Poznaliśmy zwycięzców Grand Press Photo 2017 - zobaczcie nagrodzone prace

Dziś podczas gali finałowej poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. Główną nagrodę otrzymała Anna Bedyńska za zdjęcie Wasilija, skazanego w wieku 19 lat na 15 lat kolonii karnej. Zobaczcie nagrodzone prace.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Do tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo nadesłano ponad 5 tys. materiałów, z których jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Zdjęcia pojedyncze rywalizowały ze sobą w 7 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret; w grupie reportaży w trzech: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.

Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był to Francesco Zizola, współzałożyciel agencji NOOR. Oprócz niego, w jury zasiedli: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński i Andrzej Zygmuntowicz.

fot. Anna Bedyńska, Moskwa, 2016

Ich decyzją, nagrodę główną przyznano Annie Bedyńskiej za zdjęcie zrobione w Moskwie 25 kwietnia 2016 roku. Fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny. Zdjęcie Roku zajęło także 1. miejsce w kategorii Portret.

Po raz trzeci wręczono także nagrodę w kategorii Photo Book of the Year, przyznawaną najlepszym publikacjom fotograficznym. W tym roku jej laureatem został Adam Lach z książką „Nibyland” będącą obserwacją codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego, regionu w zachodniej Polsce.

Zdjęcia nagrodzone w kategoriach pojedynczych:

fot. Adam Konarski, Fakt. 1.miejsce w kategorii Wydarzenia

Wrocław. Zamieszki pod komisariatem policji Wrocław Stare Miasto wybuchły po tym, jak zatrzymany na wrocławskim Rynku 25-letni Igor Stachowiak zmarł podczas przesłuchania. Protestująca para podnoszona jest przez kolegów podczas wymarszu oddziału prewencji z posterunku. 18 maja 2016 fot. Andrzej Grygiel, PAP. 2. miejsce w kategorii Wydarzenia

Katowice. Czarny Protest – ogólnopolska demonstracja kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Na zdjęciu: protestujący w Katowicach. 3 października 2016 fot. Maciej Moswka, Testigo Documentary. 3. miejsce w kategorii Wydarzenia

Irak, Erbil. W 2014 roku chrześcijanie uciekli z Mosulu i okolicznych miejscowości po inwazji islamskich fundamentalistów. W listopadzie 2016 roku, w wyniku ofensywy prowadzonej przez koalicję sił irackich i kurdyjskich, bojownicy ISIS wycofali się z kilku chrześcijańskich miast. Mniejszość chrześcijańska wróciła do swoich domów. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu dokumentującego powrót chrześcijan na te tereny. Zdemontowany stary krzyż z jednego z kościołów został przewieziony do seminarium duchownego. 18 grudnia 2016 fot. Tomasz Lazar, 1. miejsce w kategorii Życie Codzienne.

Tokio. Gra Pokémon Go odniosła w Japonii ogromny sukces – zaangażowały się w nią setki osób. Można je było obserwować na ulicach szczególnie po zmierzchu i w nocy. 24 lipca 2016.

Kolejny raz nagrodzono także projekty długoterminowe. W kategorii Projekt Dokumentalny zwyciężył Dawid Żuchowicz z Gazety Wyborczej z cyklem „Kombinat”, dokumentującym skutki przemian ustrojowych we wsi Troszyn. Oprócz tego, po raz pierwszy nagrodzono także amatorów. W kategorii Portfolio zwyciężyła Katarzyna Mrugała, studentka Sopockich Szkół Fotografii, której projekt pokazuje jeden dzień z życia Anny, matki zajmującej się na co dzień trójką dzieci, w czasie gdy jej mąż pracuje.

Zdjęcia nagrodzone w kategoriach reportażowych:

fot. Mariusz Janiszewski, „Doc! Photo Magazine”. 1 miejsce w kategorii Wydarzenia / Reportaże.

Filipiny. Osiem miesięcy, ponad 10 tys. zabitych – taki jest bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin, i jego wojny z gangami narkotykowymi. Więzienia są przepełnione, egzekucje często wykonuje się jedynie na podstawie poszlak, bez procesów. Przyzwolenie na zabijanie wyzwoliło w policjantach najgorsze instynkty. Giną niewinni, w tym kobiety i dzieci. 27 stycznia – 12 lutego 2017. fot. Mariusz Janiszewski, „Doc! Photo Magazine”. 1 miejsce w kategorii Wydarzenia / Reportaże.

Filipiny. Osiem miesięcy, ponad 10 tys. zabitych – taki jest bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin, i jego wojny z gangami narkotykowymi. Więzienia są przepełnione, egzekucje często wykonuje się jedynie na podstawie poszlak, bez procesów. Przyzwolenie na zabijanie wyzwoliło w policjantach najgorsze instynkty. Giną niewinni, w tym kobiety i dzieci. 27 stycznia – 12 lutego 2017. fot. Mariusz Janiszewski, „Doc! Photo Magazine”. 1 miejsce w kategorii Wydarzenia / Reportaże.

Filipiny. Osiem miesięcy, ponad 10 tys. zabitych – taki jest bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin, i jego wojny z gangami narkotykowymi. Więzienia są przepełnione, egzekucje często wykonuje się jedynie na podstawie poszlak, bez procesów. Przyzwolenie na zabijanie wyzwoliło w policjantach najgorsze instynkty. Giną niewinni, w tym kobiety i dzieci. 27 stycznia – 12 lutego 2017. fot. Szymon Barylski, „The Irish Times”. 2. miejsce w kategorii Wydarzenia / Reportaże.

Serbia, Belgrad. Okolice głównego dworca kolejowego w Belgradzie, gdzie schronienia szuka ok. 1 tys. uchodźców. Magazyny okupowane są przez mężczyzn i nieletnich pochodzących głównie z Pakistanu i Afganistanu. Tłoczą się w opuszczonych budynkach, w których panują straszne warunki sanitarne. Obawiają się też o swoje bezpieczeństwo. Serbia stała się kluczowym punktem tranzytowym dla uchodźców, którzy chcą rozpocząć nowe życie w Europie Zachodniej. Od kiedy wiosną 2016 roku droga bałkańska do Europy Zachodniej została oficjalnie zamknięta, uchodźcy są zdani na siebie. Próbują przekroczyć granicę chorwacko-serbską i węgiersko-serbską, gdzie spotykają się z niezwykłą brutalnością policji i straży granicznej. Są zamykani w aresztach, bici, okradani i upokarzani. Pomimo tej sytuacji i stanu, w jakim się znajdują, starają się żyć „normalnym” życiem. 28 lutego – 11 marca 2017.

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

 

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: konkurs fotograficzny
logo logo
Magazyny
Zamów