także otwarta dyskusja o fotografii w ramach cyklu „Fotograficzny Mastermind”. Zapisy na stronie pokochajfotografie.pl.

„Pomiędzy działkami” to projekt długoterminowy, który autor stale realizuje. Jeśli chcesz wziąć w nim udział, lub znacz ciekawe działki, możesz zgłosić się do niego przez stronę ogrodki.michalmrozek.pl.

Michał Mrozek - sylwetka autora

Gliwiczanin (ur. 1977), od niemal 15 lat zachęca innych, aby pokochali fotografię. Pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl, inicjator takich działań jak Fotograficzny Mastermind, Uliczne Bitwy Fotograficzne czy the12gallery. Prowadząc warsztaty i fotoekspedycje z entuzjazmem dzieli się swoim doświadczeniem. Autor pierwszej w Polsce książki dotyczącej futbolu amerykańskiego „More than a sport”.

michalmrozek.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)