Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku

Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.

Autor: Maciej Luśtyk

16 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Do tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo zgłoszono ponad 4,5 tys. fotografii, spośród których jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne.  Zdjęcia pojedyncze rywalizowały ze sobą w 7 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret; w grupie reportaży w pięciu: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i Rozrywka.

Jak zwykle przewodniczącym jury był fotograf światowej sławy - tym razem Espen Rasmussen - norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). Oprócz niego w jury zasiadali: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu) i Andrzej Zygmuntowicz.

Sławomir Kamiński z nagrodą za Zdjęcie Roku

fot. Sławomir Kamiński (Gazeta Wyborcza), Warszawa, sejm. 37. dzień protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Protestujący próbują rozwiesić transparent w języku angielskim na zewnętrznej ścianie budynku, by zwrócić uwagę zagranicznych mediów przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Warszawie, lecz straż marszałkowska im to uniemożliwia. Na zdjęciu matka niepełnosprawnego Jakuba Iwona Hartwich w starciu ze strażnikiem.
24 maja 2018

Sędziowie jednogłośnie przyznali główną nagrodę Sławomirowi Kamińskiemu, za fotografię, którą wykonał podczas relacjonowania wydarzeń mających miejsce w czasie zeszłorocznego protestu rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. 

- To zdjęcie poruszyło nas do głębi. To nie tylko fotografia czegoś co się wydarzyło, ale także pewnego rodzaju symbol. Zdjęcie, które opowiada szerszą historię. - skomentował przewodniczący jury, Espen Rasmussen.

-Jestem bardzo wzruszony, w moim wieku to może być zawał (śmiech). Po wykonaniu tego zdjęcia nie mogłem sobie znaleźć miejsca. To dla mnie fotografia, która łączy wszystko i także moje prywatne zdjęcie roku. Co do samej sytuacji... nie bardzo wiedziałem jak to fotografować. Byłem tam każdego dnia, ale nie chciałem uwieczniać zwykłej codzienności tych ludzi, przebierania dzieci itp. Nagle wydarzyło się coś takiego. - mówił Kamiński odbierając nagrodę. Za Zdjęcie Roku fotograf otrzyma nagrodę pieniężną wysokości 10 tys. złotych.

„Echo” Maksymiliana i Magdaleny Rigamontich kolejny raz triumfuje

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Po raz piąty przyznano też nagrodę w kategorii Photo Book of the Year, przyznawaną najlepszym albumom i książkom fotograficznym wydanym w danym roku. Do konkursu zgłoszono w sumie 18 książek. Oceniało je jury w składzie: Katarzyna Sagatowska, Anna Sielska, Mateusz Sarełło, Paweł Rubkiewicz. Zwracało uwagę przede wszystkim na poziom fotografii i ich edycję; na spójną, przemyślaną narrację, na projekt graficzny oraz połączenie fotografii i tekstu.

- Poziom był bardzo wyrównany. W tym roku przeważały pozycje, w których warstwa informacyjna przeważała nad wizualną, tym bardziej cieszymy się, że wygrały pozycje, w których ta warstwa wizualna góruje. Obydwa nagrodzone photobooki podejmuja trudne tematy, opowiadają o nich w bardzo świadomy sposób i maja mocny, subiektywy autorski rys. - mówili jurorzy.

Laureatami sekcji poświęconej photobookom zostali Igor Pisuk (wyróżnienie) oraz Magdalena i Maksymilian Rigamonti (nagroda Photo Book of the Year). Warto przypomnieć, że książka „Echo” zostałą już zimą uznana za najlepszą książkę fotograficzną na świecie w konkursie Pictures of the Year International.

Zdjęcia nagrodzone w kategoriach pojedynczych

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Kolejny raz nie zabrakło też osobnej sekcji poświęconej projektom długoterminowym. W tym roku w kategorii Projekt Dokumentalny triumfowali Marta Szyszka i Mikołaj Nowacki. Zwycięski projekt „Razem”, będący fragmentem historii rodziny autorki. Rodziny szczęśliwej. „Projekt jest próbą zapisania momentów ważnych, ilustrujących wartości, które cenimy i pielęgnujemy” – tłumaczy Szyszka.

Drugi rok z rzędu mieliśmy również do czynienia z sekcją Young Poland, która jest niejako rozwinięciem znanego z wcześniejszych edycji pomysłu Portfolio, pozwalającym na pokazanie się ze swoim materiałem reportażowym młodym polskim fotografom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Jak mówili organizatorzy, „to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Tym razem zdjęcia zgłaszane do tej kategorii musiały reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną.

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. Ostatecznie w sekcji młodzieżowej zwyciężyli Magdalena Kacperek i Adam Jakubowski. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyzna laureatom nagrody w postaci aparatu fotograficznego Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Zdjęcia nagrodzone w kategoriach reportażowych

Zobacz wszystkie zdjęcia (67)

Grand Press Photo

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Mecenasem konkursu i wystaw jest Fujifilm. Partnerami konkursu i wystaw są: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, hotel Sixty Six, Antalis Poland, Drukarnia Andrus i Plastics Group.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
22
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)