„85” - katastrofa na La Palmie w obiektywie Kingi Wrony

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

85 - dokładnie tyle dni, trwała erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma w 2021 roku. Kinga Wrona odwiedziła lokalnych mieszkańców, przedsiębiorców, zobrazowała też zmagania ludzi z konsekwencjami żywiołu. Zdjęcia z tego projektu będzie można oglądać na pierwszej indywidualnej wystawie fotografki w poznańskiej Centrali.

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja i niespodziewany kierunek płynącego ognistego potoku, spowodowały najbardziej kosztowną katastrofę naturalną w historii Hiszpanii. Zalane lawą zostało ponad tysiąc hektarów wyspy La Palma, a pod pokrywą wulkanicznego pyłu znalazły się nie tylko tysiące domów, ale i plantacje bananów, winnice, a ponad 7 tys. osób musiało zostać ewakuowanych.

Większość mieszkańców miała zaledwie kilka minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy i pozostawienie domów w nadziei, że nie pochłonie ich lawa. Wulkan uznany za wygasły, bezpowrotnie zniszczył dobytek życia wielu ludzi, pokazując niemoc człowieka wobec żywiołu.

fot. Kinga Wrona, z projektu "85"

La Palma jest wyspą wulkaniczną, jedną z najwyższych na świecie i najmłodszych w archipelagu wysp kanaryjskich, czyniąc ją jedną z najmniej stabilnych pod względem aktywności wulkanicznej. Zachodnia jej część, właśnie w rejonie wulkanu Cumbre Vieja, należy do obszarów zagrożonych osunięciem się do oceanu, co według jednej z szeroko dyskutowanych teorii może wywołać gigantyczną falę tsunami, która mogłaby dotrzeć do wschodniego wybrzeża USA.

Kinga Wrona fotografowała rejon Las Manchas w okolicy wulkanu, którego erupcja trwała od 19 września do 25 grudnia 2021 r. Odwiedziła lokalnych mieszkańców, przedsiębiorców, zobrazowała też zmagania ludzi z konsekwencjami żywiołu.

fot. Kinga Wrona, z projektu "85"

fot. Kinga Wrona, z projektu "85"

Wystawa „85” jest pierwszą indywidualną wystawą autorki, tegorocznej laureatki III nagrody Grand Press Photo Award (kat. Climate,  Responsibility). Jej fotografie w subtelny i subiektywny sposób obrazują jedną z najbardziej dotkliwych katastrof naturalnych w Hiszpanii, podejmując dyskusję o trudnej relacji człowieka z siłami przyrody.

Kinga Wrona - sylwetka fotografki

Urodzona w Polsce fotografka freelancerka. Studentka Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opavie. Z wykształcenia magister chemii, na co dzień pracuje w obszarze badań klinicznych. Mieszka w Krakowie, rodzinnie związana jest z Hiszpanią, gdzie żyła w latach 2013-2015. Obecnie w swojej fotografii zajmuje się głównie relacją człowieka z naturą. Laureatka Grand Press Photo 2022 oraz Wielkiego Konkursu National Geographic Polska 2021. Jej zdjęcia były publikowane w magazynach Polityka, National Geographic Polska, The Calvert Journal Magazine oraz New York Post. Uczestniczka wystaw zbiorowych na Fotofestiwalu w Łodzi, Galerii Labirynt w Lublinie, FotoArt Festiwal w Bielsku Białej.

fot. Kinga Wrona, z projektu "85"

Kiedy i gdzie?

Wystawę będzie można oglądać od 16 września do 15 października 2022 roku w Galerii Centrala, przy placu Ratajskiego 6A w Poznaniu.

Więcej o wystawie i wydarzeniach towarzyszących na www.fotspot.pl oraz www.centrala.art.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7
Powiązane artykuły