Adam Lach autorem prasowego Zdjęcia Roku - wyniki Grand Press Photo 2021

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Najlepszą fotografią zostało uznane zdjęcie Adama Lacha, wykonane podczas zeszłorocznych protestów antyrządowych. Zobaczcie wszystkie nagrodzone prace.

Autor: Maciej Luśtyk

13 Maj 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Do tegorocznej edycji konkursu GPP zgłoszono w sumie 4517 zdjęć, autorstwa 57 fotografów, które oceniane były w pięciu kategoriach pojedynczych, w czterech kategoriach reportażowych, w sekcji projektów dokumentalnych oraz Young Poland. W sumie do finału, jury w składzie: przewodniczący Romain LaurendeauAnna BedyńskaMaksymilian RigamontiMaarten SchiltRadu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz, zakwalifikowało 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Do tego 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w sekcji Young Poland, skierowanej do twórców poniżej 26. roku życia.

Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2021

Fotografie finalistów poznaliśmy już tydzień temu, teraz przyszedł czas na rozstrzygnięcie boju o pierwsze miejsca w kategoriach i główną nagrodę w konkursie. Grand Prix zdobywa Adam Lach, którego symboliczne zdjęcie, wykonane podczas antyrządowych protestów jesienią 2020 roku, zapadnie w pamięć każdemu, kto je zobaczy.

fot. Adam Lach, Napo Images. Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi.

Doskonały wizualny komentarz do ogółu zeszłorocznych wydarzeń, a także świetny przykład decydującego momentu, oka do humorystycznych kontrastów, świadomego kadrowania, a pewnie i odrobiny szczęścia, który widocznie wybija się ponad resztę zgłoszeń. Fotografia była naszym faworytem już od momentu ogłoszenia finalistów, także tym bardziej cieszymy się z werdyktu jury.

Oprócz tego, jury wyłoniło także zwycięzców 5 kategorii pojedynczych i 4 kategorii reportażowych. Wszystkie nagrodzone prace wraz opisami możecie obejrzeć w poniższych galeriach.

Nagrodzone zdjęcia pojedyczne

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)
 

Nagrodzone fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (54)
 

Grzegorz Dembiński z najlepsza książką fotograficzną roku 2020

Po raz kolejny jury przyznało także nagrodę Photo Book of the Year, wyróżniającą najlepsze publikacje fotograficzne. Tym razem wygrała poetycka, osobista książka Grzegorza Dembińskiego „List do chłopca z latarką”, podejmująca temat relacji z niepełnosprawnym synem fotografa.

Przeczytaj także:
„List do chłopca z latarką” - niepełnosprawność dziecka w osobistym projekcie fotografa

Grzegorz Dembiński powraca z kolejną książką. Tym razem jest to osobista opowieść, w której główną rolę kreuje jego niepełnosprawny syn. [Czytaj więcej]
„Chciałem, by ta historia rozgrywała się poza miejscem i czasem” - nowa książka Grzegorza Dembińskiego

O tym, jak powstawały zdjęcia do książki „List do chłopca z latarką” i czym tak naprawdę jest tytułowy list, rozmawiamy z autorem Grzegorzem Dembińskim. [Czytaj więcej]

Więcej na temat książki i zawartych w niej zdjęć znajdziecie w naszych artykułach opublikowanych w okresie premiery publikacji.

Najlepsze projekt długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (59)
 

Wzorem najwiekszych światowych konkursów, szósty rok z rzędu jury przyznawało także nagrodę za najlepszy projekt długoterminowy. Główną laureatką kategorii „Projekt Dokumentalny” została Kasia Strek, która przez 5 lat zgłębiała wpływ braku dostępu do legalnej aborcji na życie kobiet. Zdjęcia powstawały w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

Najlepsze zdjęcia młodych twórców

fot. Jakub Ositek, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie. W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczała do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reagowała.

Jurorzy nagrodzili także prace młodych fotografów między 18. A 26. rokiem życia w ramach sekcji „Young Poland”. W kategorii zdjęć pojedynczych główną nagrodę zdobyło zdjęcie Jakuba Ositka, wykonane podczas zeszłorocznych protestów. W kategorii poświęconej fotoreportażom zwyciężył cykl Joanny Ciupy, dokumentujący sytuację pracowników sezonowych greckiego kurortu Ayia Napa w czasie pandemii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

„Ayia Napa to miejsce znane od lat jako imprezowy raj pełen turystów i wakacyjnego szaleństwa. Z drugiej strony pracownicy przybywający tu z wielu krajów, m.in. z Nigerii, starają się zarobić, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Pełno tu korupcji, a sytuacja pandemiczna w 2020 roku i załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko ich problemy.” - czytamy w opisie projektu.

Nagroda Internautów Grand Press Photo 2021

fot. Mateusz Skwarczak

Przez ostatni tydzień internauci mieli okazję głosować na najlepsze zdjęcie z puli finałowych fotografii. Największą liczbę głosów zyskał oryginalny portret Jerzego Urbana, polskiego polityka i dziennikarza, rzecznika rządu PRL, redaktora naczelnego tygodnika „Nie”, wykonany przez Mateusza Skwarczaka dla „Gazety Wyborczej”.

Lista zwycięzców Grand Press Photo 2021

Wydarzenia

Zdjęcia pojedyczne:

1. Adam Lach

2. Jarosław Respondek

3. Przemysław Błaszkiewicz

Reportaże:

1. Jakub Kamiński

2. Ireneusz Dorożański

Życie codzienne

Zdjęcia pojedyczne:

1. Krzysztof Gołuch

2. Maks Skrzeczkowski

3. Paweł Jędrusik

Reportaże:

1. Magdalena Woch

2. Maciej Stanik

Ludzie

Zdjęcia pojedyncze:

1. Jeremi Astaszow

2. Wojciech Jargiło

3. Michał Niwicz

Reportaże:

1. Maciek Nabrdalik

2. Małgorzata Adamczyk

Środowisko

Zdjęcia pojedyczne:

1. Marcin Bielecki

2. Jakub Orzechowski

3. Marcin Dobas

Reportaże:

1. Nie przyznano

2. Michał dyjuk

Portret

Zdjęcia pojedyczne:

1. Paweł Łączny

2. Martyna Niećko

3. Mateusz Skwarczek

Projekt dokumentalny

1. Kasia Strek

2. Michał Patroń

Young Poland

Zdjęcia pojedyczne:

1. Jakub Ositek

2. Dorota Grzegorczyk

Reportaże:

1. Jessica Ciupa

2. Kinga Wnuk (wyróżnienie)

Photo Book of the Year

1. Grzegorz Dembiński

2. Adam i Dyba Lach (wyróżnienie)

Grand Press Photo - o konkursie

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Zdjęcia finałowe co roku prezentowane są na wystawie pokonkursowej oraz w albumie podsumowującym daną edycję.

Więcej informacji o konkursie i laureatach znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)