Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Grand Press Photo 2016 – znamy laureatów

1

Autor: Michał Chrzanowski

5 Maj 2016
Artykuł na: 17-22 minuty

Dzisiaj dobiegła końca kolejna edycja konkursu Grand Press Photo. Podczas gali finałowej poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii oraz autora Zdjęcia Roku. Tytuł ten otrzymała fotografia autorstwa Dawida Zielińskiego.

Dawid Zieliński został zwycięzcą tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Grand Press Photo 2016 - plebiscytu skierowanego do zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Zdjęcie Roku autorstwa Zielińskiego ukazuje migrantów opuszczających port w Pireusie i pochodzi z fotoreportażu dokumentującego pierwsze dni uchodźców na europejskiej ziemi. Fotografia ta zajęła również I miejsce w kategorii "Wydarzenia" (zdjęcie pojedyncze). Autor otrzymał główną nagrodę Grand Press Photo 2016 i 10 tys. zł.

„Ponad milion ludzi, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu, przybyło do Europy w 2015 roku. Ponad 80 procent z nich wybrało morską przeprawę przez cieśniny Morza Egejskiego z wybrzeża Turcji na greckie wyspy” – czytamy w opisie zwycięskiej fotografii.

fot. Dawid Zieliński - Zdjęcie Roku 2016 i I miejsce w kategorii WYDARZENIA (zdjęcie pojedyncze)

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano prawie 5 tysięcy fotografii, które zostały wykonane między 1 kwietnia 2015 roku, a 31 marca 2016 roku. Do finału jury zakwalifikowało 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży. O nagrody walczyło łącznie 66 fotoreporterów.

W grupie zdjęć pojedynczych fotografie konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek, Portret sesyjny. W grupie reportaży było cztery kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko. Osobną kategorią był Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Ponadto widząc zainteresowanie wśród fotografów formą wypowiedzi autorskiej, jaką jest książka, miesięcznik „Press” po raz drugi zorganizował konkurs na fotograficzną książkę roku.

W tym roku jury obradowało pod przewodnictwem holenderskiego fotoreportera Kadira van Lohuizena - jednego z założycieli agencji NOOR, laureata World Press Photo i Prize for Investigative Journalism, członka zarządu Fundacji World Press Photo. Oprócz niego w jury zasiadali: Odd Andersen (AFP Berlin), Adam Lach (Napo Images), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”) i Andrzej Zygmuntowicz.

Poniżej prezentujemy galerię zwycięskich prac tegorocznej edycji Grand Press Photo 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (27)

Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie. Pełną galerię składającą się z prac laureatów oraz więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.grandpressphoto.pl.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)