Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia

Autor: Maciej Luśtyk

22 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał jednocześnie tytuł fotografa XX-lecia.

Dziś wieczorem na uroczystej gali rozstrzygnięto Grand Press Photo 2024. Organizowany przez magazyn „Press” od 2005 roku jest najbardziej prestiżowym polskim konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Jury konkursu Grand Press Photo 2024 pod przewodnictwem zdobywcy nagrody World Press Photo Jewhena Małoletki wybrało do finału 42 zdjęcia pojedyncze (Single), dziewięć reportaży (Stories) oraz trzy projekty dokumentalne. Jewhenowi Małoletce pomagali w wyborze prac: Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt (Holandia) oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Wojciech Grzędziński fotografem roku trzeci raz z rzędu

Spośród zdjęć finałowych najlepszym kadrem kolejny raz okazało się zdjęcie wykonane przez Wojciecha Grzędzińskiego. To także kolejny raz, gdy tematem zwycięskiego zdjęcia jest wojna w Ukrainie. Nagrodzony kadr pochodzi z reportażu, który zdobył także 1. miejsce w kat. Current Events / Stories.

Fot. Wojciech Grzędziński, dla Anadolu Images, zdjęcie roku Grand Press Photo 2024

27 czerwca 2023 roku rosyjska rakieta Iskander K uderzyła w restaurację Ria Pizza w Kramatorsku. Wybuch półtonowej głowicy rakiety zabił trzynaście osób, raniąc ponad sześćdziesiąt i niszcząc popularne miejsce spotkań cywilów, pracowników organizacji humanitarnych, żołnierzy i dziennikarzy. Większość zabitych stanowili pracownicy restauracji.

Autor Zdjęcia Roku w Grand Press Photo 2024 oraz Fotograf XX-lecia konkursu podzielił się na scenie refleksją. "Chcę wam powiedzieć, ze Irina przeżyła, restauracji nie ma, ale Irina jest – jest po rehabilitacji, została odkopana spod gruzów" - mówił podczas odbierania nagrody Wojciech Grzędziński, nawiązując do nagrodzonej fotografii.

Z racji wielokrotnych wygranych Wojciech Grzędziński otrzymał także nagrodę specjalną fotografa XX-lecia konkursu Grand Press Photo.

Wojciech Grzędziński - sylwetka autora

Chęć udokumentowania ludzkiej natury i przekazywania silnych emocji stanowi centrum jego fotografii. Przez lata relacjonował konflikty zbrojne w Libanie, Iraku, Afganistanie, Sudanie Południowym, Gruzji i na Ukrainie. W latach 2011-15 był oficjalnym fotografem Prezydenta RP.

Jego prace były nagradzane w takich konkursach jak World Press Photo, Visa D'Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i wielu innych. Jest autorem Zdjęcia Roku (2009) i Zdjęcia Dekady (2014) w konkursie BZWBK Press Photo oraz Zdjęcia Roku w Grand Press Photo (2022, 2023). W swojej karierze regularnie zasiadał w jury i przewodniczył jury międzynarodowych i polskich konkursów fotograficznych.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

wojciechgrzedzinski.pl

Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie grandpressphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)