Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021

Poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. To w sumie 272 fotografie, które rywalizują o tytuł fotografa roku i główne nagrody w 4 sekcjach konkursu. Zobaczcie finałowe prace wraz z opisami.

5

Autor: Maciej Luśtyk

5 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Organizowany od 2005 roku przez magazyn Press konkurs Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy polski konkurs nakierowany na fotografię prasową. W tegorocznej edycji, podobnie jak w poprzednich zdjęcia rywalizują ze sobą w kategoriach pojedynczych i reportażowych, a osobne wyróżnienia przyznane także za projekty dokumentalne, książki fotograficzne. Kolejny rok z rzędu możemy oglądać także prace młodych polskich fotografów w ramach sekcji Young Poland.

Do konkursu Grand Press Photo zgłoszono w tym roku 4517 zdjęć, które oceniane były w pięciu kategoriach pojedynczych, w czterech kategoriach reportażowych, w sekcji projektów dokumentalnych oraz Young Poland.W sumie do finału, jury w składzie: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz, zakwalifikowało 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne, wykonane przez 57 autorów. Do tego 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w sekcji Young Poland, skierowanej do twórców poniżej 26. roku życia.

Choć ostateczne wyniki i zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy dopiero 13 maja, już dzisiaj możemy oglądać wszystkie nominowane zdjęcia. Finałowe prace wraz z opisami znajdziecie w poniższych galeriach

Grand Press Photo 2021 - nominowane zdjęcia pojedyncze

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (44)

Grand Press Photo 2021 - nominowane fotoreportaże

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (77)

Grand Press Photo 2021 - nominowane projekty długoterminowe